Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ortopeda - jakie choroby leczy? Kiedy warto umówić się na wizytę?

2018-07-12 16:10
Jakie choroby leczy ortopeda?

Leczenie urazów kości, złamań kończyn czy dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa to codzienność każdego ortopedy. Lekarz ten zajmuje się diagnostyką i leczeniem całego układu ruchu, czyli: kości szkieletowych, więzadeł, stawów oraz mięśni. W jakich przypadkach powinniśmy się zgłosić do ortopedy? Leczeniem których chorób zajmuje się ten specjalista?

Ortopeda - czym się zajmuje?

Ortopeda jest specjalistą w dziedzinie profilaktyki, diagnozowania oraz leczenia chorób, wad wrodzonych i nabytych, a także urazów narządu ruchu. Jego praca obejmuje zarówno układ szkieletowy (z wyłączeniem kości czaszki), jak i mięśniowy, więzadłowo-stawowy, a także naczynia i nerwy z nimi powiązane. Z tego względu od ortopedów wymaga się obszernej wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii ruchu, biomechaniki oraz patofizjologii. Z początku lekarze tej specjalizacji zajmowali się wyłącznie leczeniem wad postawy u najmłodszych, ale wraz z rozwojem medycyny znacząco rozszerzył się zakres ortopedii, obejmując także zdrowie dorosłych. Ortopedę nazywa się także traumatologiem, gdyż zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem, również operacyjnym, wszelkich urazów układu ruchu, takich jak złamania, skręcenia czy zwichnięcia.

Wizyta u ortopedy - kiedy należy się wybrać?

Pacjenci trafiają do ortopedy przeważnie po doznaniu urazów dotykających układ ruchu - złamań kości, zwichnięć kolana czy skręceń kostki. Wiele osób korzysta z pomocy tego specjalisty, gdy odczuwa bóle ze strony kręgosłupa, bóle stawów, ścięgien i mięśni, którym towarzyszą stany zapalne. Do ortopedy warto się zgłosić, gdy mamy problemy z ruchomością kończyn oraz stawów, a także w przypadku obrzęków oraz bólów startowych i rozruchowych. Wszelkie niepokojące trzeszczenia w stawach również lepiej skonsultować z ekspertem.

Wizyta u ortopedy dziecięcego to obowiązkowy punkt na liście wszystkich świeżo upieczonych rodziców. Lekarz musi sprawdzić, czy szkielet, mięśnie i stawy rozwijają się prawidłowo. Wykrycie wszelkich wad wrodzonych układu ruchu na tak wczesnym etapie pozwala na szybką i skuteczną ich korektę. Szukając sprawdzonego ortopedy lub ortopedy dziecięcego, warto skorzystać z serwisu LekarzeBezKolejki.pl. Wyszukiwarka umożliwia znalezienie najbliższego terminu u specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub prywatnie, bez konieczności dzwonienia do przychodni czy wychodzenia z domu.

Jakie choroby diagnozuje i leczy ortopeda?

Z uwagi na szeroki zakres kompetencji, ortopeda może diagnozować i leczyć takie schorzenia, jak:

  • stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia i złamania,
  • choroby kręgosłupa, w tym zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie, przepuklinę dyskową, stenozę lędźwiową, rwę kulszową,
  • wady postawy: lordozę, skoliozę i kifozę, płaskostopie, stopę i kolana szpotawe oraz koślawe, 
  • zmiany przeciążeniowe, m.in.: łokieć tenisisty, zespół cieśni kanału nadgarstka, kolano biegacza, ostroga piętowa,
  • jałowa martwica kręgosłupa (choroba Scheuermanna),
  • wady wrodzone,
  • przykurcz Dupuytrena,
  • chrzęstniakowatość (choroba Olliera),
  • choroby zapalne stawów i kości,
  • nowotwory kości.

Badania ortopedyczne i metody leczenia

Podczas pierwszej wizyty u ortopedy możemy się spodziewać szczegółowego wywiadu, podczas którego lekarz będzie nas pytał o przebyte choroby oraz urazy. Uzyskana wiedza posłuży do postawienia wstępnej diagnozy oraz będzie bazą do dalszej diagnostyki. Jeśli więc posiadamy zdjęcia rentgenowskie oraz opisy przebytych schorzeń, warto je ze sobą zabrać.

Zakres badań ortopedycznych jest bardzo szeroki. Podstawą jest sprawdzenie ruchomości i stabilności stawów, a także ich położenia. Ortopeda sprawdza także stan kręgosłupa oraz całego szkieletu, by ocenić, czy nie występują wady postawy lub zwyrodnienia. Aby uzyskać dokładny obraz budowy i struktury kości oraz tkanek, wykonuje się zdjęcia rentgenowskie, badania ultrasonograficzne, a także tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. W badaniu stawów pomocne są takie badania jak artrografia i artroskopia.

O tym, jaka metoda leczenia zostanie zastosowana, zależy od rodzaju choroby, zwyrodnienia czy urazu. Ortopeda może zdecydować o unieruchomieniu kończyny lub operacji chirurgicznej, jeśli to konieczne. W łagodzeniu bólu stosuje się terapię farmakologiczną (niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki rozkurczowe). Poza wymienionymi czynnościami możliwe jest także zlecenie przebycia rehabilitacji oraz fizjoterapii w postaci masaży, ćwiczeń czy elektroterapii.

Czy do ortopedy potrzebne jest skierowanie?

Każda osoba, która chce skorzystać z porady u ortopedy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia musi posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego, poradni zdrowia lub szpitala. Bez skierowania można się udać do ortopedy świadczącego usługi w gabinecie prywatnym.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów