Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Zadowolona, roześmiana kobieta spogląda w kierunku fotografa.

Mumio shilajit - poznaj niezwykłe właściwości lecznicze “górskiej żywicy”

Niezwykłe mumio, to prastary i naturalny specyfik na wiele dolegliwości, o którym znów robi się głośno. Cenny “sok” ze skał ma niepowtarzalny skład i niezwykłe działanie! Jest samoistną mieszaniną ogromnej ilości składników organicznych i mineralnych. Zawiera około 65 komponentów, które nagromadziła w nim natura, harmonizując je w jedną, genialną substancję. Jak działa mumio i na jakie dolegliwości możesz je stosować?

leczenie niepłodności

Czym zajmuje się klinika leczenia niepłodności i dlaczego warto polegać na specjalistach z Katowic?

Niepłodność to problem, z którym zmaga się wiele par. Występuje wówczas, gdy mimo regularnego współżycia płciowego przez okres powyżej 12 miesięcy i bez stosowania środków antykoncepcyjnych nie można zajść w ciążę. Przyczyny i symptomy niepłodności mogą być bardzo zróżnicowane, a tylko niektóre z nich da się rozpoznać dzięki samodzielnej obserwacji ciała. Współczesna medycyna pozwala jednak na przeprowadzenie efektywnej diagnostyki tego problemu, a także jego sprawne leczenie. W Katowicach takie usługi oferuje klinika niepłodności Gyncentrum

Mężczyzna w niebieskiej piżamie, śpi w swoim łóżku.

Paraliż senny – co to? Czy paraliż senny jest groźny? Objawy, przyczyny, leczenie

Paraliż senny zwany również porażeniem przysennym występuje podczas zasypiania lub w momencie przechodzenia z fazy snu do fazy czuwania. Dotyka on około 50% społeczeństwa przynajmniej raz w ciągu życia. Chronicznie występuje u 3-6% ludzi. Czym jest paraliż senny? Jakie są przyczyny oraz objawy tej dolegliwości? Czy może być groźny? Do jakiego specjalisty udać się gdy mamy do czynienia z paraliżem sennym?

w okularach 1

Popularni producenci okularów korekcyjnych

Wzrok jest najważniejszym ze zmysłów. Za jego pomocą odbieramy aż 80% informacji o otaczającym nas świecie. Znaczenie wzroku w naszym życiu jest nie do przecenienia: dzięki niemu możemy odnajdywać się w przestrzeni i nawiązywać kontakty z ludźmi. Patrząc na drugiego człowieka jesteśmy w stanie przekazać mu rozmaite komunikaty niewerbalne, co znacznie ubogaca naszą komunikację. Dobry wzrok pomaga nam w wielu codziennych czynnościach, ułatwiając funkcjonowanie w życiu społecznym i kulturalnym. Kiedy nasze widzenie szwankuje nie powinniśmy zwlekać z udaniem się do lekarza. Dolegliwości związane z oczami mogą mieć różne podłoże. Jeśli stwierdzono u ciebie wadę wzroku możesz skorzystać z jednej ze skutecznych form korekcji. Najchętniej stosowaną metodą pozbycia się problemów z widzeniem u osób z krótkowzrocznością, nadwzrocznością, astygmatyzmem i prezbiopią jest korekcja okularowa.

chrapanie

Czy powinniśmy przejmować się chrapaniem?

Chrapanie stało się na tyle powszechne, że przestaliśmy w ogóle przywiązywać do niego uwagę. Praktycznie każdemu z nas raz na jakiś czas zdarza się chrapać - jest to jednak związane głównie z wypiciem piwa lub wina przed snem bądź zwykłym przeziębieniem. Tego rodzaju chrapaniem nie musimy się aż tak przejmować. Jeżeli jednak problem ten dręczy nas przez dłuższy okres czasu – warto zastanowić się nad tym, co konkretnie może tutaj być przyczyną i jak ją wyeliminować.

materac kręgosłup

Jak materac oddziałuje na kręgosłup?

Jakość snu zależy od wielu różnych czynników. Jedno jest pewne - niewłaściwie dopasowany materac może wywołać wiele niepożądanych objawów oraz nasilić nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Decyzji zakupowej nie należy podejmować zbyt pochopnie. Warto jest postawić na produkt renomowanej marki. W ofercie Godre znajdują się wyłącznie materace najlepszych producentów, więc dobrze jest się z nią zapoznać. Atutem jest dostępność modeli na indywidualny wymiar.

Zapotrzebowanie kaloryczne

Zapotrzebowanie kaloryczne: jakie jest prawidłowe zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiet i mężczyzn? Jak je obliczyć?

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest to ilość energii pochodzącej z pożywienia, którą każdego dnia należy dostarczyć do organizmu tak, aby pokryć jego wydatki energetyczne związane z przemianą metaboliczną oraz aktywnością fizyczną. Dobowe zapotrzebowanie na energię osób dorosłych zmienia się w różnych okresach życia. Jakie jest prawidłowe zapotrzebowanie kaloryczne? Jak prawidłowo obliczyć całodzienne zapotrzebowanie?

Erytrocyty (czerwone krwinki) - jaka jest ich prawidłowa ilość?

Erytrocyty (czerwone krwinki) - jaka jest ich prawidłowa ilość?

Profilaktyka zdrowotna jest niezwykle ważna, aby zapobiegać chorobom lub umożliwić szybkie ich wykrywanie i leczenie. Jednym z jej elementów jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych, w tym badań krwi. Takim podstawowym badaniem jest morfologia krwi, która pozwala na ilościową i jakościową ocenę elementów morfotycznych krwi, w tym erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Jakie funkcje pełnią erytrocyty w naszym organizmie? I jaki powinien być ich prawidłowy poziom we krwi?