Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Orzech włoski w łupinach.

Orzech włoski — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Orzech włoski to powszechnie występująca na terenach Polski roślina, znana głównie dzięki swoim jadalnym owocom, bogatym w wiele składników odżywczych. Liście orzecha włoskiego były stosowane w medycynie ludowej i tradycyjnej na różnego rodzaju dolegliwości. Miały pomagać w zaparciach czy zapaleniach jamy ustnej. Jakie właściwości ma i na co pomaga orzech włoski? Jak stosować i dawkować przetwory z łupin i liści orzecha włoskiego?

Liście konopi siewnych.

Konopie siewne — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Konopie siewne, znane jako marihuana, zostały dopuszczone do obrotu w ostatnich latach jako surowiec medyczny. Medyczną marihuanę można nabyć w aptece po przedstawieniu recepty wystawionej przez lekarza. Może być przepisywana pacjentom zmagającym się z silnymi, przewlekłymi bólami, napadami padaczkowymi czy stanami lękowymi. Jakie właściwości ma herbata z konopi, mąka konopna, nalewka, olej czy kawa z nasion konopi? Czy istnieje marihuana bez THC?

Kwitnący złocień maruna.

Złocień maruna — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Złocień maruna, nazywany także „fałszywym rumiankiem” lub wrotyczem maruna, jest rośliną, która w medycynie jest znana od wieków. Początkowo była używana do łagodzenia bólów menstruacyjnych oraz wykorzystywana jako środek przeciwpasożytniczy, a dziś stanowi ciekawą alternatywę dla pacjentów zmagających się z bólami migrenowymi. Jak wygląda złocień maruna i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

Kwitnacy zarnowiec miotlasty.

Żarnowiec miotlasty — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Żarnowiec miotlasty to roślina charakteryzująca się pięknymi żółtymi kwiatami, którą spotkać można na terenie południowej i środkowej Europy. Żarnowiec miotlasty znalazł swoje miejsce w medycynie tradycyjnej jako roślina mająca pomagać w chorobach m.in. sercowo-naczyniowych czy układu pokarmowego. W najnowszych badaniach wykazano również jego właściwości antyoksydacyjne, które mogą być wykorzystane w celu ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Żarnowiec miotlasty w dużych dawkach może jednak powodować zatrucia. Jak wygląda krzew żarnowca? Czy żarnowiec jest rośliną chronioną?

Liście i starte korzenie chrzanu pospolitego.

Chrzan pospolity — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Chrzan pospolity jest rośliną z rodziny kapustowatych. Od dawna był używany w medycynie tradycyjnej jako lek stosowany w uciążliwym kaszlu, chorobach dróg oddechowych, katarze, bólu gardła czy schorzeniach wątroby. W dzisiejszych czasach, poza byciem składnikiem preparatów leczniczych, chrzan pospolity znalazł swoje miejsce w kuchniach różnych części świata. Jak wygląda i gdzie rośnie dziki chrzan? Czy można używać chrzanu podczas ciąży i karmienia piersią? Czy chrzan leczy cukrzycę?

Dziko rosnące ziele bylicy pospolitej.

Bylica pospolita — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Bylica pospolita to roślina z rodziny astrowatych, o charakterystycznie silnie rozgałęzionej łodydze. Występuje powszechnie na większości kontynentów. Od wieków w medycynie tradycyjnej była stosowana jako składnik leków łagodzących dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bólowe czy zapalne, a w kulturze słowiańskiej zielu bylicy pospolitej przypisywano właściwości nie tylko lecznicze, ale też magiczne. Jak wygląda bylica pospolita? Czy według aktualnej wiedzy bylica pospolita powinna być stosowana w lecznictwie?

Ziele bylicy boże drzewko.

Bylica boże drzewko — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Bylica boże drzewko to roślina z rodziny astrowatych. W medycynie tradycyjnej była uważana za roślinę o dobroczynnym wpływie na układ pokarmowy, układ oddechowy i skórę. Na rynku można znaleźć wiele preparatów zawierającą ekstrakty z bylicy. Są one stosowane głównie w leczeniu niestrawności. Czy można stosować Artemisia abrotanum u osób z chorobą wrzodową? Czy bylica boże drzewko dobrze wpływa na włosy i cerę?

Białoporek brzozowy rosnący na pniu brzozy.

Białoporek brzozowy — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Białoporek brzozowy, bardziej znany jest jako biała huba lub pniarek. Jest to grzyb, który bytuje na drzewach. Popularność białoporka stale wzrasta, dlatego też przeprowadza się coraz więcej badań, które do tej pory wykazały korzystne właściwości tego grzyba na zdrowie. Zaliczamy do nich działanie przeciwpasożytnicze, immunostymulujące, a nawet przeciwnowotworowe. Jakie jeszcze działania i zastosowania ma huba brzozowa?

Ziele i kwiaty bukwicy zwyczajnej.

Bukwica zwyczajna — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Bukwica zwyczajna to ziele występujące powszechnie w Europie, Azji i Afryce. Charakteryzuje się obecnością podłużnych liści i jasno purpurowym kwiatostanem. Dzięki swoim właściwościom ma dobroczynny wpływ na działanie układu pokarmowego, nerwowego i oddechowego. Czy w lecznictwie stosuje się nalewki z bukwicy zwyczajnej? Jakie są wskazania do stosowania ziela bukwicy? Czy spożywanie Betonica officinalis w ciąży jest przeciwwskazane?

Grafika z okazji przyznania tytułu Przyjaciela Pacjenta roku 2023.

Zapytaj Farmaceutę – tytuł Przyjaciel Pacjenta roku 2023

W dzisiejszych czasach dostęp do internetu wydaje się czymś zupełnie oczywistym, a wykorzystywanie informacji w sieci do tego, aby jeszcze lepiej dbać o swoje zdrowie, nikogo nie dziwi. Ta tendencja to z jednej strony pokłosie coraz trudniejszego dostępu do specjalistów i odległych terminów wizyt lekarskich. Z drugiej odzwierciedla ona rosnącą świadomość pacjentów, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę w zakresie szeroko pojętego zdrowia. Szukając rzetelnych informacji w sieci, pacjenci chętnie korzystają z serwisu Zapytaj Farmaceutę, który już piąty rok cieszy się niesłabnącą popularnością! Kto w tym roku otrzymał tytuł „Przyjaciela Pacjenta”?