

Znajdź wolny termin
spośród wielu
dostępnych na najbliższy rok
Znajdź wolny termin
spośród wielu
dostępnych na najbliższy rok
Znajdź lekarza w okolicy
Wybierz termin i godzinę
Zarezerwuj wizytę
Przyjdź na wizytę
Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.
Znajdź wolny termin wizyty teraz!Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.
Choroby alergiczne dotyczą nawet 30% Polaków, głównie mieszkańców większych miast. Przyczyną uciążliwych objawów alergii są przede wszystkim pyłki roślin, które w okresie wiosennym i letnim są przyczyną alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek. Ta druga dolegliwość objawia się silnym swędzeniem i łzawieniem oczu, a także obrzękiem. Jak można skutecznie walczyć z zapaleniem spojówek wywołanym ekspozycją na alergen?
Adrenalina jest hormonem, który od zarania dziejów pomaga człowiekowi natychmiastowo radzić sobie z sytuacjami stresowymi, często ratując życie. Do wyrzutów adrenaliny dochodzi także podczas uprawiania sportów ekstremalnych i korzystania z takich atrakcji, jak skoki na bungee czy kolejki górskie w wesołym miasteczku. Do czego dzisiaj potrzebna jest nam adrenalina?
Cytrulina jest substancją naturalną, wspomagającą pracę organizmu człowieka. Wykorzystywana jest głównie w sporcie oraz medycynie. W tym artykule chcę przybliżyć Ci ten składnik oraz pokazać jak bezpiecznie wprowadzić go do codziennego użycia. Zatem – czym jest cytrulina? Jakie posiada działanie oraz zastosowanie? Jak powinno przebiegać bezpieczne dawkowanie cytruliny?
Monocyty to komórki, które należą do białych krwinek czyli leukocytów. Pełnią one bardzo ważną rolę w odporności naszego organizmu. U zdrowego człowieka monocyty stanowią około 3-8 % wszystkich leukocytów. Co oznacza podwyższony lub obniżony poziom monocytów we krwi? Co to są monocyty oraz w jakich przypadkach powinniśmy zgłosić się do specjalisty? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
Choroba dwubiegunowa, zwana również zaburzeniem lub chorobą afektywną dwubiegunową, to ciężkie, nawracające zaburzenie psychiczne, stanowiące problem i wyzwanie dla zdrowia publicznego. Według danych WHO, zajmuje ona szóste miejsce wśród czynników powodujących niezdolność do pracy u młodych osób. Jak wyglądają objawy choroby dwubiegunowej? Czy choroba dwubiegunowa jest dziedziczna?
Czerwiec powoli zbliża się ku końcowi, co oznacza, że od przyszłego miesiąca zacznie obowiązywać nowa lista refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zapoznać się z najnowszym wykazem, aby mieć rozeznanie, które leki od 1 lipca 2022 r. uzyskają dofinansowanie, a które wypadną z listy.
Przyjście na świat dziecka jest ogromnym wydarzeniem dla rodziców. Jego bezpieczeństwo i zdrowie jest dla nich najważniejsze, a nawet najmniejsze problemy, sygnalizowane przez dziecko poprzez płacz czy drażliwość, są dla rodziców sygnałem alarmowym, aby jak najszybciej pomóc maluszkowi. Wśród najczęstszych dolegliwości, które dotykają niemowlęta wymienić można między innymi refluks. Kiedy się go rozpoznaje oraz jak go leczyć?
Pomimo tego, że zakres wiedzy na temat pasożytów stale się powiększa, dysponujemy coraz lepszymi metodami leczenia, a warunki sanitarne na całym świecie ulegają poprawie, choroby pasożytnicze wciąż stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Na które choroby pasożytnicze jesteśmy najbardziej narażeni? Jak się objawiają? Jak można je leczyć?
W trakcie życia płodowego może niestety dojść do niewłaściwego rozwinięcia się któregoś obszaru ciała. Często jest to spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi. Jednym z takich defektów jest choroba Hirschsprunga, czyli schorzenie polegające na nieprawidłowym unerwieniu jelita grubego, a w szczególności jego końcowego odcinka. Jakie są przyczyny rozwoju choroby Hirschsprunga? W jaki sposób się ona objawia i jak wygląda leczenie?
Alergia pokarmowa jest problemem, z którym boryka się około 6% dzieci. Dotyczy najczęściej białek mleka krowiego, a także jaj czy orzechów. Zaniedbana alergia może prowadzić do niedożywienia, rozwinięcia chorób na tle zapalnym oraz do zaburzeń rozwoju dziecka. Jak zapobiec wystąpieniu alergii pokarmowej u dzieci oraz jak ją leczyć?
Owsica jest chorobą pasożytniczą, na którą szczególnie podatne są dzieci. Bardzo łatwo rozprzestrzenia się w żłobkach i przedszkolach, gdzie najtrudniej dopilnować przestrzegania podstawowych zasad higieny. Jak rozpoznać objawy towarzyszące owsicy? Na czym polega leczenie?