

Znajdź wolny termin
spośród wielu
dostępnych na najbliższy rok
Znajdź wolny termin
spośród wielu
dostępnych na najbliższy rok
Znajdź lekarza w okolicy
Wybierz termin i godzinę
Zarezerwuj wizytę
Przyjdź na wizytę
Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.
Znajdź wolny termin wizyty teraz!Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.
8 marca 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą 10 serii leku Tirosint Sol, stosowanego m.in. w niedoczynności tarczycy. To kolejne wycofanie dotyczące tego leku – poprzedni komunikat opublikowano pod koniec ubiegłego miesiąca, wycofano wówczas 5 serii tego preparatu. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży kolejnych partii leku?
W ostatnich latach zauważalnie wzrasta liczba osób skarżących się na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego po spożyciu żywności zawierającej gluten. Białko to jest jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych, zaraz po mleku. Jakie są objawy i przyczyny nietolerancji glutenu? Jak skomponować odpowiednią dietę, która pomoże uniknąć problemów?
W dzisiejszych czasach coraz więcej wiemy o chorobach o podłożu psychologicznym. Jedną z coraz częściej występujących chorób o takim podłożu jest schizofrenia. Jakie znamy przyczyny rozwoju tej choroby? W jaki sposób się ona objawia? Jak wygląda terapia schizofrenii?
Bardzo delikatna skóra dziecka jest nieustannie narażona na czynniki mogące wywoływać podrażnienia. Jednym z powikłań pozornie delikatnych podrażnień może być pieluszkowe zapalenie skóry (PZS). Jak pielęgnować skórę dziecka, aby nie doprowadzić do wystąpienia PZS? Co robić w przypadku jego pojawienia się?
Choć mieliśmy nadzieję, że rok 2022 okaże się nieco łagodniejszy niż poprzednie lata, stało się inaczej. Był to rok pełen narastających niepokojów i wyzwań, które niejednokrotnie wystawiały nas na ciężką próbę. Te niepokoje miały też swoje odzwierciedlenie w działalności platformy Zapytaj Farmaceutę. Pacjenci każdego dnia pytali o dostępność leków, których w aptekach brakowało od wielu miesięcy. Nie brakowało również pytań od osób z Ukrainy, które szukały fachowej porady farmaceutycznej. Farmaceuci wychodzili naprzeciw tym potrzebom, codziennie niosąc wsparcie wszystkim, którzy tego potrzebowali. Nadszedł więc czas, aby sprawdzić, kto w tym roku został nagrodzony tytułem „Przyjaciel Pacjenta”.
Kaszel jest odruchową reakcją organizmu na występowanie ciała obcego w drogach oddechowych, gromadzącą się wydzielinę w przebiegu infekcji lub zanieczyszczenie powietrza. Kluczowe przy zakupie odpowiedniego preparatu jest rozróżnienie kaszlu suchego i mokrego, co stanowi problem dla wielu rodziców. Jak zatem wybrać właściwy syrop na kaszel dla dziecka?
Na rynku obecnych jest całe mnóstwo preparatów leczniczych z substancjami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Mało tego, coraz więcej z nich jest dostępnych bez recepty. Jedną z takich substancji jest naproksen. Jakie są wskazania do stosowania naproksenu? Kiedy nie powinniśmy po niego sięgać? Jakie może powodować skutki uboczne?
1 marca 2023 r. wchodzi w życie zaktualizowana lista refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Wraz z nią wprowadzone zostaną zmiany w zakresie odpłatności za część leków, a także refundacji poszczególnych produktów. Jakie zmiany czekają pacjentów wraz z początkiem marca?
Gdy pacjent skarży się na permanentne zmęczenie, senność, kłopoty z koncentracją, większą męczliwość i zaburzenia snu, lekarz może podejrzewać zaburzenia pracy tarczycy. Konieczne jest wówczas wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Oprócz oznaczenia stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) zaleca się też oznaczanie poziomu wolnej tyroksyny (FT4) i wolnej trijodotyroniny (FT3). Na podstawie uzyskanych wyników lekarz może stwierdzić, jaki rodzaj zaburzeń występuje u pacjenta. O czym świadczy podwyższony lub obniżony poziom FT3?
Sucha skóra na łokciach dla wielu osób stanowi problem głównie estetyczny. Przesuszona skóra tych obszarów nadmiernie się łuszczy, jest szorstka, często przybiera ciemną barwę i wydaje się brudna. Zazwyczaj wystarczy właściwa pielęgnacja i zmiana pewnych nawyków, aby poradzić sobie z tym problemem. Czasem jednak suche łokcie, a także nadmiernie sucha skóra kolan mogą być objawem choroby.
21 lutego 2023 r. na łamach strony Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pojawił się komunikat na temat wycofania z obrotu 5 serii leku stosowanego m.in. w niedoczynności tarczycy. Mowa o leku Tirosint Sol, dostępnego w postaci roztworu doustnego. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu tego leku? Sprawdź, których serii preparatu dotyczy ta decyzja!
Układ moczowy pełni istotną rolę w utrzymaniu homeostazy całego organizmu. Odpowiada za usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i uczestniczy w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Jakie są najczęstsze choroby układu moczowego i jak ich uniknąć?
Serce jest jednym z najważniejszych narządów naszego ciała, który wykonuje nieustannie niezwykle ważną pracę. Jego prawidłowe funkcjonowanie zapewnia właściwe krążenie krwi w organizmie, a tym samym umożliwia dostarczanie tkankom m.in. tlenu.
16 lutego 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat o wstrzymaniu w obrocie jednej serii leku Lorabex, stosowanego m.in. w leczeniu ostrych stanów lękowych. Co było powodem wstrzymania leku w obrocie i której serii produktu dotyczy decyzja GIF?
Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Ze względu na szeroki zakres chorób, które kryją się pod szerokim hasłem „chorób układu krążenia” oraz często ich utajony przebieg, są niebezpiecznym wrogiem. Na czym polega diagnostyka i leczenie chorób układu krążenia?
Ibuprofen jest lekiem, po który pacjenci bardzo chętnie sięgają w aptekach. Wykazuje on, oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, także działania przeciwzapalne. Leki z ibuprofenem można stosować już u dzieci od 3. miesiąca życia. Ze względu na jego dużą popularność możemy go kupić w postaci tabletek, kapsułek, maści, żeli, czopków, zawiesin doustnych czy plastrów. Jakie dokładnie właściwości i zastosowanie ma ibuprofen? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania tego leku? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
Nawłoć jest rośliną kwiatową rozpowszechnioną w Europie i Ameryce Północnej. Zarówno w medycynie ludowej, jak i w medycynie oficjalnej wykorzystywane są kwitnące szczyty nawłoci pospolitej. Jakie są właściwości lecznicze tego surowca? Jakie zastosowania posiadają produkty z nawłoci pospolitej?
Witamina B2 (ryboflawina) jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju młodych organizmów, poprawia funkcjonowanie narządu wzroku, bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Jaką jeszcze rolę pełni witamina B2 w organizmie? Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru tej witaminy w organizmie? Jakie są jej źródła w diecie?
Acyklowir to substancja o działaniu przeciwwirusowym, która wykazuje skuteczność w leczeniu opryszczki wargowej, ospy wietrznej, półpaśca, cytomegalii (CMV) oraz wirusa Epsteina-Barr (EBV). W aptece możemy spotkać się z acyklowirem w postaci tabletek, maści do miejscowego stosowania na skórę czy w postaci maści do oczu. Jakie są przeciwwskazania do stosowania acyklowiru oraz czy dzieci i kobiety w ciąży mogą go stosować? Na te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.
Owulacja jest etapem cyklu menstruacyjnego, w którym zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne. Testy owulacyjne, badając stężenie hormonu luteinizującego w moczu, pozwalają na określenie przewidywanego czasu owulacji. Jakie są rodzaje testów i jak je prawidłowo przeprowadzić?
Dur brzuszny, nazywany inaczej tyfusem plamistym, jest chorobą bakteryjną, za przebieg której odpowiada pałeczka Salmonella typhi. Choroba występuje głównie w miejscach z utrudnionym dostępem do czystej wody. Czy tyfus jest chorobą śmiertelną i jakie są metody jego leczenia?
Zespół niespokojnych nóg (RLS, restless legs syndrome) to zaburzenie ruchowe, które często jest przyczyną zaburzeń snu związanych z bezsennością. Jak się okazuje, przyczyny występowania zespołu RLS nie zostały dokładnie określone. Na czym polega syndrom niespokojnych nóg? Co pomaga na zespół niespokojnych nóg? Czy RLS jest uleczalny?
Krokosz barwierski mimo swojego ozdobnego wyglądu kryje w sobie wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Znany był już w starożytności, gdzie nieuczciwi sprzedawcy wykorzystywali go do fałszowaniu szafranu (przyprawy droższej i szlachetniejszej) - stąd jego potoczna nazwa szafran łąkowy. Jakie zastosowanie ma zatem krokosz barwierski? Czy oleje i ekstrakt z krokosza barwierskiego są dobrym wyborem na poprawę zdrowia?
31 stycznia 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju aż 10 serii leku Diprophos – glikokortykosteroidu stosowanego w terapii przewlekłych i ostrych stanów, które reagują na leczenie kortykosteroidami. Ponadto, wydano również decyzję zakazującą wprowadzania do obrotu kolejnych 3 serii tego preparatu. Co było powodem wycofania i których partii leku dotyczy decyzja GIF?
Maść ichtiolowa to bardzo popularny, dostępny bez recepty preparat. Chętnie stosowana jest na niewielkie wypryski skórne, stany zapalne czy czyraki. Czy jest to jej właściwe zastosowanie? Jak działa oraz w jakich przypadkach stosuje się maść ichtiolową?
27 stycznia 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny pod rygorem natychmiastowej wykonalności wycofał z obrotu 4 serie leku znieczulającego Bupicain, stosowanego podczas operacji i zabiegów w znieczuleniu. Wycofanie nastąpiło na wniosek Ministra Zdrowia, który został poparty opinią Konsultanta Krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Dlaczego serie leku Bupicain zostały wycofane z obrotu?
Nie minęły dwa tygodnie od momentu obowiązywania nowej listy antywywozowej, a Ministerstwo Zdrowia opublikowała kolejny wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. Nie sposób przeoczyć, że wykaz znacznie się wydłużył – dodatkowym nadzorem objęto ponad 50 nowych preparatów. Jednocześnie żaden z dotychczas figurujących na liście leków nie został wykreślony. Sprawdźmy, jakie zmiany wprowadzono na kolejnej, styczniowej liście.
26 stycznia 2023 r. wycofał z obrotu na terenie całego kraju serię popularnego leku, stosowanego w leczeniu objawów przeziębienia i grypy – Febrisan. Serię preparatu wycofano z powodu wykrycia istotnej wady jakościowej w zakresie zawartości substancji czynnych. Której serii dotyczy decyzja GIF?
Trądzik pospolity jest schorzeniem związanym z zaburzeniem pracy gruczołów łojowych. Lokalizacja zmian chorobowych m.in. na twarzy często wywołuje silny dyskomfort pacjenta i wpływa na decyzje o pilnym kontakcie z lekarzem i podjęciu leczenia. Jakie są objawy trądziku pospolitego oraz jak wygląda leczenie tej choroby?
Jedną z metod bezinwazyjnego określenia stanu zdrowia jest pomiar saturacji krwi. Metoda ta jest szybka i coraz powszechniej wykorzystywana podczas monitorowania prawidłowego nasycenia tlenem krwi, nawet w warunkach domowych. Czym zatem jest saturacja krwi? Jakie urządzenie służy do jej pomiaru? Jakie są normy saturacji?
Wraz z aktualizacją wiedzy medycznej, wskazania do nacięcia krocza podczas porodu, jak i podejście osób związanych z medycyną zmieniały się. Choć w przeszłości stanowiło to rutynowe postępowanie podczas porodu, obecnie wymienia się jedynie nieliczne wskazania do wykonania nacięcia krocza. Kiedy nacięcie krocza jest konieczne?
Ból żołądka po jedzeniu jest dość często występującym problemem. Może być objawem poważnych chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki w tym kierunku. Czym jest ból żołądka? O czym może świadczyć ból żołądka po jedzeniu i kiedy warto udać się do specjalisty? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście - sprawdź!
Choroby wirusowe są z nami od wieków. Większość z nich potrafimy skutecznie leczyć lub im zapobiegać dzięki szczepionkom. Jedną z chorób wirusowych jest zapalenie wątroby typu B. Czym jest ta choroba? Jaka jest skuteczność obecnych na rynku szczepionek przeciwko WZW typu B? Co możemy zrobić aby uchronić się przed wirusowym zapaleniem wątroby?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest poważnym schorzeniem o podłożu zapalnym. Dotyczy przede wszystkim osób palących oraz narażonych na szkodliwe pyły i gazy obecne we wdychanym powietrzu. Jak objawia się POChP? Czy można wyleczyć tę chorobę?
Cholestaza ciążowa jest to jedna z chorób, która może pojawić się pod koniec ciąży. Jej głównym objawem jest bardzo intensywny świąd skóry, a choroba wynika głównie z zaburzonego odpływu żółci do dwunastnicy. Jakie są przyczyny cholestazy ciążowej oraz czy ma ona wpływ na kobietę ciężarną i płód? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej ze stwierdzoną cholestazą? Na te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej
Od 5 stycznia 2023 r. obowiązuje znowelizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terenie naszego kraju. Zaktualizowana lista jest krótsza od poprzedniej o jedną pozycję, lecz wprowadzonych zmian jest nieco więcej.
Pasożyty u dzieci to problem dość powszechny, zwłaszcza pośród tych najmłodszych. Atak niechcianych lokatorów, wśród których prym wiodą głównie owsiki, spędza sen z powiek nie jednemu opiekunowi. Dlatego wśród większości rodziców bardzo popularne stało się tak zwane profilaktyczne odrobaczanie dzieci. Czy warto je wykonywać? Oto kilka faktów i mitów na temat profilaktycznego odrobaczania organizmu.
10 stycznia 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego Allergovit (Alergoidy pyłków roślin 006- trawy 60% ,158-żyto 40%). Co było przyczyną wycofania i której serii preparatu dotyczy decyzja GIF?
“Życzę Ci dużo zdrowia…” Na pewno nie raz usłyszeliśmy lub sami wypowiedzieliśmy te słowa podczas składania życzeń. Tak, zdrowie jest ważne, bo wpływa praktycznie na wszystkie sfery naszego życia. Bez dobrego zdrowia trudniej jest wykonywać pracę, zajmować się rodziną czy realizować swoje plany. Nasuwa się pytanie – jak zacząć dbać o zdrowie?
W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi cierpi na choroby nowotworowe. Dotykają one niemal każdego układu naszego ciała, od układu nerwowego, po pokarmowy i oddechowego, na skórze skończywszy. Jednym z nowotworów układu krwiotwórczego jest białaczka. Jakie są jej przyczyny? W jaki sposób się ją diagnozuje i leczy?
Zespół Downa, nazywany trisomią 21, jest zespołem cech charakterystycznych dla obecności dodatkowego chromosomu 21 pary. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia uzależnione jest m.in. od wieku matki. Jak zdiagnozować obecność zespołu Downa i jakie objawy mu towarzyszą?
Błonica jest chorobą bakteryjną o charakterze zakaźnym. W zależności od miejsca, które objęte jest procesem chorobowym, wyróżnić można m.in. błonicę krtani, skóry czy gardła. W jaki sposób objawia się błonica? Jak wygląda jej leczenie? Czy istnieje szczepienie na błonicę? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.