

Znajdź wolny termin
spośród wielu
dostępnych na najbliższy rok
Znajdź wolny termin
spośród wielu
dostępnych na najbliższy rok
Znajdź lekarza w okolicy
Wybierz termin i godzinę
Zarezerwuj wizytę
Przyjdź na wizytę
Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.
Znajdź wolny termin wizyty teraz!Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.
Przed nami Nowy Rok i nowe wyzwania. Jak co roku chcemy być lepsi, mądrzejszy, zdrowsi i bardziej fit, czy też lepiej zarabiać. Tworzymy sobie doskonały obraz samego siebie, robimy rachunek sumienia i burzę w mózgu, a potem ustalamy priorytety i planujemy. Jeśli zrobimy to dobrze i będziemy szczerzy sami ze sobą to mamy duże szanse, że te postanowienia uda się zrealizować.
27 grudnia 2021 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu serię produktu leczniczego Tabex wykorzystywany podczas rzucaniu palenia. Dlaczego GIF podjął taką decyzję i która leku została wycofane? Jeśli posiadają Państwo w swoich domach produkt Tabex należy zaprzestać jego przyjmowania.
Ostatnio wiele mówi się na temat odżywiania sezonowego, czyli opierania swojej codziennej diety na produktach — warzywach i owocach — które w danym momencie rosną i dojrzewają w naszej strefie geograficznej. Cechują się one wyższą zawartością witamin i związków mineralnych, są bardziej odżywcze, świeższe i po prostu smaczniejsze. Jesień i zima również obfitują w różne warzywa i owoce, lecz niekwestionowaną królową tych pór roku jest dynia. To bardzo wszechstronny warzywo, które wykorzystuje się zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich deserów.
Kreatynina jest jedną z licznych substancji będących wynikiem przemiany materii. Można ją oznaczyć w krwi lub moczu, a jej stężenie wiele mówi na temat stanu naszego zdrowia. W jakich sytuacjach lekarz może zlecić badanie poziomy kreatyniny?
Szeroki dostęp do wysokiej jakości kosmetyków oraz coraz szersza oferta zabiegów w gabinetach dermatologicznych i kosmetologicznych sprawiają, że dbałość o dobrą kondycję skóry jest coraz bardziej skuteczna. Jedną z metod oczyszczania skóry i złuszczania martwego naskórka jest peeling kawitacyjny. Na czym dokładnie polega ten zabieg, jak często można go powtarzać i kto może się mu poddać?
W przypadku, gdy stosowanie lub dawkowanie leków budzi wątpliwości, wiele osób szuka pomocy w Internecie, jednak wiarygodność informacji dostępnych na forach internetowych i portalach niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia. Rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady u farmaceuty.
Na łamach strony Ministerstwa Zdrowia pojawiło się obwieszczenie dotyczące najnowszej listy refundacyjnej, która zacznie obowiązywać wraz z początkiem stycznia 2022 roku. Zgodnie z jej założeniami ponad 300 leków dostępnych w aptekach utraci refundację, co dla sporej grupy pacjentów oznacza znaczą podwyżkę cen dotychczas stosowanych leków. Przyczyną tej sytuacji jest brak wniosków o kontynuację refundacji, które składają producenci leków. Które leki zdrożeją od przyszłego roku?
Cukrzyca stanowi jeden z największych, nierozwiązanych problemów współczesnej medycyny. Stale wzrasta liczba chorych i tym samym zwiększa się ilość osób dotkniętych późnymi powikłaniami, które przyczyniają się do przedwczesnej umieralności. Dlatego tak ważna jest poprawa świadomości zagrożeń, jakie niesie za sobą cukrzyca. Ważnym aspektem jest codzienna dieta w której kluczową rolę odgrywa odpowiednie nawodnienie. Napoje a cukrzyca – jaki rodzaj płynów powinno się wybierać na co dzień? Jakie napoje można pić a jakich unikać przy cukrzycy typu 2?
Zarządzanie zdrowiem rodziny to nie lada wyzwanie, piętrzące się terminy, systematyka wizyt, czas poświęcony na kontakty z placówkami ochrony zdrowia, mnożąca się dokumentacja medyczna. Jak to wszystko zorganizować?
Rezerwacja wizyty lekarskiej to często długotrwały proces, wymagający wykonania wielu połączeń telefonicznych lub osobistego udania się do placówki medycznej. Pobierz aplikację VisiMed ze sklepu Google Play lub App Store i sprawdź, jak umówić wizytę do wybranego lekarza łatwo i wygodnie w trzech krokach.
Czy stosując leki na nadciśnienie mogę pić alkohol? Czy alkohol wpływa na ciśnienie krwi? Czy alkohol bardziej szkodzi czy pomaga osobom z nadciśnieniem? Odpowiedź na te ważne pytania w temacie leki na nadciśnienie a alkohol znajdziecie od w poniższym artykule.
Orzechy to bogate źródło składników odżywczych, dlatego powinny być jednym ze składników różnorodnej i zdrowej diety. W tej kategorii produktów żywnościowych chętnie sięgamy po migdały. Te niepozorne pestki kryją w sobie liczne mikro- i makroelementy, nienasycone kwasy tłuszczowe, lecz przede wszystkim wspaniały smak, który wykorzystuje się w produkcji ciast i różnych słodkości. Dlaczego warto spożywać migdały i jak mogę one wpłynąć na nasze zdrowie?
Choć do niedawna stężenie kwasu moczowego badano szczególnie w przypadku podejrzenia dny moczanowej, obecnie kontroluje się jego poziom również u pacjentów z podejrzeniem chorób sercowo-naczyniowych czy genetycznie obciążonych (np. kamicą nerkową). Badania kontrolne stężenia kwasu moczowego są bardzo ważne, gdyż jego nieprawidłowy poziom może prowadzić do rozwoju różnych zaburzeń.
7 grudnia 2021 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat, w którym poinformował o wycofaniu z obrotu jednej serii leku przeciwlękowego Elenium. Powodem wycofania było wykrycie wady jakościowej we wskazanej przez podmiot odpowiedzialny serii produktu leczniczego. Której partii leku dotyczy decyzja GIF?
Witaminy są to związki organiczne, których odpowiednia ilość jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jako związki egzogenne, muszą być dostarczane do organizmu – głównie w postaci pożywienia, a czasami, w przypadku niedoborów, jako suplementy lub leki. Obecnie popularne stało się suplementowanie witamin i minerałów, jest to jednak niepotrzebne, jeśli na co dzień spożywamy odpowiednią ilość witamin z pożywieniem. Nadmiar witamin nie pozostaje dla organizmu obojętny i grozi hiperwitaminozą. Czy taka sytuacja jest szkodliwa dla zdrowia?
Odczyn Biernackiego, znany pod skrótem OB, jest jednym z markerów stanu zapalnego w organizmie. Jeżeli wynik badania przekracza dopuszczalne normy, najpewniej świadczy to o tym, że układ odpornościowy zmaga się z procesem chorobowym. Kiedy wykonuje się badanie OB? Czy wyniki powyżej lub poniżej normy zawsze świadczą o tym, że chorujemy?
Bóle kręgosłupa stały się powszechnym zjawiskiem i coraz częściej dotykają młodych ludzi. Powodem tych problemów jest nasz niehigieniczny tryb życia – zbyt mało ruchu, coraz więcej godzin spędzonych przed ekranem komputera lub smartfona – który sprzyja rozwojowi zwyrodnień kręgosłupa. Z początku objawy bólowe można ignorować, lecz z czasem przybierają one na sile, utrudniając wykonywanie nawet najprostszych czynności. Dominującą przyczyną dolegliwości bólowych jest przepuklina kręgosłupa. Jak rozpoznać jej objawy i co zrobić, by jej uniknąć?
Żyjąc w ciągłym biegu, przytłoczeni ilością informacji i codziennych spraw, w tym związanych ze zdrowiem własnym i naszych bliskich łatwo zapominamy o kwestiach wymagających terminowego zaplanowania, a upływ czasu utrudnia zachowanie w pamięci istotnych dat. Dlatego, już teraz w ramach profilu zdrowotnego w VisiMed można prowadzić indywidualny kalendarz przyjętych i planowanych szczepień ochronnych.
Pod nazwą benzodiazepiny kryje się bardzo ważna grupa leków stosowanych w psychiatrii. Wywołują efekt uspokajający, przeciwlękowy, miorelaksacyjny, przeciwdrgawkowy i nasenny. Jakie są przeciwwskazania do ich stosowania? Jakich efektów ubocznych można się spodziewać w trakcie terapii? Czy mogą powodować uzależnienie?
Sulfasalazyna jest lekiem, który znajduje zastosowanie w leczeniu chorób takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Jest to związek należący do grupy sulfonamidów o szerokim spektrum działania. Jakie inne zastosowania ma sulfasalazyna oraz na jakie skutki uboczne może skarżyć się pacjent podczas terapii tym lekiem? Na te pytania oraz na inne znajdziesz odpowiedź poniżej.
Opipramol jest lekiem przeciwdepresyjnym, wykazującym również działanie uspokajające. Wywołuje jednak łagodniejszy efekt niż inne leki o tym samym profilu farmakologicznym. W jakich chorobach stosuje się opipramol? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania i jakie działania niepożądane może wywołać?
W filmach lub powieściach kryminalnych, których akcja jest często osadzona kilkadziesiąt lat wstecz, nieraz występuje obraz czarnego charakteru, który pozbawia bohatera przytomności poprzez przyłożenie mu na kilka minut do ust i nosa chusteczki nasączonej chloroformem. Czy faktycznie tak działa ten związek chemiczny? Jakie są prawdziwe właściwości chloroformu, jego zastosowania i ewentualne skutki uboczne?
Twoja domowa apteczka pęka w szwach, nie wiesz czy posiadanym lekom nie kończy się termin ważności, chcesz uzupełnić braki? Skorzystaj z pomocy VisiMed i zacznij już dziś mobilnie zarządzać swoją domową apteczką.
Kolchicyna jest lekiem, stosowanym już od wielu lat w leczeniu dny moczanowej i zapalenia osierdzia. Jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do grupy alkaloidów. Kolchicyna jest także silnie toksyczna. Otrzymuje się ją z bulw i nasion zimowita jesiennego (Colchicum autumnale). Jakie właściwości ma kolchicyna? W jakich schorzeniach jest stosowana? Jakie są przeciwwskazania do stosowania kolchicyny i jakie skutki uboczne wywołuje?
Lidokaina jest substancją leczniczą o podwójnym profilu działania – jej właściwości wykorzystywane są zarówno w celu uzyskania znieczulenia miejscowego, jak i wyrównania arytmii pochodzenia komorowego. Kiedy warto sięgnąć po preparaty z lidokainą? Czy jej stosowanie jest bezpieczne?
Leki przeciwhistaminowe należą do preparatów, powszechnie stosowanych w łagodzeniu objawów alergii. Ze względu na lepszy profil bezpieczeństwa i mniejszą ilość skutków ubocznych, zaleca się wybór substancji zaliczanych do tzw. II generacji. Jedną z nich jest cetyryzyna, dostępna także bez recepty. Jakie są jej właściwości? Czy każdy może ją zażywać?
Podczas różnorakich zabiegów i operacji częstą koniecznością jest wprowadzenie pacjenta w stan narkozy. Do tego celu od lat stosuje się leki zarówno w formie gazów wziewnych, jak i podawanych dożylnie. Jednym ze starszych środków znieczulenia ogólnego jest halotan. Jakie są jego właściwości? Jakie może wywoływać skutki uboczne i czy istnieją przeciwwskazania do stosowania tego leku?
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 23 listopada 2021 r. wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, będą mogły bezpłatnie i bez recepty skorzystać ze szczepień przeciwko grypie. Decyzja ta ma związek m.in. z rosnącą falą zakażeń koronawirusem. Czy ta zmiana przyczyni się do wzrostu wyszczepialności wśród Polaków?
Właściwości kodeiny, a dokładniej fosforanu kodeiny, znane są ludzkości od czasów starożytnych, a obecnie wykorzystywane jest jej działanie przeciwbólowe i przeciwkaszlowe. Można go znaleźć w wielu preparatach dostępnych bez recepty. Chociaż fosforan kodeiny jest substancją o wysokiej skuteczności, jego stosowanie może być obarczone pewnym ryzykiem, szczególnie gdy nie jest zażywany zgodnie z zaleceniami.
Katar to częsty objaw towarzyszący klasycznemu przeziębieniu lub alergii. Może mieć różny charakter, jednak bez względu na pochodzenie i rodzaj, bywa uciążliwy i często utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji zdarza się, że sięgamy po popularne preparaty na odetkanie nosa dostępne bez recepty, zawierające w składzie ksylometazolinę. Czym dokładnie jest ta substancja, jak działa oraz na co należy zwrócić uwagę podczas jej stosowania?
Metamizol jest popularnym w Polsce lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W wielu krajach dostępny jest wyłącznie na receptę lub został wycofany. Jak działa metamizol, dlaczego tak często po niego sięgamy oraz czego powinniśmy się obawiać?
Kasza manna jest to jedna z pierwszych kasz jakie dziecko ma okazję spróbować. Dzięki swojej łagodnej dla układu pokarmowej strukturze, może być z powodzeniem podawana dla najmłodszych oraz osób borykających się z problemami żołądkowo-jelitowymi. Jakie zatem kasza manna posiada wartości odżywcze i zdrowotne? Kiedy warto jeść kaszę manną?
Układ pokarmowy odgrywa niezwykle ważną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za pobieranie pokarmów i ich trawienie oraz za przyswajanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych dzięki czemu jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Co należy wiedzieć o tym układzie? Jaka jest budowa oraz funkcje układu pokarmowego? Jakie są jego najczęstsze choroby?
Rzadko spotykanym, ale bardzo poważnym powikłaniem po przechorowaniu anginy paciorkowcowej jest gorączka reumatyczna. Choroba ta dotyka głównie dzieci i młodzież i objawia się między innymi gorączką, dolegliwościami stawowymi i skórnymi. W przypadku pojawienia się powyższych objawów ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia, ponieważ zlekceważona i nieleczona gorączka reumatyczna może skończyć się nawet trwałym uszkodzeniem mięśnia sercowego.
Metabolizm obejmuje bardzo skomplikowane procesy biochemiczne dzięki którym nasz organizm przyswaja substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Zdarza się jednak, że procesy zachodzące w organizmie przebiegają w sposób wadliwy. Co wpływa na rozwój chorób metabolicznych? Jak przebiega diagnostyka oraz ich leczenie? Jakie wyróżniamy rodzaje schorzeń?
Układ nerwowy jest niezwykle ważnym elementem machiny, jaką jest ludzki organizm - to w końcu on odpowiada za nasze myśli, umiejętność wypowiadania się, poruszania i czucia. Choroby neurologiczne, którymi jest np. migrena, epilepsja i stwardnienie rozsiane, nie wybierają - mogą dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych czy seniorów, znacząco wpływając na jakość ich codziennego funkcjonowania. Co powinno być sygnałem ostrzegawczym i zachętą do wizyty u neurologa? Jak leczy się choroby neurologiczne?
Choroba Wilsona jest rzadką chorobą i wiąże się z kumulacją nadmiaru miedzi w tkankach. Jej rozpoznanie często jest trudne, ponieważ daje mało specyficzne objawy. Jak choroba manifestuje się w różnych układach organizmu? Czy leczenie tej choroby jest długotrwałe?
Choroba Kawasaki, zwana także zespołem Kawasaki, to poważny stan zapalny organizmu, dotykający m. in. naczyń wieńcowych. Zapadają na nią głównie małe dzieci, a objawy przypominają ostrą infekcję. Choroba Kawasaki nie wykryta w porę, może doprowadzić do poważnych powikłań, a w skrajnych przypadkach do śmierci.
Z roku na rok w Polsce coraz więcej osób zmaga się z chorobami wenerycznymi. Wiele z nich w początkowym stadium przebiega bezobjawowo, dlatego są one często nieświadomie przenoszone pomiędzy ludźmi. Co warto wiedzieć o chorobach wenerycznych?
Choroby endokrynologiczne obejmują wszelkie schorzenia związane z zaburzeniami układu hormonalnego. Wiele z nich w początkowym stadium nie daje nasilonych objawów, dlatego często są lekceważone. Warto jednak zdiagnozować je jak najszybciej i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jakie są najczęstsze choroby endokrynologiczne? Jak się objawiają i jak je leczyć?
Choroby psychiczne powoli przestają być tematem tabu, a świadomość społeczeństwa w tym temacie rośnie. Nie oznacza to jednak, że psychiatrzy i pacjenci nie mierzą się z wieloma wyzwaniami i krzywdzącymi stereotypami. Problemy psychiczne rozwijają się na przestrzeni lat i wciąż są bagatelizowane przez osoby, które ich doświadczają. Jakie objawy są ostrzegawczym sygnałem? W jaki sposób może pomóc lekarz i psychoterapia?