Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Kobieta drapie się po ręce. Swędzi ją skóra, bo cierpi na erytrodermię.

Erytrodermia – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Obecnie problemy skórne, spowodowane przeróżnymi przyczynami, towarzyszą na co dzień wielu osobom. Stanowią nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Najczęstszym objawem towarzyszącym zmianom skórnym jest stan zapalny (zaczerwienienie, ocieplenie). Ogólne zjawisko występowania stanu zapalnego skóry zostało opisane jako erytrodermia. Należy jednak zaznaczyć, że erytrodermia jest jedynie objawem, a nie przyczyną pojawiających się symptomów. Czym dokładnie jest erytrodermia? Jaka jest jej przyczyna oraz jak sobie z nią radzić?

Grafika 3D ludzkich organów wewnętrznych, zaznaczonymi nadnerczami, z możliwą chorobą Addisona.

Choroba Addisona – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Addisona to rzadkie schorzenie endokrynologiczne. Najczęściej dotyczy kobiet około 40. roku życia. Pierwszy raz została opisana w 1855 roku przez angielskiego lekarza Thomasa Addisona, od nazwiska którego pochodzi jej nazwa. Ze względu na niespecyficzne objawy, które można przypisać także innym schorzeniom, zdiagnozowanie choroby Addisona nie jest łatwe. Jakie są przyczyny choroby Addisona? Jak nie przegapić pierwszych symptomów choroby oraz jak wygląda jej leczenie?

Pęcherze na zaczerwienionej skórze to objaw pęcherzycy - choroby o podłożu autoimmunologicznym.

Pęcherzyca – przyczyny, objawy, leczenie. Czy pęcherzyca jest zaraźliwa?

Pęcherzyca to przewlekła choroba skóry o podłożu autoimmunologicznym. Ujawnia się zwykle między 30. a 60. rokiem życia, a występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, lecz bardzo rzadko pojawia się u dzieci. Częstość występowania w Europie to 1-5/milion osób rocznie. Najczęściej towarzyszy innym chorobom autoimmunologicznym, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów lub autoimmunologiczne zapalenie wątroby. Jakie są przyczyny i objawy pęcherzycy? Jak można ją leczyć? Czy pęcherzycą można się zarazić?

Zbliżenie na dłoń z widoczną drożdżycą paznokci na środkowym palcu.

Drożdżyca paznokci – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, domowe sposoby

Grzybica paznokci, a także wałów okołopaznokciowych, jest w przeważającej liczbie przypadków wywołana przez grzyby z rodziny Candida, czyli drożdżaki. Na to schorzenie najczęściej cierpią kobiety. Same zmiany, jak głosi nazwa, dotyczy paznokci, a także okalających ich fragmentów skóry, które nazywamy wałami paznokciowymi. Jakie są dokładne przyczyny drożdżycy paznokci? W jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją domowe sposoby na poradzenie sobie z tym problemem?

Grafika KtoMaLek.pl dotycząca tytułu Przyjaciela Pacjenta 2021.

Zapytaj Farmaceutę – Przyjaciel Pacjenta roku 2021

Rok 2021 przeszedł już do historii. Był to wyjątkowo wymagający czas, gdyż nadal towarzyszyła nam pandemiczna rzeczywistość i wiążące się z nią utrudnienia. Choć po fali zakażeń na przełomie marca i kwietnia nastąpiło wyhamowanie liczby zachorowań, które utrzymywało się przez letnie miesiące, wkrótce liczby te zaczęły niepokojąco rosnąć. W tym czasie pacjenci dotkliwie odczuwali nadmierne obciążenie systemu opieki zdrowotnej i utrudnienie dostępu do fachowej porady medycznej. Wielu z nich pomoc uzyskało na platformie Zapytaj Farmaceutę, na której tysiące farmaceutów odpowiadało na rozmaite pytania dotyczące zdrowia. Sprawdźcie, kto w tym roku został nagrodzony tytułem „Przyjaciela Pacjenta”!

Żółte tło. Owoce pigwy wysypujące się z zielonej, siateczkowej torby na zakupy.

Pigwa – właściwości, wartości odżywcze, zastosowanie i przeciwwskazania

Przetwory z owoców pigwy to idealna propozycja na chłodne jesienno-zimowe wieczory. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do herbaty, ciasta. Oprócz walorów smakowych posiadają też wiele wartości odżywczych, są bogate w witaminę C, ale nie tylko. Pigwę bez trudu kupisz w swoim ulubionym warzywniaku, a przetwory z niej możesz wykonać samodzielnie w domu. Dowiedz się, dlaczego warto wzbogacić swoją dietę o owoce pigwy.

Grafika 2D przedstawiająca źródła kwasów omega-3 w diecie - ryby, oleje, orzechy, nasiona.

Czym są kwasy omega-3 i gdzie je znajdziemy?

Tłuszcze nie cieszą się dobrą opinią. Gdy myślimy o zdrowym odżywianiu, często uważamy, że w pierwszej kolejności należy znacząco ograniczyć spożycie tłuszczów. Wbrew obiegowej opinii tłuszcze są niezbędne dla naszego zdrowia, przede wszystkim kwasy tłuszczowe jedno- i wielonienasycone, w tym kwasy tłuszczowe omega-3. Czym właściwie są omega-3, które pokarmy zawierają ich najwięcej i dlaczego są tak ważne dla naszego zdrowia?

Zadbane, kobiece dłonie na żółtym tle.

Objawy na skórze i paznokciach a tarczyca

Nasza skóra jest jednym z najistotniejszych, aczkolwiek często niedocenianych narządów. Chroni przed czynnikami zewnętrznymi, a także pomaga wydalić niektóre produkty przemiany materii. Przez skórę można w kontrolowany sposób podawać wiele leków. Ponadto, nasza skóra daje sygnały o chorobach dziejących się nie tylko w obrębie jej struktury, ale też wewnątrz naszego organizmu. Także choroby tarczycy mogą mieć swoje skórne manifestacje. Na czym polegają? Co nasza skóra może powiedzieć o naszej tarczycy?

Rysunkowa postać w zimowych ubraniach, wychłodzona, zdradzająca oznaki hipotermii.

Hipotermia – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie hipotermii

Przed nami okres jesienno-zimowy, dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze. Wybierając się na dłuższy spacer czy wycieczkę po górach, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze i zabezpieczeniu przed niskimi temperaturami, gdyż nieodpowiednie przygotowanie może grozić wychłodzeniem organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet hipotermią. Czym jest hipotermia, jak się objawia oraz jak udzielić pierwszej pomocy w takim przypadku?

Świeże zioła leżą na betonowym blacie.

Zioła i przyprawy a tarczyca. Na co uważać przy problemach z tarczycą?

Nadczynność i niedoczynność, choroba Hashimoto (niedoczynność autoimmunologiczna), to najczęstsze problemy z tarczycą, na które cierpi naprawdę wiele osób. Jeśli te choroby dotyczą Ciebie, na pewno zażywasz odpowiednie leki pod kontrolą lekarza endokrynologa. Co jednak z dietą? Na które składniki pokarmowe muszą szczególnie uważać osoby z chorobami tarczycy i jaki jest wpływ tych produktów na ich zdrowie?

Grafika 3D serca i leków na nadciśnienie tętnicze.

Inne leki a nadciśnienie. Które leki wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. Na szczęście dzisiejsza medycyna zna wiele różnych sposobów na utrzymanie nadciśnienia w ryzach. Jednakże, mimo dużego wachlarzu możliwości terapii, leki na nadciśnienie wchodzą w interakcje z innymi lekami stosowanymi przez pacjentów. Które to leki? W jaki sposób bezpiecznie łączyć leki na nadciśnienie z innymi lekami?