

Znajdź wolny termin
spośród wielu
dostępnych na najbliższy rok
Znajdź wolny termin
spośród wielu
dostępnych na najbliższy rok
Znajdź lekarza w okolicy
Wybierz termin i godzinę
Zarezerwuj wizytę
Przyjdź na wizytę
Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.
Znajdź wolny termin wizyty teraz!Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.
14 października 2022 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju serię roztworu do wstrzykiwań i infuzji Fluorouracil Accord (Fluorouracilum), 50 mg/ml.
Kora dębu jest roślinnym surowcem o właściwościach leczniczych i długoletniej tradycji stosowania. Na skalę przemysłową pozyskuje się ją z młodych pni i gałązek na dębowych plantacjach. Kora dębu posiada szereg związków aktywnych, a wśród nich najważniejsze są garbniki, które decydują o jej działaniu ściągającym. Ponadto kora dębu działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Napary i odwary z kory dębu są stosowane przede wszystkim zewnętrznie, a szczególnie w leczeniu hemoroidów.
Atropa belladonna, inaczej pokrzyk wilcza jagoda, to bardzo niebezpieczna roślina, zwłaszcza dla małych dzieci. Kiedyś powszechnie stosowana jako substancja lecznicza, lecz dziś informacje o niej są raczej ciekawostką botaniczną oraz przestrogą. Przypadkowo spożyta może doprowadzić do śmierci. Jak ją rozpoznać? I co należy zrobić w przypadku zatrucia?
W trakcie infekcji bakteryjnej, najczęściej przepisywanymi lekami są antybiotyki. Jednym z częściej stosowanych antybiotyków jest azytromycyna. Jakie ta substancja ma właściwości lecznicze? W jakich wskazaniach jest stosowana? Kiedy powinniśmy jej unikać i jakie może wywołać działania niepożądane?
Zapalenie błony śluzowej zatok przynosowych to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza i do apteki. Typowymi objawami jest zatkany nos, katar, silny ból głowy przeważający po jednej stronie oraz nasilający się przy schylaniu. Jak poradzić sobie z zapaleniem zatok? Jakie stosować leki na zatoki? Czy istnieją domowe metody leczenia oraz kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
6 października 2022 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju 3 serie maści do nosa Mupina. Dlaczego zdecydowano o wycofaniu tego leku? Sprawdź, których partii leku dotyczy decyzja GIF.
W połowie września w mediach pojawiła się informacja, że MSWiA rozpoczęło dystrybucję tabletek zawierających jodek potasu. Tabletki te dystrybuowano do jednostek Państwowej Straży Pożarnej, skąd następnie przekazywano je do jednostek samorządu terytorialnego. Informacja ta z wiadomych przyczyn wzbudziła poruszenie i skłoniła wiele osób do szukania informacji na temat zastosowań jodku potasu oraz płynu Lugola. Kiedy zatem powinno się stosować jodek potasu i dlaczego nie powinno się przyjmować jodu „na własną rękę”?
Ciąża jest dla kobiety szczególnym stanem, który wywołuje wiele zmian w fizjologii, wyglądzie i samopoczuciu już od samego jej początku. Jednym z wczesnych objawów ciąży może być krwawienie implantacyjne, które obserwuje około 30% kobiet. Dlaczego się pojawia i jak długo trwa? Czy krwawienie implantacyjne jest powodem do obaw?
Wśród substancji bakteriostatycznych wyróżnić można m.in. ambazon. Preparat na jego bazie często stosowany jest u chorych w zakażeniach bakteryjnych w obrębie jamy ustnej. Jakie jeszcze są wskazania do stosowania tego leku, a jakie przeciwwskazania? Czy zażywanie ambazonu może powodować skutki uboczne?
Epilepsja (inaczej padaczka) jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych układu nerwowego. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 400 tysięcy osób. Jakie są objawy i przyczyny epilepsji? Jak przebiega diagnostyka oraz leczenie osób dotkniętych epilepsją?
W ostatnich latach trwają intensywne badania nad wpływem probiotyków na zdrowie człowieka. Potwierdzono skuteczność ich działania m.in. w łagodzeniu biegunek poantybiotykowych oraz regulacji pasażu jelitowego. W jakich sytuacjach warto rozpocząć probiotykoterapię? Czym kierować się przy wyborze probiotyku dla dzieci? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.
Efedryna jest związkiem chemicznym pochodzenia roślinnego, który znajduje zastosowanie w niektórych dolegliwościach medycznych. Zaliczana jest do grupy leków sympatykomimetycznych, tzn. pobudzający zarówno obwodowy, jak i ośrodkowy układ współczulny. Jakie zastosowanie efedryna ma w medycynie oraz czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jej użycia? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania.
Oparzenie to pozornie błahy uraz skóry, na który narażeni są wszyscy (zarówno dzieci, jak i dorośli). Niezależnie od przyczyny, oparzenie może być groźne dla zdrowia, szczególnie jeśli zajmuje dużą powierzchnię ciała. W leczeniu ran oparzeniowych dużą popularnością cieszą się maści na oparzenia - czy słusznie? Co powinny zawierać i jak je stosować?
Po olejek kamforowy sięgamy najczęściej w czasie przeziębienia, ze względu na jego rozgrzewające i przeciwdrobnoustrojowe właściwości. Sprawdza się także jako remedium na różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Kiedy i w jaki sposób najlepiej stosować olejek kamforowy?
SIBO, czyli przerost mikroflory jelitowej to schorzenie, w którego przebiegu dochodzi do wzrostu liczebności bakterii w jelicie cienkim, które zwykle występują w jelicie grubym. Pacjent zmagający się z SIBO doświadcza nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym wzdęć brzucha, nadmiernych gazów, biegunek. Jak wygląda diagnostyka SIBO i leczenie? Czy dieta ma istotne znaczenie w przypadku tego schorzenia?
Badanie ogólne moczu to podstawowe, najprostsze i łatwo dostępne badanie, którego wyniki dają wiele ważnych informacji o stanie zdrowia. Jednym z badanych parametrów jest obecność azotynów w moczu. Jaka jest przyczyna ich pojawienia się, czy są niebezpieczne i o czym świadczą?
Marchew to jedno z warzyw, które jako pierwsze pojawia się w naszym codziennym jadłospisie. Jest smaczna zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej, a na jej bazie można komponować nie tylko wytrawne posiłki, lecz również słodkie desery i wypieki. Warto to robić, ponieważ marchew to wyjątkowo wartościowe warzywo, pełne korzystnych dla naszego organizmu witamin i związków mineralnych.
Pszenica jest jednym z najpopularniejszych zbóż na świecie. Oprócz pszenicy zwyczajnej uprawia się również pszenicę twardą durum, z której wytwarza się mąkę, rozmaite makarony oraz kaszę bulgur. Kasza ta jest szczególnie popularna w kuchniach krajów Bliskiego Wschodu, lecz coraz częściej trafia również na polskie stoły. Jest wyjątkowo smaczna, a dzięki swoim walorom odżywczym stanowi zdrowy dodatek do codziennej diety.
Gliceryna jest związkiem chemicznym, który wykorzystuje się nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, lecz również spożywczym czy do produkcji chemii gospodarczej. Czym właściwie jest gliceryna i jakie są jej zastosowania? Czy jest szkodliwa dla zdrowia?
Stawy są częścią układu ruchu, umożliwiającą wykonywanie ruchów w różnych płaszczyznach. Z tego powodu narażone są na urazy i zwyrodnienia, które mogą powodować ból i trudności w poruszaniu się. Substancją polecaną przy kłopotach ze stawami, a także osobom uprawiającym sport, jest glukozamina, która naturalnie występuje w chrząstce stawowej. W jaki sposób działa glukozamina i w jakiej formie się ją stosuje?
Sepsa i wstrząs septyczny należą do poważnych stanów nagłych, wiążących się z zagrożeniem życia chorego. Kluczowe jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia, co zwiększa przeżywalność pacjentów. Czym może być spowodowany wstrząs septyczny? Jakie są objawy wstrząsu i czym różni się on od sepsy?
Badanie beta hCG przeprowadza się rutynowo, w celu potwierdzenia ciąży. Stężenie tego hormonu wzrasta stopniowo w prawidłowo rozwijającej się ciąży do końca pierwszego trymestru. Zjawisko to wykorzystują testy ciążowe dostępne w aptekach do samodzielnego użytku. Jak prawidłowo wykonać test ciążowy i jak zinterpretować wynik?
Zapalenie jelita grubego jest ogólnym terminem określającym patologiczne dolegliwości tego narządu. Składają się na nie różne jednostki chorobowe o odmiennych mechanizmach powstawania. Jakie wyróżniamy rodzaje jelita grubego? Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Jak przebiega leczenie oraz jakie są rokowania u osób z zapaleniem jelita grubego?
Gdy po czesaniu zauważamy na swojej szczotce coraz więcej włosów, zaczynamy się martwić i zastanawiać, co może być tego przyczyną. Powodów może być wiele i bez badań zazwyczaj trudno wskazać, co wpływa na utratę włosów. Kiedy wypadanie włosów powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty?
Nasze serce w trakcie wysiłku fizycznego pracuje nieco inaczej niż gdy siedzimy i spokojnie czytamy książkę. Badaniem, które pozwala ocenić pracę serca w trakcie zwiększonej aktywności, a także wydolność układu sercowo-naczyniowego jest EKG wysiłkowe. Wykonuje się je u pacjentów z podejrzeniem chorób układu krążenia, jak również u osób po przebytym zawale. Jak przebiega to badanie i czy każda osoba może się mu poddać?
Okres letni sprzyja wycieczkom poza miasto, wyprawom do lasu, dłuższym spacerom z psem oraz innym aktywnościom na świeżym powietrzu. Wiąże się to z ryzykiem ugryzienia przez kleszcza, który może być nośnikiem różnych chorób. Czy każdy kleszcz zaraża? Jakimi chorobami grozi ugryzienie kleszcza? Jak postępować, gdy ukąsi nas kleszcz?
Żylaki to problem, który dotyka wiele osób, w szczególności osoby starsze lub wykonujące pracę stojącą. Większość widzi w żylakach defekt kosmetyczny, niewielu jednak łączy je z problemami zdrowotnymi. Jednym ze sposobów walki z żylakami jest diosmina - niepozorna cząsteczka pochodzenia naturalnego. Jakie ma właściwości i czy jej stosowanie ma jakieś skutki uboczne?
Problem zatkanego czy przesuszonego nosa dotyka bardzo wiele osób. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi nam woda morska. Sięgamy po nią w wielu awaryjnych sytuacjach związanych z naszym nosem. Na co dokładnie pomaga woda morska i jaki rodzaj wybrać na daną dolegliwość?
Surowcem roślinny pozyskiwanym z arniki górskiej są wysuszone koszyczki (kwiaty). Główną grupą związków czynnych tego surowca są laktony odpowiedzialne przede wszystkim za działanie przeciwzapalne. Jakie są właściwości arniki górskiej? W jaki sposób wykorzystujemy ją w farmacji i jakie ma działanie?
Wazopresyna jest jednym z bardziej istotnych hormonów regulujących gospodarkę wodno-elektrolitową w naszym organizmie. Jej wydzielanie w dużym stopniu zależy od objętości krwi w naczyniach krwionośnych oraz od stężenia elektrolitów we krwi i w płynie mózgowo- rdzeniowym. Jakie dokładnie funkcje pełni wazopresyna w organizmie człowieka oraz kiedy należy wykonać badanie jej stężenia? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.
Propolis to naturalna substancja wykorzystywana w medycynie od bardzo dawna. Ma wiele nieocenionych właściwości zdrowotnych. Można go spotkać w maściach propolisowych, które ostatnimi czasy stają się bardzo popularne. Na co można je zastosować i jakie mają właściwości?
Niesteroidowe leki przeciwzapalne należą do najczęściej stosowanych preparatów dostępnych bez recepty. Oprócz działania przeciwzapalnego, wykazują właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jak dokładnie działają niesteroidowe leki przeciwzapalne? Czy ich stosowanie może być niebezpieczne?
Liczne prace przydomowe mogą skończyć się drobnymi urazami. Drobne rany zazwyczaj goją się w ciągu kilku dni. Jeśli zakażenie rozwija się, a my zauważamy, że okolica zranienia lekko puchnie oraz nabiera bordowego koloru, wówczas mówi się o tzw. zastrzale. Jak go leczyć? Czy konieczna jest kontrola lekarska? Jak się wspomóc domowymi sposobami podczas leczenia zastrzału?
Immunoglobulina stanowi niezwykle istotny element układu immunologicznego człowieka. Oprócz udziału w reakcjach odpornościowych wywołanych wtargnięciem do organizmu obcych patogenów, specjalna immunoglobulina pełni także rolę m.in. w zapobieganiu choroby hemolitycznej noworodków w sytuacji, gdy grupy krwi matki i płodu nie są zgodne względem czynnika Rh. Jaką dokładnie funkcję w organizmie pełni immunoglobulina?
Lato i wiążąca się z nim fala upałów to świetny czas na odpoczynek i przysłowiowe naładowanie baterii. W tym okresie dominują urlopy i częste spędzanie czasu na zewnątrz. Choć po długich zimnych i deszczowym miesiącach ma się ochotę korzystać z ciepła, należy pamiętać, że długotrwałe przebywanie na słońcu latem, szczególnie w godzinach południowych, może być niebezpieczne, gdyż grozi udarem słonecznym. Jakie są jego objawy? Jak się ustrzec oraz co zrobić, gdy udar słoneczny dotknie kogoś z naszych bliskich?
Z początkiem września w życie wejdzie nowa lista refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Wydarzenie to każdorazowo wzbudza dużo emocji, zwłaszcza wśród pacjentów, dla których nowy kształt wykazu oznaczać może spadek lub wzrost dopłat do przyjmowanych leków. Szeroko komentowaną zmianą jest objęcie refundacją niezwykle drogiego leku, stosowanego w terapii rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Kto będzie mógł skorzystać z tej refundacji? Jakie inne leki objęto dofinansowaniem?
Ciąża to szczególny czas dla każdej kobiety, jednak może on wiązać się także z występowaniem różnego rodzaju dolegliwości. Kobiety w trakcie ciąży często zmagają się z uciążliwą zgagą. Jakie są sposoby na zgagę w ciąży? Jak bezpiecznie złagodzić jej objawy? Czy domowymi sposobami jesteśmy w stanie sobie z nią poradzić? Sprawdźmy!
Estradiol to hormon płciowy naturalnie wytwarzany przez organizm kobiety, a także w niewielkich ilościach produkowany przez mężczyzn. Odgrywa kluczową rolę w płodności obu płci. Jak wygląda badanie estradiolu? Jak interpretować wyniki badania i jakie są normy estradiolu?