Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Model molekuły glukagonu w 3D.

Glukagon - działanie hormonu, niedobór, badanie

Glukagon jest jednym z hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Jest on wytwarzany i uwalniany przez komórki alfa trzustki, a jego główne działanie polega na podwyższeniu poziomu cukru we krwi, np. w momencie hipoglikemii, która może pojawić się u osób ze źle kontrolowaną cukrzycą. Jak dokładnie działa glukagon oraz kiedy należy wykonać badanie poziomu glukagonu? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Postać kobiety jest zmęczona, dokucza jej mgła mózgowa.

Czym jest mgła mózgowa?

Nawracające problemy z koncentracją i utrzymaniem uwagi na wykonywanych czynnościach, trudności w doborze właściwych słów, a także przewlekłe zmęczenie mogą wskazywać na występowanie tzw. mgły mózgowej. Choć nie została ona sklasyfikowana jako jednostka chorobowa, jej symptomy często towarzyszą chorobom o podłożu autoimmunologicznym. Wskazuje się ją również jako jedno z powikłań po przebytej infekcji koronawirusowej. Jak można walczyć z mgłą mózgową?

Kobieta podczas densytometrii - leży na stole urządzenia.

Densytometria - na czym polega to badanie?

Osteoporoza jest chorobą szkieletu charakteryzującą się zmniejszoną wytrzymałością kości, co prowadzi do zwiększonego ryzyka złamań. Choroba ta rozwija się już po 50. roku życia, najczęściej nie dając żadnych objawów. Aby w porę wykryć zmiany osteoporotyczne, konieczne są badania diagnostyczne. W diagnostyce osteoporozy wykorzystuje się densytometrie, czyli badanie służące do oceny gęstości kości. Na czym polega densytometria, jakie są wskazania do tego badania i jak się do niego przygotować?

Szklany słoiczek i drewniana łyżeczka wypełnione ziemią okrzemkową.

Ziemia okrzemkowa — czym jest, jak się ją stosuje?

Ziemia okrzemkowa jest miękką skałką, powstającą ze skamieniałych pancerzyków okrzemek – jednokomórkowych glonów. Stosuje się ją w przemyśle m.in. jako środek filtrujący, a także przy wyrobie farb i produkcji papieru. Dla ludzi i zwierząt jest nietoksyczna, dlatego znalazła też zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Dostępna jest też w wersji spożywczej jako bogate źródło krzemu. W jaki sposób można stosować ziemię okrzemkową?