
Planujesz ciążę? Teraz precyzyjnie określisz, kiedy masz na nią największe szanse.
Decyzja zapadła. Wiesz już, że pragniesz dziecka i zaczynasz starania. Warto wesprzeć się testem owulacyjnym, którego wynik wskaże Ci dni płodne.
Znajdź lekarza w okolicy
Wybierz termin i godzinę
Zarezerwuj wizytę
Przyjdź na wizytę
Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.
Znajdź wolny termin wizyty teraz!Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.
Decyzja zapadła. Wiesz już, że pragniesz dziecka i zaczynasz starania. Warto wesprzeć się testem owulacyjnym, którego wynik wskaże Ci dni płodne.
Kwestia właściwego spożywania leków: przed lub po posiłku, jest problematyczna. Spotkać można zarówno zwolenników spożywania leków na czczo, a także tych, którzy nie wyobrażają sobie, aby połknąć tabletki na „pusty żołądek”. Każda z tych grup będzie miała trochę racji. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, czy przyjmujesz swój lek poprawnie. Każdorazowo, w razie wątpliwości poproś o poradę lekarza lub farmaceutę.
Już w czasach starożytnych zauważono korzystne działanie na człowieka fermentowanych napojów mlecznych, takich jak kefir czy jogurt. Jednak dopiero w XVIII w. odkryto, że za ten korzystny efekt odpowiedzialne są bakterie kwasu mlekowego, czyli bakterie probiotyczne. Od tego czasu wiedza o tych mikroorganizmach bardzo się poszerzyła. Znacząco wzrosła również świadomość o pozytywnych rezultatach wspierania antybiotykoterapii przez priobiotyki. Zarówno lekarz i jak farmaceuta sugerują, żeby te dwa preparaty lecznicze były zawsze stosowane razem.
Ponieważ wypadki i choroby dopadają nas niezapowiedzianie, warto działać prewencyjnie poprzez kompletne wyposażenie domowej apteczki. Mając w zanadrzu zestaw materiałów potrzebnych do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, będziemy mogli działać skuteczniej.
Recepta jest pisemnym zleceniem lekarskim, które stanowi dla apteki podstawę do przygotowania lub wydania gotowych leków. Jest dokumentem, który farmaceuta powinien archiwizować 5 lat. Pacjent musi wiedzieć, że receptę należy szanować – nie można po niej pisać, zwłaszcza na awersie (przód recepty – strona, na której są dane pacjenta i wypisane leki), gdyż to zdyskwalifikuje refundację leków.
W świetle prawa, kobiety w ciąży mogą korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach*. Z kolei, w cieniu prawdy, bywa z tym różnie.
Corocznie 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Jego celem jest uświadamianie wszystkich społeczeństw na Świecie z jakimi problemami zdrowotnymi i cywilizacyjnymi mamy do czynienia.
Placówki coraz częściej umożliwiają e-rejestrację oraz prowadzą e-konta zdrowia. W planach są elektroniczne recepty i e-dokumentacja. Zmiany dotyczą również zakupu leków – coraz częściej wyszukuje się ich w internecie. Nasuwa się pytanie, jak z nowościami technologicznymi na rynku medycznym poradzą sobie Seniorzy.
Pewnie jak każda mama, marzysz o zdrowiu dla swojej pociechy. Dbasz o odpowiednie odżywianie, witaminową suplementację i ruch. Niestety, nie wyeliminujesz chorób całkowicie. Każda infekcja wiąże się ze stresem i zmęczeniem was obojga. Przy dobrej organizacji oraz opracowaniu strategii postępowania podczas choroby malucha, będzie Ci o wiele łatwiej przebrnąć przez ten trudny czas.
Niemalże powszechny dostęp do komputerów oraz urządzeń mobilnych sprawia, że pacjent ma głos! Potrafi definiować swoje oczekiwania i coraz częściej je egzekwować. Serwisy, portale społecznościowe i fora internetowe skupiają się na prezentowaniu nowoczesnych koncepcji leczenia. Ich głównym założeniem jest zwiększenie elastyczności usług medycznych, z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Pacjenci stawiają na praktyczne rozwiązania, za którymi sukcesywnie podąża współczesna służba zdrowia.