Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Telekonsultacje lekarskie, czyli wizyta lekarska bez wychodzenia z domu

2019-07-05 13:02
Telekonsultacje lekarskie, czyli wizyta lekarska bez wychodzenia z domu

Szeroki dostęp do internetu i dynamiczny rozwój nowych technologii wypływają m.in. na jakość i dostępność usług medycznych. Już teraz pacjenci mogą zdalnie uzyskać poradę farmaceutyczną lub znaleźć potrzebne leki przy pomocy internetowych wyszukiwarek. Prawdziwym przełomem mogą być jednak telekonsultacje lekarskie w postaci rozmowy telefonicznej, wideokonferencji czy korespondencji e-mail.

Czym jest telemedycyna?

Osobista wizyta w gabinecie lekarskim to na razie dominujący sposób rozwiązywania problemów zdrowotnych. Jest to jednak rozwiązanie obarczone wieloma wadami i problemami, o czym mówi się od wielu lat. Pacjenci tracą czas w kolejkach do gabinetów lekarskich lub czekając na połączenie telefoniczne z przychodnią, by dopiero zapisać się na wizytę u specjalisty. To wszystko znacząco wydłuża proces diagnostyczny i sprawia, że leczenie jest mniej efektywne, a system coraz bardziej obciążony. Rozwiązaniem tego problemu może być telemedycyna.

Czym właściwie jest telemedycyna? Jest to forma świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej na odległość. Telemedycyna łączy w sobie elementy medycyny, informatyki i telekomunikacji. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom część czynności medycznych można zrealizować zdalne, bez potrzeby wychodzenia z domu, a co za tym idzie - szybciej i sprawniej. Pacjent może skontaktować się za pośrednictwem internetowego czatu, rozmowy telefonicznej czy wideoczatu.

Telekonsultacje – kiedy warto z nich skorzystać?

Telekonsultacje medyczne nie są rozwiązaniem nowym, korzysta się z nich m.in. w Stanach Zjednoczonych. Pacjenci coraz częściej wybierają telekonsultacje, ponieważ przyspieszają diagnostykę i pozwalają szybko uzyskać rozwiązanie swojego problemu.

Telekonsultacje to przydatne rozwiązanie dla pacjentów mieszkających w małych miejscowościach, z utrudnionym dostępem do lekarzy specjalistów. Dla takich osób częste wizyty lekarskie to nie tylko spory wydatek, ale też ogromna strata czasu poświęconego na dojazdy. Dzięki telemedycynie swój problem mogą skonsultować na odległość, oszczędzając czas i pieniądze. To również świetne rozwiązanie w przypadku pacjentów chorych przewlekle i będących w trakcie leczenia, którzy wymagają częstych wizyt kontrolnych. Dzięki telekonsultacjom lekarz może na bieżąco monitorować wyniki badań i stan zdrowia pacjenta. Konsultacje na odległość mogą się przydać także rodzicom małych dzieci. Maluchy często chorują, a troskliwi rodzice mają tendencję do zamartwiania się każdą dolegliwością. Szybki kontakt z lekarzem pomoże rozwiać wątpliwości i zmniejszy częstotliwość, czasem zupełnie niepotrzebnych, wizyt w gabinecie lekarskim.

Ze zdalnych konsultacji można skorzystać, aby otrzymać:

  • rzetelną analizę wyników badań krwi,
  • poradę lekarską, gdy przebywamy na wakacjach lub poza granicami kraju,
  • fachową pomoc przy wstydliwych problemach medycznych.

Zalety telekonsultacji lekarskich

Nie sposób nie dostrzec ogromu zalet, które niesie ze sobą telemedycyna. Dzięki telekonsultacjom pacjenci uzyskują łatwiejszy dostęp do specjalistycznej opieki medycznej, zwłaszcza osoby mieszkające w mniejszych ośrodków miejskich i na wsiach. To rozwiązanie znacznie skraca czas oczekiwania na fachową poradę medyczną i wpływa na zmniejszenie kolejek w stacjonarnych placówkach medycznych. Pacjenci mają dostęp do lekarzy wielu specjalizacji, także tych rzadkich.

Temat telekonsultacji nierozerwalnie wiąże się z wypisywania e-recept. Po zapoznaniu się z problemem pacjenta lekarz wypisze e-receptę na potrzebne leki, którą można zrealizować w każdej aptece w kraju. Na tym rozwiązaniu szczególnie skorzystają pacjenci chorzy przewlekle, którzy stale przyjmują leki i często idą do lekarza wyłącznie po receptę.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów