Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czy warto wybrać się do dietetyka?

2018-10-09 15:51
Czy warto iść do dietetyka?

Moda na zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia nie przemija. Coraz więcej osób przywiązuje dużą wagę do zawartości swojego talerza, zwracając uwagę na rodzaj i jakość spożywanych posiłków. Jednak w gąszczu nowych diet-cud i modnych superfoods można się pogubić. Z pomocą przychodzi dietetyk - ekspert specjalizujący się w żywieniu człowieka.

Czym zajmuje się dietetyk?

Rosnąca świadomość na temat roli odżywiania jest pozytywnym zjawiskiem, które możemy w ostatnim czasie zaobserwować. Coraz więcej osób dostrzega, że to, co jemy ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Jednak rosnąca liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością pokazuje, że nadal potrzebujemy wsparcia w temacie odżywiania. Z pomocą przychodzi dietetyk

Mówiąc bardzo ogólnie, dietetyk promuje zasady zdrowego odżywiania oraz zachęca do zmiany nawyków żywieniowych. Musi on posiadać szeroką wiedzę z zakresu wielu dziedzin m.in. anatomii, biochemii, mikrobiologii czy psychologii. Wie, jak poszczególne składniki pokarmowe działają na nasz organizm, potrafi ocenić, które z nich wzajemnie na siebie wpływają, a także może sprawdzić ich skład i pochodzenie. Dzięki tej wiedzy dietetyk może skomponować indywidualny plan żywienia, dopasowany do potrzeb i stanu zdrowia całej osoby - od dzieci w wieku niemowlęcym po osoby starsze. Ustala również plany żywienia dla całych grup ludności. Przekazuje swoim podopiecznym wiedzę na temat tego, jak zdrowo się odżywiać, dostarcza informacji na temat przygotowywania i obróbki różnych produktów, a także dzieli się cennymi wskazówkami, jak wybrać pełnowartościowe składniki podczas zakupów.

Często żyjemy w przekonaniu, że praca dietetyka kręci się wyłącznie wokół odchudzania. Tymczasem ten specjalista opracowuje również metody leczenia różnych zaburzeń żywieniowych, które wymagają indywidualnie ustalonej diety. Zajmuje się również dietoterapią, czyli stosowaniem diet leczniczych w różnych chorobach autoimmunologicznych, układu sercowo-naczyniowego, czy związanych z działaniem układu hormonalnego.

Kiedy warto wybrać się do dietetyka?

Choć nadwaga i otyłość są plagą naszych czasów, do dietetyka udajemy się w ostateczności, przeważnie po wielu nieudanych próbach rozwiązania problemu na własną rękę. Jednak nadprogramowe kilogramy to nie jedyna dolegliwość, która powinna skłonić nas do wizyty u tego specjalisty. Do dietetyka warto się również udać, gdy cierpimy na niedowagę i mamy problemy z przybraniem masy ciała. Z usług dietetyka możemy też skorzystać, gdy aktywnie uprawiamy sport, zwłaszcza wyczynowy. Ustalenie odpowiedniej diety nie tylko zapobiegnie niedoborom żywieniowym, ale również przyspieszy regenerację organizmu i pozwoli osiągać lepsze wyniki sportowe. 

Jeżeli po spożyciu różnych produktów odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości, jak: ból brzucha, wzdęcia, biegunka, uczucie "przelewania w żołądku", konsultacja dietetyczna może pomóc nam w znalezieniu źródła tego problemu. Również osoby chorujące na cukrzycę, hipercholesterolemię lub nadciśnienie tętnicze powinny skorzystać z pomocy tego specjalisty, celem ułożenia prawidłowego planu żywieniowego. 

Do dietetyka mogą się również zgłosić kobiety planujące ciążę, którym szczególnie zależy na dostarczeniu witamin oraz mikro- i makroskładników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu. Dietetyk pomoże także w ułożeniu jadłospisu dla mamy karmiącej piersią, obalając szkodliwe mity na temat "zakazanych produktów".

Wizytę u dietetyka możemy odbyć w gabinecie prywatnym lub w ramach NFZ. Specjalistów z tej dziedziny znajdziemy w serwisie LekarzeBezKolejki.pl, który udostępnia terminy do tysięcy specjalistów na terenie całego kraju.

Wizyta u dietetyka

Nim wybierzemy się do dietetyka, przygotujmy się do tej wizyty. Warto wykonać wcześniej podstawowe badania diagnostyczne, które ułatwią ocenę naszego stanu zdrowia, takie jak: badanie biochemiczne krwi, lipidogram, pakiety obejmujące kondycję układu sercowo-naczyniowego lub pokarmowego. Przygotujmy sobie również spis przyjmowanych leków i suplementów. Skoro tematem wizyty będzie nasz sposób odżywiania, dobrze jest przez kilka dni prowadzić dzienniczek, w którym na bieżąco będziemy notować wszystkie spożyte potrawy i przekąski oraz wypite napoje.

W gabinecie możemy się spodziewać szczegółowego wywiadu zdrowotnego. Dietetyka interesować będzie nasz dotychczasowy tryb życia, w tym ilość snu, poziom aktywności fizycznej, ilość dostarczanego w ciągu dnia stresu czy rodzaj wykonywanej pracy. Są to bowiem istotne czynniki, mogące wpływać na towarzyszące nam dolegliwości zdrowotne. Czeka nas również wywiad żywieniowy, dlatego warto pamiętać o wspomnianym wcześniej dzienniczku żywieniowym. Dietetyk będzie analizował skład i jakość naszych posiłków, ilość spożywanych płynów, a także ich regularność.

W trakcie konsultacji dietetycznej odbywa się także analiza masy i składu ciała. Przeważnie używa się do tego specjalistycznej wagi, która nie tylko sprawdza naszą wagę, ale także poziom tłuszczu, masy kostnej i mięśniowej, poziom wody oraz zapotrzebowanie na energię. Dietetyk sprawdzi także obwody naszego działa, co ma znaczenie zwłaszcza u osób z nadwagą. Dzięki temu w trakcie kolejnych wizyt kontrolnych będzie można monitorować postępy.

Po zebraniu wszystkim informacji dietetyk jest w stanie ustalić źródło naszych problemów oraz wypracować odpowiednią dla nas strategię dietetyczną, w tym przede wszystkim założenia diety oraz cel, do którego dążymy. W trakcie kolejnych wizyt te ustalenia mogą być modyfykowane, aby jak najlepiej dopasować je do naszego stanu zdrowia i wytyczonych celów.

Gdzie możemy szukać dietetyka?

Dietetycy przyjmują pacjentów w różnych placówkach. Część z nich pracuje w szpitalach oraz przychodniach, układając diety dla pacjentów, udzielając porad żywieniowych oraz kontrolując jakość podawanych posiłków. Z ich wsparcia korzysta się również w sanatoriach oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, jak żłobki, przedszkola i szkoły. Dietetyków spotkamy również w gabinetach SPA, salonach fitness lub firmach oferujących catering. Wielu dietetyków decyduje na otwarcie praktyki prywatnej.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.