Znajdź lekarza w okolicy

Wyszukaj swojego lekarza
spośród tysięcy specjalistów.

Wybierz termin i godzinę

Wybierz z kilku milionów wolnych
terminów na NFZ lub prywatnie.

Zarezerwuj wizytę

Potwierdź swoje dane i przyjdź
na wizytę do swojego lekarza specjalisty.


Czy warto wybrać się do dietetyka?

2018-10-09 15:51
Czy warto iść do dietetyka?

Moda na zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia nie przemija. Coraz więcej osób przywiązuje dużą wagę do zawartości swojego talerza, zwracając uwagę na rodzaj i jakość spożywanych posiłków. Jednak w gąszczu nowych diet-cud i modnych superfoods można się pogubić. Z pomocą przychodzi dietetyk - ekspert specjalizujący się w żywieniu człowieka.

Czym zajmuje się dietetyk?

Rosnąca świadomość na temat roli odżywiania jest pozytywnym zjawiskiem, które możemy w ostatnim czasie zaobserwować. Coraz więcej osób dostrzega, że to, co jemy ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Jednak rosnąca liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością pokazuje, że nadal potrzebujemy wsparcia w temacie odżywiania. Z pomocą przychodzi dietetyk

Mówiąc bardzo ogólnie, dietetyk promuje zasady zdrowego odżywiania oraz zachęca do zmiany nawyków żywieniowych. Musi on posiadać szeroką wiedzę z zakresu wielu dziedzin m.in. anatomii, biochemii, mikrobiologii czy psychologii. Wie, jak poszczególne składniki pokarmowe działają na nasz organizm, potrafi ocenić, które z nich wzajemnie na siebie wpływają, a także może sprawdzić ich skład i pochodzenie. Dzięki tej wiedzy dietetyk może skomponować indywidualny plan żywienia, dopasowany do potrzeb i stanu zdrowia całej osoby - od dzieci w wieku niemowlęcym po osoby starsze. Ustala również plany żywienia dla całych grup ludności. Przekazuje swoim podopiecznym wiedzę na temat tego, jak zdrowo się odżywiać, dostarcza informacji na temat przygotowywania i obróbki różnych produktów, a także dzieli się cennymi wskazówkami, jak wybrać pełnowartościowe składniki podczas zakupów.

Często żyjemy w przekonaniu, że praca dietetyka kręci się wyłącznie wokół odchudzania. Tymczasem ten specjalista opracowuje również metody leczenia różnych zaburzeń żywieniowych, które wymagają indywidualnie ustalonej diety. Zajmuje się również dietoterapią, czyli stosowaniem diet leczniczych w różnych chorobach autoimmunologicznych, układu sercowo-naczyniowego, czy związanych z działaniem układu hormonalnego.

Kiedy warto wybrać się do dietetyka?

Choć nadwaga i otyłość są plagą naszych czasów, do dietetyka udajemy się w ostateczności, przeważnie po wielu nieudanych próbach rozwiązania problemu na własną rękę. Jednak nadprogramowe kilogramy to nie jedyna dolegliwość, która powinna skłonić nas do wizyty u tego specjalisty. Do dietetyka warto się również udać, gdy cierpimy na niedowagę i mamy problemy z przybraniem masy ciała. Z usług dietetyka możemy też skorzystać, gdy aktywnie uprawiamy sport, zwłaszcza wyczynowy. Ustalenie odpowiedniej diety nie tylko zapobiegnie niedoborom żywieniowym, ale również przyspieszy regenerację organizmu i pozwoli osiągać lepsze wyniki sportowe. 

Jeżeli po spożyciu różnych produktów odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości, jak: ból brzucha, wzdęcia, biegunka, uczucie "przelewania w żołądku", konsultacja dietetyczna może pomóc nam w znalezieniu źródła tego problemu. Również osoby chorujące na cukrzycę, hipercholesterolemię lub nadciśnienie tętnicze powinny skorzystać z pomocy tego specjalisty, celem ułożenia prawidłowego planu żywieniowego. 

Do dietetyka mogą się również zgłosić kobiety planujące ciążę, którym szczególnie zależy na dostarczeniu witamin oraz mikro- i makroskładników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu. Dietetyk pomoże także w ułożeniu jadłospisu dla mamy karmiącej piersią, obalając szkodliwe mity na temat "zakazanych produktów".

Wizytę u dietetyka możemy odbyć w gabinecie prywatnym lub w ramach NFZ. Specjalistów z tej dziedziny znajdziemy w serwisie LekarzeBezKolejki.pl, który udostępnia terminy do tysięcy specjalistów na terenie całego kraju.

Wizyta u dietetyka

Nim wybierzemy się do dietetyka, przygotujmy się do tej wizyty. Warto wykonać wcześniej podstawowe badania diagnostyczne, które ułatwią ocenę naszego stanu zdrowia, takie jak: badanie biochemiczne krwi, lipidogram, pakiety obejmujące kondycję układu sercowo-naczyniowego lub pokarmowego. Przygotujmy sobie również spis przyjmowanych leków i suplementów. Skoro tematem wizyty będzie nasz sposób odżywiania, dobrze jest przez kilka dni prowadzić dzienniczek, w którym na bieżąco będziemy notować wszystkie spożyte potrawy i przekąski oraz wypite napoje.

W gabinecie możemy się spodziewać szczegółowego wywiadu zdrowotnego. Dietetyka interesować będzie nasz dotychczasowy tryb życia, w tym ilość snu, poziom aktywności fizycznej, ilość dostarczanego w ciągu dnia stresu czy rodzaj wykonywanej pracy. Są to bowiem istotne czynniki, mogące wpływać na towarzyszące nam dolegliwości zdrowotne. Czeka nas również wywiad żywieniowy, dlatego warto pamiętać o wspomnianym wcześniej dzienniczku żywieniowym. Dietetyk będzie analizował skład i jakość naszych posiłków, ilość spożywanych płynów, a także ich regularność.

W trakcie konsultacji dietetycznej odbywa się także analiza masy i składu ciała. Przeważnie używa się do tego specjalistycznej wagi, która nie tylko sprawdza naszą wagę, ale także poziom tłuszczu, masy kostnej i mięśniowej, poziom wody oraz zapotrzebowanie na energię. Dietetyk sprawdzi także obwody naszego działa, co ma znaczenie zwłaszcza u osób z nadwagą. Dzięki temu w trakcie kolejnych wizyt kontrolnych będzie można monitorować postępy.

Po zebraniu wszystkim informacji dietetyk jest w stanie ustalić źródło naszych problemów oraz wypracować odpowiednią dla nas strategię dietetyczną, w tym przede wszystkim założenia diety oraz cel, do którego dążymy. W trakcie kolejnych wizyt te ustalenia mogą być modyfykowane, aby jak najlepiej dopasować je do naszego stanu zdrowia i wytyczonych celów.

Gdzie możemy szukać dietetyka?

Dietetycy przyjmują pacjentów w różnych placówkach. Część z nich pracuje w szpitalach oraz przychodniach, układając diety dla pacjentów, udzielając porad żywieniowych oraz kontrolując jakość podawanych posiłków. Z ich wsparcia korzysta się również w sanatoriach oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, jak żłobki, przedszkola i szkoły. Dietetyków spotkamy również w gabinetach SPA, salonach fitness lub firmach oferujących catering. Wielu dietetyków decyduje na otwarcie praktyki prywatnej.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów