Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Kobieta trzyma się dłońmi za nos, dokucza jej zapalenie zatok.

Kiedy podaje się antybiotyki na zatoki? Leczenie zapalenia zatok

Okres jesienny jest czasem rozpoczynającym sezon przeziębień i infekcji, szczególnie górnych dróg oddechowych, w tym zatok. Przyczyną zapalenia zatok mogą być zarówno czynniki zewnętrzne, takie jak obniżona temperatura oraz wirusy, bakterie lub grzyby. Skuteczne leczenie uzależnione jest od znalezienia przyczyny jej powstania. Najczęstszym badaniem zalecanym przez lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa u pacjentów z zapaleniem zatok jest badanie obrazowe (RTG), które daje możliwość analizy choroby. Dzięki dokładnemu rozpoznaniu, leczenie farmakologiczne będzie skuteczniejsze. W jaki sposób leczyć zapalenie zatok? Kiedy podaje się antybiotyki na zatoki?

Mężczyzna trzyma się dłońmi za nasadę nosa, dokucza mu zapalenie zatok.

Jak poradzić sobie z zapaleniem zatok? Domowe sposoby na zatoki

Sezon jesienno-zimowy co roku jest sezonem przeziębień. Coraz niższe temperatury sprawiają, że łatwiej jest zmarznąć, co ułatwia rozwój wielu infekcji. Jednymi z częstszych problemów, dominujących właśnie w okresie jesienno-zimowym, są choroby górnych dróg oddechowych. Bardzo duża część Polaków boryka się z problemem zapalenia zatok. Może stanowić on przejściową przeszkodę lub przewlekły problem zdrowotny. Jak radzić sobie z zapaleniem zatok? Czy istnieją domowe sposoby na zatoki?

Mężczyzna ma założony aparat słuchowy.

Seniorze, usłyszysz więcej! 3 pytania i odpowiedzi o aparatach słuchowych

Aparat słuchowy to profesjonalne urządzenie, które ma na celu poprawić jakość słyszenia, a także rozumienia mowy. Rekomenduje się je nie tylko osobom starszym, ale także dorosłym i dzieciom ze stwierdzoną wadą słuchu. Urządzenia tego typu stosowane są w medycynie od lat. Najpierw przypominały duże, masywne spirale, podczas gdy współcześnie stały się lżejsze, estetyczniejsze i minimalistyczne, dzięki czemu z powodzeniem można je nosić podczas wykonywania codziennych, nawet najbardziej podstawowych czynności. Z myślą o pacjentach, którzy zauważyli zmiany w obrębie narządu słuchu, odpowiadamy na trzy, najczęściej powtarzane pytania o aparatach słuchowych.

Zdjęcie RTG zatok. Zatoki zaznaczono na czerwono.

Rentgen (RTG) zatok – jak przebiega i jak się przygotować? Kiedy wykonać rentgen zatok?

Badanie rentgenowskie jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w medycynie. Choć najczęstszymi przyczynami wykonania RTG są wskazania ortopedyczne (np. podejrzenie złamania), to rentgen sprawdza się również w przypadku diagnostyki stanu zapalnego, m.in. zatok. Jest to jedno z najlepiej dostępnych, szybkich i niedrogich badań diagnostycznych. Jak wygląda rentgen zatok? W jaki sposób należy przygotować się do badania?

Kobieta ma pobierany wymaz z gardla.

Wymaz z gardła – wskazania, przygotowanie, przebieg badania

Infekcje gardła są jedną z najczęstszych chorób górnych dróg oddechowych, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. U ich podłoża leży najczęściej zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Wymaz z gardła jest badaniem, które nie tylko pomaga ustalić przyczynę choroby, ale także umożliwia dobór skutecznego leczenia. Okazuje się jednak, że nie wykonuje się go rutynowo – kiedy zatem należy udać się na wymaz z gardła?

Rodzaje aparatów słuchowych

Rodzaje aparatów słuchowych - czym się charakteryzują?

Ubytek słuchu jest dla każdego człowieka niekomfortową sytuacją. W końcu to właśnie słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów, poprzez który jesteśmy w stanie odbierać liczne bodźce dźwiękowe. Przydaje się on nie tylko do słuchania muzyki czy oglądania filmów, ale także podczas przechodzenia przez pasy, czy czekania na peronie na pociąg. Można stwierdzić, że dźwięki docierają do nas niemal nieustannie. Z tego powodu niedosłuch znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak w takim razie zareagować na tego typu schorzenia? Na szczęście medycyna jest na coraz wyższym poziomie i proponuje skuteczne rozwiązanie, jakim jest protetyka słuchu za pomocą aparatów słuchowych. Jednak nie ma jednego uniwersalnego urządzenia, dlatego musimy wybrać spośród rodzajów aparatów słuchowych i właśnie ich charakterystykę przedstawimy dzisiaj.