Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Zdjęcie RTG zatok. Zatoki zaznaczono na czerwono.

Rentgen (RTG) zatok – jak przebiega i jak się przygotować? Kiedy wykonać rentgen zatok?

Badanie rentgenowskie jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w medycynie. Choć najczęstszymi przyczynami wykonania RTG są wskazania ortopedyczne (np. podejrzenie złamania), to rentgen sprawdza się również w przypadku diagnostyki stanu zapalnego, m.in. zatok. Jest to jedno z najlepiej dostępnych, szybkich i niedrogich badań diagnostycznych. Jak wygląda rentgen zatok? W jaki sposób należy przygotować się do badania?

Kobieta ma pobierany wymaz z gardla.

Wymaz z gardła – wskazania, przygotowanie, przebieg badania

Infekcje gardła są jedną z najczęstszych chorób górnych dróg oddechowych, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. U ich podłoża leży najczęściej zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Wymaz z gardła jest badaniem, które nie tylko pomaga ustalić przyczynę choroby, ale także umożliwia dobór skutecznego leczenia. Okazuje się jednak, że nie wykonuje się go rutynowo – kiedy zatem należy udać się na wymaz z gardła?

Rodzaje aparatów słuchowych

Rodzaje aparatów słuchowych - czym się charakteryzują?

Ubytek słuchu jest dla każdego człowieka niekomfortową sytuacją. W końcu to właśnie słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów, poprzez który jesteśmy w stanie odbierać liczne bodźce dźwiękowe. Przydaje się on nie tylko do słuchania muzyki czy oglądania filmów, ale także podczas przechodzenia przez pasy, czy czekania na peronie na pociąg. Można stwierdzić, że dźwięki docierają do nas niemal nieustannie. Z tego powodu niedosłuch znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak w takim razie zareagować na tego typu schorzenia? Na szczęście medycyna jest na coraz wyższym poziomie i proponuje skuteczne rozwiązanie, jakim jest protetyka słuchu za pomocą aparatów słuchowych. Jednak nie ma jednego uniwersalnego urządzenia, dlatego musimy wybrać spośród rodzajów aparatów słuchowych i właśnie ich charakterystykę przedstawimy dzisiaj.

Aparat słuchowy dla dzieci

Aparat słuchowy dla dziecka – od kiedy?

Problemy ze słyszeniem dotyczą nie tylko osób dorosłych i tych w wieku zaawansowanym, ale także dzieci i młodzieży. Wielu rodziców ma pociechy z ubytkami słuchu, w takiej sytuacji aparat słuchowy dla dziecka okazuje się nieodzownym elementem poprawienia komfortu życia i rozwoju młodego człowieka. Dobór oraz zakup aparatu słuchowego dla dziecka zapewni nie tylko możliwość swobodnego odbierania dźwięków, ale także dzięki swej budowie, stanie się niemal całkowicie niezauważalny. Szeroki wybór aparatów słuchowych sprawia, że są one przeznaczone dla osób w każdym wieku. Czy aparaty słuchowe są bezpieczne dla dzieci i jak pomagają zmagać się z utratą słuchu w sytuacjach życia codziennego i rozwoju młodego człowieka?

Krzywa przegroda nosowa

Krzywa przegroda nosowa − jak się objawia? Jak przebiega zabieg na krzywą przegrodę nosową?

Problemy z oddychaniem, uczucie częstego zatkania nosa czy nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, to objawy, które mogą nam przeszkodzić w codziennych czynnościach. Dolegliwości te są często następstwem skrzywionej przegrody nosowej. Na szczęście jest septoplastyka, czyli operacja przegrody nosowej. Jak wygląda operacja skrzywionej przegrody nosowej oraz jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u laryngologa? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.