- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Flegma w gardle – co oznacza i kiedy wymaga leczenia?
Dolegliwości ze strony gardła bywają bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Jednym z nich jest ciągła flegma w gardle, która może występować z błahego powodu lub być objawem poważnego schorzenia. Dlaczego w gardle występuje flegma? Kiedy jej obecność wymaga interwencji lekarskiej?
Czym jest flegma w gardle?
Flegmą w gardle nazywa się wydzielinę o gęstej i lepkiej konsystencji, która wytwarzana jest przez błonę śluzową układu oddechowego. Jej zaleganie w obrębie gardła budzi zazwyczaj dyskomfort chorego, wywołuje odruch kaszlowy, a czasem nawet uczucie nudności, stąd potrzeba znalezienia przyczyny jej pojawienia się.
Flegma nie jest jednak zbytecznym tworem, lecz pełni istotne funkcje:
- nawilża drogi oddechowe;
- chroni przed wniknięciem przez śluzówkę chorobotwórczych patogenów.
Umów się do lekarza rodzinnego
Jakie są przyczyny flegmy w gardle?
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn uczucia obecności flegmy w gardle. Należy bacznie obserwować swój organizm, a w razie obecności problemu warto udać się na konsultację do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu wywiadu i szczegółowych badań fizykalnych skieruje nas na dalszą diagnostykę.
Flegma w gardle może występować m.in.:
- jako konsekwencja przebytej w ostatnim czasie infekcji dróg oddechowych (zarówno wirusowej, jak i bakteryjnej);
- w wyniku silnego lub przewlekłego nieżytu nosa, gdy nadmiar wydzieliny “spływa” w kierunku gardła;
- jako objaw niektórych alergii.
Ciągłej flegmie w gardle może nie towarzyszyć katar, lecz często współwystępuje z nieustannym chrząkaniem.
Kiedy flegma w gardle wymaga leczenia?
Zalegającej flegmy w gardle nie należy lekceważyć, gdyż może być objawem poważnych schorzeń. Zazwyczaj flegma przybiera jednak odmienną barwę lub towarzyszą jej inne niepokojące objawy. Flegma w gardle może w niektórych sytuacjach świadczyć o:
- zapaleniu płuc - flegma przybiera wówczas zielono-żółtą barwę i przypomina wydzielinę typową dla katarów czy przeziębień;
- zatorowości płuc lub sarkoidozie - gdy barwa flegmy jest czerwona i występuje charakterystyczne krwioplucie;
- przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc - gardłowa flegma jest w przebiegu POChP żółta;
- pylicy płuc - to schorzenie zalicza się do tzw. chorób zawodowych (np. u górników) i charakteryzuje się m.in. flegmą w gardle o czarnym zabarwieniu;
- chorobie refluksowej żołądka - u pacjentów występuje biała flegma i uczucie cofania się treści pokarmowej do przełyku.
Jeśli zauważasz u siebie problem ciągłej flegmy w gardle - udaj się na konsultację do lekarza rodzinnego lub internisty. Specjalista oceni skalę problemu oraz postawi wstępną diagnozę, a w razie potrzeby wypisze skierowanie na niezbędne badania lub konsultacje do innych specjalistów .
Wizytę u wybranego specjalisty z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu umówisz za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Jak pozbyć się problemu flegmy w gardle?
Z uwagi na fakt, iż przyczyn zalegania flegmy w gardle może być naprawdę wiele, w pierwszej kolejności należy udać się na diagnostykę, a po ustaleniu przyczyny problemu zająć się eliminacją flegmy.
Aby zwalczyć zalegającą flegmę w gardle warto sięgnąć zarówno po środki farmakologiczne, jak i domowe sposoby. Niezbędne jest również prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli regularne uprawianie aktywności fizycznej, zdrowe odżywianie się, dbanie o jakość powietrza w pomieszczeniach oraz o właściwe nawodnienie.
Na aptecznych półkach znaleźć można preparaty mające za zadanie rozrzedzenie gęstej wydzieliny, co ułatwia jej odkrztuszanie. W sytuacji, gdy za flegmę w gardle odpowiedzialna jest infekcja bakteryjne konieczne mogą okazać się antybiotyki. Tego typu środki lecznicze można stosować jednak wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza.
Flegma w gardle – domowe sposoby
Wśród domowych sposób walki z zalegającą flegmą w garle bez kataru lub z towarzyszącym nieżytem nosa wymienić można m.in. dbanie o prawidłowe nawodnienie. Spożycie odpowiedniej objętości płynów sprawi, że śluzówki organizmu będą lepiej nawilżone, układ immunologiczny będzie pracował prawidłowo, a sama wydzielina stanie się nieco rozwodniona.
Oprócz nawodnienia, istotne jest dbanie o właściwe nawilżenie powietrza, którym oddychamy. Znakomicie sprawdzą się w tym celu oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Oprócz drogich sprzętów można sięgnąć po zwykłą miskę ze świeżo zagotowaną wodą - unoszącą się parę wodną należy wdychać wykonując spokojne, głębokie oddechy.
Jeśli przyczyną flegmy w gardle i chrząkania jest alergia - udaj się do alergologa oraz, jeśli to możliwe, staraj się unikać narażenia na alergen, który wywołuje objawy choroby.
Bibliografia:
- Dąbrowski, M. (2021). Flegma w gardle – przyczyny, objawy i jak się jej pozbyć?. Dostępne na: https://www.sinulan.pl/flegma-w-gardle-przyczyny-objawy-i-jak-sie-jej-pozbyc/?fbclid=IwAR0XupDyNkTZh5lfAt4QD0r_WR2aeOq6pxZtMmnt9yRIj_JLK7ouw_esyew.
- Dąbrowski, M. Flegma w gardle – przyczyny, objawy, leczenie. Dostępne na: https://bioaronsystem.pl/flegma-w-gardle-przyczyny-objawy-leczenie/?fbclid=IwAR1ci5cc_pZKvr8-TM0N00NVnfwtYE5d5CCw_txCIcy1JdYr2jo3JeZfNvMhttps://bioaronsystem.pl/flegma-w-gardle-przyczyny-objawy-leczenie/?fbclid=IwAR1ci5cc_pZKvr8-TM0N00NVnfwtYE5d5CCw_txCIcy1JdYr2jo3JeZfNvM. (Dostęp: sierpień 2022).
- Dlaczego czuję, jakby coś było w moim gardle? Dostępne na: https://www.strepsils.pl/zatrzymaj-bol-gardla/ostry-bol-gardla/dlaczego-czuje-jakby-cos-bylo-w-moim-gardle/?fbclid=IwAR32S11a9o2gIs18Dv2oOazmutDfYlBmyI3bHa62M-ohfVrBT3xjpKI37bg. (Dostęp: sierpień 2022).
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.