Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zielony katar – co oznacza?

2020-01-22 11:30
Zielony katar – co oznacza?

Zapewne każdy z nas zmagał się z katarem i doskonale wie, jak uciążliwy potrafi być. Choć najczęściej po tygodniu ustępuje samoistnie, to niekiedy może być zwiastunem poważniejszej infekcji, a jego barwa może pomóc lekarzowi w postawieniu odpowiedniej diagnozy. O czym jeszcze mówi kolor kataru? Jakie są przyczyny zielonej wydzieliny z nosa i jak sobie z nią radzić?

Czym jest katar?

Katar jest ostrym nieżytem błony śluzowej nosa, trwającym zwykle około 5-7 dni. Często współtowarzyszą mu objawy takie jak: zatkany nos, zaczerwienienie i łzawienie oczu, kaszel, kichanie, uczucie zatkanych uszu, uczucie drapania w nosie, ból głowy, ogólne osłabienie oraz gorączka lub stan podgorączkowy. Katar towarzyszy infekcji wirusowej, bakteryjnej oraz alergii. Bezbarwna, wodnista wydzielina świadczy zazwyczaj o reakcji alergicznej, natomiast żółty lub zielony katar jest często objawem zakażenia górnych dróg oddechowych. Jakie zatem są rodzaje kataru?

Katar wirusowy

Najczęściej spotykany rodzaj kataru, który wywołują wirusy (najczęściej są to rinowirusy). Te bardzo łatwo przenoszą się pomiędzy kolejnymi osobami drogą kropelkową. Katar wirusowy charakteryzuje wodnisto-śluzowa wydzielina, która gęstnieje z upływem czasu.

Katar bakteryjny

Wywołują go bakterie (Streptococcus pneumoniae, Streprococcus pyogenes, Haemophilus influenza, Staphylococcus aureus). Towarzyszy mu gęsta, śluzowo-ropna wydzielina o kolorze żółtym lub zielonym. Bardzo często wydzielina ta spływa do gardła powodując mokry kaszel. Z takim katarem powinniśmy wybrać się do lekarza rodzinnego lub laryngologa, aby rozpocząć odpowiednie leczenie i uniknąć powikłań.

Katar alergiczny (sienny) 

Przybiera postać bezbarwnego, wodnistego wycieku, który pojawia się po kontakcie z określonymi alergenami jak np. pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz i roztocza kurzu. Może trwać wiele tygodni (nawet cały rok). Często towarzyszą mu łzawienie i swędzenie oczu oraz napady kichania.

Co oznacza zielony katar?

Sam kolor kataru nie pozwala dokładnie zdiagnozować jego przyczyny, pewne jest tylko jedno – zielona wydzielina nie jest wynikiem alergii. Zielony katar powstaje w przebiegu zakażeń górnych dróg oddechowych (zarówno bakteryjnych, jaki i wirusowych), może być także objawem zapalenia zatok. A skąd bierze się to zabarwienie kataru? Za zielony kolor wydzieliny odpowiadają obecne w niej komórki odpornościowe, co świadczy o prawidłowej odpowiedzi immunologicznej organizmu oraz skutecznej walce z infekcją.

Przyczyny zielonego kataru

Zielona wydzielina jest najczęściej objawem przeziębienia – czyli łagodnej choroby wirusowej, ale może pojawić się również w przebiegu:

  • grypy,
  • zapalenie zatok,
  • grzybicy, której mogą towarzyszyć polipy w nosie,
  • zapalenia oskrzeli u dorosłych,
  • zapalenia oskrzelików u dzieci.

Jak widać zielony kolor kataru nie daje pewności, że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, czyli o konieczności przyjmowania antybiotyku. Dopiero gdy utrzymuje się on dłużej niż 10 dni lub towarzyszą mu dodatkowe objawy takie jak: wysoka gorączka, brzydki zapach z ust czy ból zatok konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego. Wizytę szybko zarezerwujemy przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.

Jak wyleczyć zielony katar?

Wiele osób bagatelizuje katar i uważa, że trzeba go po prostu przeczekać. Jednak z nieżytem nosa należy odpowiednio walczyć, aby nie doprowadził do poważnych powikłań. W leczeniu gęstego, zielonego kataru kluczowe jest rozrzedzenie wydzieliny. Świetnie sprawdzą się inhalacje z soli fizjologicznej lub preparaty mukolityczne dostępne w aptece. Bardzo często na katar stosowane są preparaty obkurczające błonę śluzową nosa w postaci tabletek np. z pseudoefedryną i kropli zawierających ksylometazolinę lub oksymetazolinę. Aerozole te szybko przynoszą ulgę i są chętnie stosowane przez pacjentów, jednak aby uniknąć skutków ubocznych, należy je odstawić maksymalnie po 5 dniach. 

W odblokowaniu zatkanego nosa pomogą inhalacje (m.in. z olejków eterycznych, rumianku lipy, mięty) oraz płukanie nosa i zatok przy pomocy gotowych zestawów do irygacji. Podczas kataru nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu, które w naturalny sposób pomoże rozrzedzić wydzielinę.

Pamiętajmy, że w zwalczaniu kataru bakteryjnego lub grzybiczego niezbędna jest pomoc lekarza rodzinnego, który zdiagnozuje przyczynę i przepisze odpowiednie leki.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów