Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Angina - przebieg i metody leczenia

2019-02-21 16:03
Angina - przebieg i metody leczenia

Angina jest jedną z częściej występujących chorób zakaźnych, zwłaszcza wśród dzieci. Wywołują ją bakterie z grupy paciorkowców. Objawia się uciążliwym bólem gardła, któremu towarzyszy szereg różnych dolegliwości. Chorobę tę trzeba potraktować poważnie, bo nieleczona można być przyczyną groźnych powikłań.

W jaki sposób objawia się angina?

Ostre zapalenie śluzówki gardła oraz migdałków podniebiennych, potocznie zwane anginą, jest chorobą o podłożu bakteryjnym. Za większość zakażeń (nawet 90%) odpowiadają paciorkowce z beta-hemolizującej grupy A (Streptococcus pyogenes). Pozostałe wywołane są paciorkowcami z grupy C i G.

Na anginę częściej chorują dzieci, jednak często chorują także dorosłe osoby. Choroba ma dosyć krótki okres inkubacji - od 12 godzin do 4 dni. Typowym objawem jest ostry ból gardła, który utrudnia przełykanie napojów i pokarmów. Towarzyszy mu wysoka gorączka powyżej 38ºC i dreszcze. Migdałki podniebienne są wyraźnie obrzęknięte i zaczerwienione, występuje na nich białawy nalot. Na podniebieniu widoczne są wybroczyny, a węzły chłonne są boleśnie powiększone. Osoba chora na anginę czuje się bardzo osłabiona, często odczuwa nieprzyjemne bóle kostno-stawowe. Zdarza się, że podczas choroby występują nudności i wymioty, a także dokuczliwy ból brzucha.

Jak można zarazić się anginą?

Anginą nietrudno się zarazić, ponieważ chorobotwórcze patogeny przenoszą się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami dróg oddechowych osoby zarażonej. Zakażeniu bardzo często ulegają dzieci, które mają częsty kontakt z rówieśnikami - w przedszkolu oraz szkole. Przynosząc chorobę do domu zarażają pozostałych domowników, co zdarza się w około 25% przypadków. Aby uniknąć zarażenia należy w miarę możliwości ograniczyć kontakt domowników z osobą chorą. Zaleca się, aby kontakt ten był ograniczony przez 24 godziny od momentu zastosowania skutecznego antybiotyku.

Metody leczenia anginy LekarzeBezKolejki.pl

Umów wizytę u laryngologa

Jak zdiagnozować anginę?

Z anginą nie sposób walczyć domowymi sposobami, dlatego przy wystąpieniu wspomnianych wcześniej objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza rodzinnego. Na podstawie samopoczucia chorego i objawów może on zaplanować skuteczne leczenie. Konsultacja lekarska to ważny etap, ponieważ lekarz potrafi odróżnić anginę od wirusowego zapalenia gardła, a każdą z tych chorób leczy się za pomocą innych leków.

W diagnostyce anginy wykorzystuje się skalę punktową wg Centroa-McIsaaca, dzięki której z dużym prawdopodobieństwem można określić źródło choroby. W punktacji istotny jest charakter objawów, a także wiek osoby chorej. Jeżeli suma punktów wynosi 4 lub więcej, a objawy są nasilone, lekarz zleca podanie antybiotyku. Jeśli objawy są łagodne, wykonuje się test na obecność antygenu PBHA lub posiew wymazu z gardła. Przy 2-3 punktach lekarz musi wykonać ww. posiew lub test na obecność antygenu PBHA i na podstawie uzyskanych wyników decyduje o dalszym leczeniu. Przy niższych wynikach leczenie ma charakter objawowy, a diagnostyka bakteriologiczna jest niepotrzebna.

Metody leczenia anginy

Jeżeli wykonane badania potwierdzą infekcję paciorkowcową, lekarz rodzinny zaleci leczenie antybiotykiem. Przeważnie stosuje się penicylinę, która jest wyjątkowo skuteczna w leczeniu tego schorzenia - łagodzi objawy i znacząco skraca czas trwania infekcji, zmniejsza też ryzyko powikłań. Może się zdarzyć, że chory jest uczulony na penicylinę, wówczas dobiera się inny antybiotyk. Leczenie anginy zwykle trwa około 10 dni.

Pomocne w terapii anginy są leki do stosowania miejscowego - aerozole i pastylki - działające odkażająco i zmniejszające ból gardła. Gorączkę i ból gardła można też łagodzić przy pomocy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz paracetamolu.

Angina a groźne powikłania

Angina występuje powszechnie, jednak nie można jej lekceważyć. Zbyt późno podjęte leczenie lub jego brak mogą być przyczyną groźnych powikłań miejscowych lub ogólnych. Częstym powikłaniem miejscowym jest ropień okołomigdałkowy, który objawia się gromadzeniem ropy między torebką migdałka i ścianą gardła, co jest przyczyną dotkliwego bólu, problemów z przełykaniem, a nawet szczękościsku. Zdarzają się też stany zapalne ucha środkowego oraz zatok bocznych nosa.

Do rzadkich powikłań po anginie zalicza się:

  • gorączka reumatyczna, która może doprowadzić do nabytej zastawkowej wady serca,
  • ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, które może przerodzić się w ich niewydolność,
  • posocznica odmigdałkowa,
  • zapaleniem wsierdzia.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów