Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zapalenie krtani - jak sobie z nim poradzić?

2019-01-11 15:21
Zapalenie krtani - jak sobie z nim poradzić?

Zimą przy zmiennych warunkach pogodowych nietrudno o przeziębienie, czy bardziej poważną infekcję. W tym czasie pacjenci często zapadają na zapalenie krtani, które może się utrzymywać od paru dni do nawet kilku tygodni. Towarzyszący mu ból gardła, drapanie i chrypka utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak radzić sobie z zapaleniem krtani? Co zrobić, gdy zachoruje dziecko?

Skąd się bierze zapalenie krtani?

Zapalenie krtani (łac. laryngitis acuta), jak sama nazwa wskazuje, to stan zapalny obejmujący błony śluzowe górnego odcinka oddechowego. Krtań położona jest w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa i sięga od czwartego do szóstego kręgu. Odpowiedzialna jest za wytwarzanie dźwięku, a także wysokość i siłę głosu. Stan zapalny tego obszaru może się zdarzyć w rozmaitych sytuacjach. Z zapaleniem krtani często zmagają się osoby, które na co dzień długo posługują się głosem - nauczyciele, prezenterzy radiowi, lektorzy. Zachorować możemy też w okresie letnim, gdy często sięgamy po lody, zimne napoje i przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także zimą, gdy wychodzimy z ogrzewanych domów i biur na mróz. Ryzyko zapalenia krtani rośnie też palaczy i alergików, których śluzówka dróg oddechowym jest często narażona na podrażnienia.

Zapalenie krtani zazwyczaj jest efektem wcześniejszej infekcji wirusowej wywołanej przez adeno- i rynowirusy oraz wirusy grypy i paragrypy, dlatego często towarzyszą mu objawy, takie jak ból gardła i katar.

Rodzaje zapalenia krtani

Wyróżnia się dwa rodzaje zapalenia krtani - ostre oraz przewlekłe. To pierwsze pojawia się nagle, a jego przyczyną najczęściej jest infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Jego objawy mogą utrzymywać się nawet przez trzy tygodnie. Przewlekłe zapalenie krtani jest wynikiem długotrwałego stanu zapalnego w obrębie krtani. Przyczyną może być niedoleczone lub źle leczone ostre zapalenie krtani, a także nadużywanie głosu, alergia, czy narażenie na różne czynniki drażniące, takie jak: dym tytoniowy, niekorzystne warunki atmosferyczne, alkohol. O zapaleniu przewlekłym możemy mówić, gdy objawy utrzymują się ponad trzy tygodnie.

Umów wizytę u laryngologa

Jak objawia się zapalenie krtani?

Pierwsze objawy zapalenia krtani mogą wystąpić już po kilku dniach od pojawienia się infekcji górnych dróg oddechowych. Rozpoczyna się chrypką oraz uczuciem drapania w gardle, przez co osoba chora ma skłonność do chrząkania i kasłania, aby pozbyć się tego uczucia dyskomfortu. Z czasem pojawia się ból, zwłaszcza podczas mówienia i połykania pokarmów. Chory odnosi wrażenie, że gardło jest bardzo suche i podrażnione, dodatkowo pojawia się suchy i uciążliwy kaszel. Przy ostrych stanach zapalnych zdarza się odczuwalne osłabienie głosu i zmiana jego barwy, a nawet utrata. Objawami towarzyszącymi są ogólne osłabienie i rozbicie oraz podwyższona temperatura ciała. 

Jeżeli zaobserwowaliśmy u siebie powyższe objawy, należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Termin wizyty możemy zarezerwować bez konieczności wychodzenia z domu w serwisie LekarzeBezKolejki.pl.

Objawy zapalenia krtani LekarzeBezKolejki.pl

Zapalenie krtani a zapalenie gardła – jak odróżnić?

Nietrudno pomylić zapalenie gardła z zapaleniem krtani, gdyż oba te schorzenia objawiają się w podobny sposób - bólem gardła, chrypką, suchością w ustach i w gardle. Tym, co odróżnia zapalenie krtani od zapalenia gardła są nasilające się kłopoty z oddychaniem oraz spłycony oddech. Jeżeli dodatkowo kondycja naszego głosu się pogarsza, najprawdopodobniej mamy do czynienia z zapaleniem krtani. Diagnozę należy jednak potwierdzić u lekarza rodzinnego.

Zapalenie krtani – leczenie i domowe sposoby

Leczenie zapalenia krtani może przebiegać w różny sposób, w zależności od źródła choroby. Jeżeli w krtani rozwinęła się infekcja bakteryjna, lekarz zaleci stosowanie antybiotyków. Częściej jednak przyczyną są infekcje wirusowe, a na te nie ma dedykowanego leku. Wyleczenie zapalenia krtani może zająć trochę czasu, dlatego pacjent musi uzbroić się w cierpliwość i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza

  • Należy unikać gwałtownych zmian temperatur. Z tego powodu najlepiej zostać w domu, a szyję owinąć ciepłą chustą. 
  • W leczeniu pomoże nawilżanie powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jeśli nie posiadamy elektronicznego nawilżacza powietrza, wystarczy położyć mokry ręcznik na kaloryferze. Warto również wykonywać domowe inhalacje, najlepiej na bazie naparu ziołowego z tymianku, rumianku, czy szałwii.
  • Na czas kuracji lepiej zrezygnować z palenia papierosów i spożywania alkoholu, ponieważ mogą podrażniać śluzówkę gardła. Gorące i kwaśne potrawy również lepiej będzie odstawić.
  • Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne w chorobie. Dzięki temu unikniemy odwodnienia, a śluzówka gardła będzie odpowiednio nawilżona.

Aby złagodzić ból gardła i uczucie drapania można sięgnąć po tabletki do ssania, płukanki lub aerozole na bazie wyciągów ziołowych i roślinnych, które znane są ze swoich właściwości łagodzących. Świetnie sprawdzą się preparaty na bazie tymianku, prawoślazu, rumianku, podbiału, czy szałwii. Możemy również włączyć do domowe kuracji miód, który działa jak naturalny antybiotyk.

Zapalenie krtani u dziecka

Zapalenie krtani u dziecka jest znacznie bardziej niebezpieczne, niż u osoby dorosłej. To dlatego, że drogi oddechowe dzieci, zwłaszcza noworodków i niemowląt, są stosunkowo wąskie. Już niewielki obrzęk może spowodować kłopoty z oddychaniem i utratę przytomności, a to stanowi zagrożenie dla życia. Dlatego jeśli zapalenie krtani zdarzy się u dziecka, należy natychmiast zwrócić się do lekarza i podjąć leczenie. W zależności od źródła choroby, lekarz może zalecić rozpoczęcie antybiotykoterapii o szerokim spektrum (jeżeli przyczyną jest zakażenie bakteryjne) oraz podanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zdarza się, że konieczne jest leczenie w szpitalu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów