Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Nasiona ostropestu plamistego w szklanej salaterce.

Ostropest plamisty - jakie wykazuje działanie i jak go stosować?

Ostropest plamisty jest jedną z najpopularniejszych roślin o właściwościach prozdrowotnych. Stosuje się go w leczeniu alkoholowego i wirusowego zapalenia wątroby, niestrawności i braku łaknienia oraz w regeneracji wątroby po działaniu na nią substancji toksycznych. Ostropest jest dostępny w postaci tabletek, a także całych lub zmielonych owoców. Stosowany w dawkach terapeutycznych jest uznawany za bezpieczny i rzadko powoduje działania niepożądane.

Świeże ogórki, pomidory i pietruszka oblane chlustem wody.

Dieta pudełkowa Kraków - najlepsze rozwiązanie dla dbających o zdrowie

Dieta pudełkowa Kraków to świetna propozycja dla mieszkańców miasta. Catering dietetyczny stał się w ostatnim czasie niezwykle popularną usługą, która zainteresuje wszystkie osoby chcące zdrowo się odżywiać, regularnie trenujących oraz tych, którzy narzekają na brak wolnego czasu. Każdy będzie mógł czerpać z szeregu korzyści związanych z taką formą dostarczania posiłków. Warto zdecydować się na zdrowe odżywianie i poznać zalety, które się z tym wiążą. Dlaczego catering dietetyczny Kraków będzie najlepszym wyborem?

Miseczka pełna świeżych i kolorowych warzyw.

Zapotrzebowanie kaloryczne – jak ważne ma znaczenie?

Właściwa ilość spożywanych kalorii, która odpowiada indywidualnemu zapotrzebowaniu kalorycznemu to jedna z najbardziej gorących kwestii poruszanych wśród osób, które pragną utrzymać prawidłową masę ciała lub walczą z nadmiarową tkanką tłuszczową. Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne? Dlaczego znajomość tej wartości może być pomocne przy odchudzaniu? Jakie znaczenie ma dla zdrowia prawidłowy bilans kaloryczny? Zapraszamy do lektury.

Kobieta trzyma model wątroby. Obok znajdują się produkty, które polecane są w diecie wątrobowej.

Dieta wątrobowa - na czym polega?

Żywienie w chorobach wątroby ma na celu dostarczenie składników pokarmowych potrzebnych do uzupełnienia niedoborów i regeneracji komórek wątrobowych. Jednocześnie żywienie powinno być dostosowane do stopnia wydolności narządu, urozmaicone i w miarę możliwości zgodne z upodobaniami żywieniowymi chorych. W jaki sposób skomponować jadłospis w diecie wątrobowej? Jakie produkty są zalecane, a które przeciwwskazane u osób zmagających się z chorobami wątroby?

Grafika 2D przedstawiająca talerz, sztućce.

Nutrigenetyka - dieta oparta na genach

Choroby układu krążenia, cukrzyca typu II i epidemia otyłości stają się prawdziwym wyzwaniem dla nauk o żywieniu i żywności. Przyszłością spersonalizowanych zaleceń dietetycznych wydaje się genomika żywienia, łącząca nauki o żywieniu i żywności z genetyką. Dieta zgodna z własnym indywidualnym profilem metabolicznym daje nadzieję na zapobieganie cywilizacyjnym chorobom dietozależnym, ale również na skuteczną walkę z otyłością, poprawę stanu zdrowia i opóźnianie procesów starzenia.

Roślinne źródła potasu (orzechy, bakalie, strączki, awokado, banany, nasiona, płatki owsiane).

Potas – badanie, normy, niedobór, nadmiar. Rola potasu w organizmie.

Potas to pierwiastek, który obok sodu, występuje w organizmie w największych ilościach. Najwięcej jest go w tkance mięśniowej, dlatego jest niezbędny do prawidłowej pracy serca. Jego odpowiednie stężenie jest tak ważne dla zachowania zdrowia, ponieważ niebezpieczny jest zarówno jego niedobór, jak i nadmiar. Jakie powinno być stężenie tego pierwiastka w ludzkim organizmie? Czy niedobór potasu to powszechne zjawisko w krajach rozwiniętych?