Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Czy niedobór słońca w ciąży może być szkodliwy?

Czy niedobór słońca w ciąży może być szkodliwy?

O szkodliwym działaniu słońca mówi się dużo. I nie bez powodu. Udowodniono, że promieniowanie UV stanowi najważniejszy czynnik środowiskowy odpowiedzialny za powstawanie czerniaka oraz innych nowotworów skóry. Szczególnie wrażliwe na działanie słońca są kobiety w ciąży, u których dużo łatwiej o niebezpieczny w skutkach udar słoneczny, niż w przypadku innych osób. Dodatkowo brak ochrony przeciwsłonecznej w okresie ciąży może doprowadzić do pojawiania się nieestetycznych przebarwień na skórze (tzw. ostuda). Dlatego przyszłe mamy powinny szczególnie zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Z drugiej strony, słońce odpowiada za skórną syntezę witaminy D, tak ważnej dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Czy więc niedobór słońca jest równie niebezpieczny jak jego nadmiar?

Celiakia i nadwrażliwość na gluten - objawy i leczenie

Celiakia i nadwrażliwość na gluten? Czym się objawiają i jakie są sposoby leczenia?

Celiakia to choroba genetyczna o charakterze autoimmunologicznym, która atakuje osoby w różnym wieku. Czynnikiem, który wyzwala jej objawy jest gluten - mieszanina białek, zawarta w takich zbożach, jak pszenica, czy żyto. Problem z tolerancją glutenu pojawia się, gdy w jelitach zanikają tzw. kosmki jelitowe. W jaki sposób można zdiagnozować celiakię? Czy konieczne jest wprowadzenie diety eliminacyjnej?

Czym jest anoreksja i jak ją leczyć?

Czym jest anoreksja i jak ją leczyć?

Pogoń za idealnym wyglądem i szczupłą sylwetką dopada nas już w wieku dojrzewania. Niestety nawet blisko połowa nastolatek nie jest zadowolona z tego, jak wygląda. Presja społeczna i brak akceptacji ze strony rówieśników sprawiają, że młodzież, a zwłaszcza dziewczęta, dążą do osiągnięcia sztywno określonego ideału piękna. Nadmierna kontrola nad wagą prowadzić może do groźnych zaburzeń odżywiania, w tym anoreksji. Jak objawia się to schorzenie i w jaki sposób można pomóc osobie chorej?