- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Cholina - czym jest i jakie działanie wykazuje? Objawy i skutki niedoboru choliny
Cholina to istotny składnik odżywczy, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby oraz mózgu. Zapotrzebowanie na cholinę zwiększa się u kobiet w ciąży, ponieważ jest potrzebna do prawidłowego rozwoju m.in. cewy nerwowej u płodu. Jakie produkty spożywcze są bogate w cholinę? Czy skutkiem nadmiaru choliny może być depresja?
Czym jest cholina?
Cholina to niezbędny składnik odżywczy, który wspiera metabolizm lipidów oraz zdrowie wątroby. Cholina, patrząc na jej wzór chemiczny, jest czwartorzędową aminą. Jest źródłem grup metylowych wykorzystywanych w różnych etapach metabolizmu. Cholina czasem jest zaliczana do witamin z grupy B i nazywana witaminą B4. Jednak zdania specjalistów są podzielone, ponieważ w organizmie występuje w dużych ilościach.
Umów dogodny termin telewizyty u lekarza rodzinnego
Jakie działanie wykazuje cholina?
Organizm potrzebuje choliny do prawidłowego funkcjonowania. Do jej właściwości należy pomoc w:
- prawidłowym funkcjonowaniu mózgu i wątroby;
- tworzeniu i naprawie błon komórkowych;
- rozkładaniu lipidów i przekształcanie ich w energię;
- produkcji acetylocholiny, czyli ważnego neuroprzekaźnika, który ma duże znaczenie dla funkcjonowania pamięci, nastroju i innych funkcji mózgu i układu nerwowego.
Gdzie występuje cholina?
W niewielkim stopniu organizm sam syntetyzuje cholinę i powstaje ona na drodze przemian z aminokwasu seryny z udziałem kwasu foliowego, witaminy B12 i metioniny. Nie zawsze ta synteza jest wystarczająca, ponieważ każdy niedobór powyższych składników będzie utrudniał wytwarzanie choliny. Dlatego jest ona niezbędnym składnikiem diety. Większość choliny, której organizm potrzebuje, pochodzi z żywności.
W czym występuje cholina?
W codziennej diecie przeciętnej osoby pojawia się wiele produktów zawierających cholinę, ponieważ występuje w różnorodnych produktach spożywczych, takich jak:
- mięso, drób i ryby;
- nabiał i jajka;
- rośliny strączkowe, orzechy, nasiona;
- ziemniaki;
- pełnoziarniste produkty zbożowe;
- warzywa (kalafior, brokuł).
Najbogatszym źródłem choliny jest żółtko jaja kurzego. Porównanie zawartości choliny w żółtku i mleku zawiera poniższa tabela:
Zawartość choliny (mg/100g) |
|
żółtko jaja kurzego | 700 - 800 |
mleko krowie | 14 |
Ile powinno być choliny w diecie?
Dzienna ilość choliny, jakiej potrzebuje organizm, będzie zależeć od płci oraz stanu fizjologicznego. Wystarczające spożycie (AI) choliny u osób dorosłych, które jest opracowane dla populacji polskiej, przedstawia poniższa tabela:
Płeć, wiek | AI (mg/dobę) |
Mężczyźni > 19 lat | 550 |
Kobiety > 19 lat | 425 |
Kobiety w ciąży | 450 |
Kobiety karmiące piersią | 550 |
Kiedy warto suplementować cholinę?
Większość ludzi nie musi się martwić o ilość spożywanej codziennie choliny. Jednak są grupy osób, gdzie warto rozważyć suplementację choliny, aby mieć pewność, że organizm będzie miał dostarczaną jej odpowiednią ilość. Do tych grup należą:
- kobiety w ciąży i karmiące piersią;
- weganie i wegetarianie;
- osoby z chorobą alkoholową;
- osoby otrzymujące żywienie pozajelitowe.
Niedobór choliny - objawy
Niedobór choliny występuje rzadko u zdrowych mężczyzn i kobiet, które nie są aktualnie w ciąży. Natomiast, gdy ze względów np. chorobowych dostarczanie choliny z pożywienia jest zbyt małe, może dojść do jej niedoboru. Niewyrównany niedobór choliny może prowadzić do:
- dolegliwości sercowych;
- bóli głowy;
- zaparć;
- stanów lękowych;
- niealkoholowego stłuszczenia wątroby.
Skutki uboczne niedoboru choliny
Nie zbadamy bezpośrednio poziomu choliny w organizmie, ale skutkiem jej niedoboru będą zaburzenia funkcji wątroby. Dlatego możemy zbadać np. wartość aminotransferazy alaninowej w osoczu, aby ocenić czy wątroba pracuje prawidłowo. Podwyższona wartość tego parametru może świadczyć m.in. o zaburzeniach funkcji wątroby wywołanych niedoborem choliny.
Niedobór choliny a ciąża
Bardzo ważne jest, aby spożywać wystarczającą ilość choliny podczas ciąży. Wspiera ona rozwój mózgu i rdzenia kręgowego dziecka. Niedobór choliny w okresie ciąży może prowadzić do wad wrodzonych np. rozszczepu wargi.
Skutki uboczne przedawkowania choliny
Stosowanie w suplementacji zbyt dużych dawek choliny może wywołać szereg skutków ubocznych:
- niskie ciśnienie krwi;
- nadmierne pocenie się;
- nadmierne ślinienie się;
- nudności i wymioty;
- biegunki.
Dodatkowo na drodze różnych przemian metabolicznych z choliny powstaje tlenek N-trimetyloaminy (TMAO). Jest to szkodliwe dla zdrowia, ponieważ podwyższone stężenie TMAO w osoczu sprzyja powstawaniu chorób sercowo-naczyniowych oraz może wywoływać depresję.
Ustalaniem odpowiedniej dawki choliny i zasadnością jej suplementacji zajmują się lekarze. Biorąc pod uwagę możliwe skutki uboczne, warto przed włączeniem choliny skonsultować się z lekarzem specjalistą medycyny rodzinnej czy w przypadku kobiet w ciąży z ginekologiem.
Do wybranego specjalisty umówisz się bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl
Jakie są najlepsze suplementy cholinowe?
Suplementy choliny mogą występować jako osobny preparat zawierający wyłącznie cholinę (dwuwinian choliny, chlorek choliny). Często jednak cholina w suplementach jest częścią preparatu multiwitaminowego (połączona z inozytolem czy witaminami z grupy B). Wybór preparatu powinien zależeć od tego jaki chcemy osiągnąć cel zdrowotny i powinien być dobrany przez lekarza.
Bibliografia:
- Jarosz, M., Rychlik, E., Stoś, K., & Charzewska, J. (2020). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie (Vol. 83). Warsaw, Poland: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.
- Polskiego, S. Z. E., & Ginekologicznego, T. (2011). W zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol Pol, 82, 550-553.
- EFSA NDA Panel (EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies), Scientific opinion on Dietary Reference Values for choline, EFSA Journal, 2016, 14, 8, 4484, 1–70.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.