- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Magnez – objawy nadmiaru i niedoboru, dzienne zapotrzebowanie, źródła magnezu w diecie
Magnez bierze udział w wielu reakcjach metabolicznych zachodzących w organizmie. Jest właściwie niezbędny człowiekowi do życia. Jakie są objawy nadmiaru i niedoboru magnezu? Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek? Jakie są źródła magnezu w diecie?
Magnez – rola w organizmie
Wchłanianie jonów magnezu występuje głównie w jelicie czczym i jelicie krętym, gdzie panuje kwaśne środowisko. Magnez dostarczany z pożywieniem występuje w postaci połączeń z innymi składnikami pokarmu. Uwolniony w zjonizowanej formie trafia do światła jelit. Magnez jest jednym z głównych czynników uczestniczących w regulacji cyklu komórkowego. Tworząc kompleksy z fosfolipidami błon komórkowych stanowi ich element regulujący stabilność i przepuszczalność.
Umów się do lekarza rodzinnego
Objawy niedoboru magnezu
Obniżone stężenie magnezu w surowicy rozpoznawane jest, gdy poziom tego pierwiastka wynosi poniżej 0,65 mmol/l. Najczęstszą przyczyną prowadzącą do niedoboru jonów magnezu jest nieprawidłowa dieta, która zawiera pokarmy ubogie w magnez lub bogate w składniki powodujące zaburzenia jego wchłaniania. Do najczęściej spotykanych objawów niedoboru magnezu należą:
- uczucie zmęczenia;
- osłabienie pamięci i koncentracji;
- zwiększona podatność na stres;
- kołatanie serca;
- bóle o charakterze wieńcowym.
Objawy związane z układem nerwowo-mięśniowym dotyczą zarówno ośrodkowego jak i obwodowego układu nerwowego. Zaburzenia nastroju objawiają się zwiększoną pobudliwością nerwową, stanami lękowymi lub zaburzeniami depresyjnymi.
Nadmiar magnezu
Nadmiar magnezu występuje przy wzroście stężenia magnezu w surowicy powyżej 1,5 mmol/dm3. Może być wywołany przedawkowaniem dożylnym magnezu lub niewydolnością nerek, niedoczynnością tarczycy, nowotworami czy niektórymi chorobami autoimmunologicznymi. Do objawów nadmiaru należy: spadek ciśnienia krwi, osłabienie, bradykardia, zaburzenia świadomości, hipotonia mięśniowa z osłabieniem odruchów ścięgnistych.
Źródła magnezu w diecie oraz dzienne zapotrzebowanie
Magnez przyswaja się lepiej z produktów spożywczych niż z suplementów diety. Utrzymanie prawidłowego poziomu tego pierwiastka w organizmie człowieka możliwe jest dzięki odpowiedniej diecie zawierającej pokarmy bogate w magnez. Ponieważ wchodzi w skład chlorofilu najlepszym źródłem są zielone warzywa liściaste, warzywa strączkowe, orzechy oraz ziarna zbóż.
tabela 1. Zawartość magnezu w żywności
Wybrane produkty | Zawartość magnezu w 100 g produktu |
Pestki dynii | 540 mg |
Otręby pszenne | 490 mg |
Kakao | 420 mg |
Zarodki pszenne | 314 mg |
Migdały | 269 mg |
Kasza gryczana | 218 mg |
Soja | 216 mg |
Biała fasola | 169 mg |
Gorzka czekolada | 165 mg |
Orzechy laskowe | 140 mg |
Dobowe zapotrzebowanie na magnez wynosi około 300-400 mg, przy czym zwiększa się w czasie wysiłku fizycznego, z powodu silnego stresu, w czasie ciąży i w okresie karmienia. Prawidłowe stężenie magnezu we krwi wynosi 0,65-1,25 mmol/l. Aby prawidłowo komponować dietę należy udać się do dyplomowanego dietetyka, który pomoże zbilansować jadłospis.
Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl
Czy kawa wypłukuje magnez?
Wbrew wielu przekonaniom kawa nie wpływa na obniżenie stężenia magnezu, ponieważ jest jego źródłem. Jedna filiżanka naparu zawiera okolło 30 mg magnezu. 300 mg kofeiny, czyli odpowiednik około 2-3 kaw, nasila wydalanie magnezu z moczem, ale utracona ilość wynosi około 4 mg. W związku z tym kawa jest bezpieczna dla gospodarki magnezowej w organizmie.
Jaki magnez wybrać?
Na rynku dostępne są różne preparaty zawierające magnez. Różnią się ilością jonów magnezu, dodatkiem witaminy B6, ale przede wszystkim rodzajem soli nieorganicznych: chlorek, siarczan, węglan, tlenek i soli organicznych: cytrynian, asparaginian, glukonian i mleczan. Magnez jest pierwiastkiem trudno przyswajalnym dlatego ważny jest dobór odpowiedniego związku. W aptece znajdują się różne preparaty w postaci tabletek do połykania czy rozpuszczania. Wybierając suplement należy zwrócić uwagę na:
- postać w której występuje magnez;
- zawartość procentową jonów magnezowych.
Leki i suplementy z magnezem można przyjmować o każdej porze dnia, najważniejsza jest odpowiednia ilość i regularność. Porę należy dostosować do indywidualnych potrzeb i trybu życia. Ważne jest, aby wszelkie preparaty magnezowe zażywać godzinę przed lub dwie godziny po posiłku. Spożywanie magnezu wieczorem ma wpływ na układ nerwowy i może pomóc w zasypianiu.
Bibliografia:
- Karmińska A., i in. (2015). Magnez aktualny stan wiedzy. Bromat. Chem. Toksykol. - XLVIII, 4 s. 677, 679, 687.
- Szymczyk Halina. (2016). Magnez - pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Farmacja współczesna, s. 217-220.
- Socha K., i in. (2009). Dieta a zawartość magnezu w surowicy pacjentów z tętniakiem mózgu. Bromat. Chem. Toksykol. - XLII, 2009, s. 666-668.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.