- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Wapń – badanie, normy, niedobór, nadmiar. Rola wapnia w organizmie
Wapń jest jednym z makroelementów, który powinien być spożywany regularnie w celu zapewnienia prawidłowego rozwoju organizmu. Jaką rolę pełni wapń w funkcjonowaniu organizmu? Jak objawia się niedobór i nadmiar wapnia? Jak przebiega badanie stężenia tego pierwiastka?
Wapń – badanie, normy
Wskazaniem do wykonania badania jest ocena poziomu wapnia we krwi w przebiegu chorób układu kostnego, zaburzeń funkcji układu pokarmowego, nerek oraz serca. Krew do badania stężenia wapnia całkowitego pobierana jest z żyły do probówki z heparyną. Badanie ma na celu określenia stężenia wapnia w surowicy krwi. Prawidłowe stężenie wapnia całkowitego wynosi 2,12-2,62 mmol/l (8,5-10,5 mg/l), a wapnia zjonizowanego 0,98-1,13 mmol/l. Na poszczególne wyniki ma wpływ poziom albumin i pH krwi. Jak często robić badanie decyduje lekarz opiekujący się pacjentem, zwykle lekarz rodzinny. Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Umów się do lekarza rodzinnego
Niedobór wapnia w organizmie
Niewielkie zmniejszenie stężenia wapnia poniżej wartości prawidłowych jest zwykle bezobjawowe. Jednak objawy hipokalcemii mogą wystąpić nagle. Jej najczęstsze przyczyny to niedobór witaminy D, niedoczynność przytarczyc, hiperfosfatemia, hipomagnezemia i przyjmowanie niektórych leków. Duże niedobory wapnia mogą nieść za sobą następujące objawy:
- kurcze i osłabienie siły mięśni;
- drgawki i napady padaczkowe;
- dezorientację i splątanie;
- psychozę i niepokój;
- częste złamania kości;
- stany lękowe i depresję;
- zmiany skórne takie jak wypryski atopowe, suchość czy łuszczyca.
U osób z długotrwałą hipokalcemią może wystąpić zaćma, bóle brzucha (czasem pod postacią kolki żółciowej) oraz dysfagia. Ze strony układu oddechowo-krążeniowego mogą wystąpić duszności, kurcze oskrzeli lub krtani. Decyzja o leczeniu hipokalcemii zależy od nasilenia objawów klinicznych, ich rodzaju oraz szybkości ich narastania.
Nadmiar wapnia w organizmie
Hiperkalcemia czyli wzrost stężenia wapnia w osoczu, powyżej górnej granicy norm może być spowodowana:
- chorobami układu endokrynnego;
- chorobami nowotworowymi;
- chorobami zapalnymi;
- przyjmowaniem niektórych leków.
Nadczynność przytarczyc może być przyczyną hiperkalcemii jednak przez długi czas przebiega ona skąpoobjawowo. Do typowych objawów nadmiaru wapnia w organizmie należą:
- osłabienie;
- zaparcia;
- choroba wrzodowa;
- ostre zapalenie trzustki;
- zaburzenia czynności nerek.
Przyczyna niektórych stanów hiperkalcemicznych, takich jak zespół Williamsa czy idiopatyczna hiperkalcemia dziecięca – pozostaje nieznana.
Rola wapnia w organizmie
Zawartość wapnia w organizmie jest 5-krotnie większa niż sodu i wynosi około 1200 g. Z tej puli prawie 99% występuje w kościach w postaci związanej, pozostała część zaś jest obecna w postaci zjonizowanej w płynie śródkomórkowym oraz pozakomórkowym. Wapń pełni w organizmie człowieka szereg funkcji. Do najważniejszych z nich należy:
- funkcja budulcowa – wchodzi w skład zębów, kości, naczyń krwionośnych, paznokci oraz włosów;
- udział w regulacji endokrynnej – aktywuje i przyczynia się do wydzielania hormonów oraz neurotransmiterów;
- funkcja motoryczna – reguluje skurcz mięśni gładkich oraz szkieletowych;
- udział w rozprzestrzenianiu się pobudzenia w mięśniu sercowym;
- udział w przewodzeniu neuronalnym dzięki kanałom jonowym oraz enzymów zależnych od stężenia jonów;
- udział w zachowaniu homeostazy – utrzymuje odpowiednią przepuszczalność błon komórkowych, reguluje procesy zapalne oraz przyczynia się do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi.
Organizm człowieka posiada zdolność do regulowania poziomu wapnia. Ważna rolę w tym procesie odgrywają hormon PTH oraz kalcytonina. Kiedy stężenie wapnia we krwi jest zbyt niskie, hormon przytarczyc (PTH) wysyła sygnał do kości aby pierwiastek ten został z nich uwolniony do krwioobiegu. Jednocześnie zostaje aktywowana witamina D, która poprawia wchłanianie wapnia w jelitach oraz daje sygnał nerkom, aby te zmniejszyły ilość wapnia wydalanego wraz z moczem. Gdy w organizmie jest wystarczająca ilość wapnia, kalcytonina działa odwrotnie i obniża poziom wapnia we krwi. Zatrzymuje ona uwalnianie wapnia z kości.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.