Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Sód – badanie, normy, niedobór, nadmiar. Rola sodu w organizmie

Sód stanowi jeden z głównych mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jaka jest zatem rola sodu? Ile wynoszą normy określające prawidłową zawartość sodu w organizmie? Które badania najlepiej wykonać aby określić zawartość sodu w organizmie? Jakie są konsekwencje niedoboru oraz nadmiaru tego mikroelementu?

Rysunkowa ręka trzymająca solniczkę.

Jaka jest rola sodu w organizmie?

Sód zaliczany jest to elektrolitów stanowiących podstawowy składnik płynów ustrojowych człowieka. Jego podstawową funkcją jest udział w gospodarce wodno-elektrolitowej, gdzie odpowiedzialny jest za utrzymanie równowagi kwasowo zasadowej organizmu. Odpowiada również za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśniowego. Wystarczająca podaż sodu każdego dnia określa się na poziomie 1500 mg – ta ilość w zupełności wystarczy, aby wszystkie procesy w których udział bierze sód odbywały się poprawnie.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jak zbadać poziom sodu?

Aby określić zawartość sodu w organizmie człowieka należy udać się do laboratorium, gdzie pobrana zostanie krew żylna w celu wykonania analizy. Na takie badanie może skierować nas lekarz rodzinny po uprzednio przeprowadzonym wywiadzie. Badanie wykonuje się zgodnie z zaleceniami lekarza – są sytuację, że do badania można przystąpić po uprzednim spożyciu posiłku, lecz częściej zaleca się być na czczo. Można również wykonać badanie odpłatnie bez skierowania – wówczas z wynikami należy udać się do lekarza rodzinnego w celu profesjonalnego odczytu uzyskanego wyniku.

Sód – normy

Wartości sodu mieszące się w normach mają bardzo wąską granicę tj. od 135 do 145 mmol/l. Oznacza to, że homeostaza organizmu w bardzo krótkim czasie może zostać zachwiana. Należy codziennie dbać o prawidłową podaż sodu wraz z dietą, aby uniknąć konsekwencji nadmiaru lub niedoboru tego mikroelementu. W sytuacjach, gdy mimo starań nie jesteśmy pewni, czy pobieramy wraz z pożywieniem prawidłową ilość sodu można skorzystać z wizytu u dietetyka. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że sód spożywany jest w odpowiedniej ilości i nadmiar oraz niedobór nie są dla nas zagrożeniem.

Sód – nadmiar

Sód jest jedną ze składowych soli kuchennej – przez co praktycznie każdy z nas sięga po nią codziennie. Jego nadmiar jest dużo częściej spotykany w społeczeństwie niż niedobór. Spowodowane jest to tym, iż sól jest w większości codziennie spożywanej żywności - np. chlebie, wędlinie, przekąskach, czy słodyczach. Dzienna norma podaży soli to zaledwie 5g (w takiej ilości sód stanowi 2g) – odpowiada to małej łyżeczce. Długotrwały nadmiar sodu może doprowadzić do takich konsekwencji jak:

Do krótkotrwałych dolegliwości związanych z nadmiarem sodu zalicza się:

Sód – niedobór

Niedobór sodu w społeczeństwie spotykana jest bardzo rzadko. Do takiego zjawiska może dojść u niewielkiego odsetka ludzi którzy:

  • narażeni się na wysoką aktywność fizyczną, odbywającą się w towarzystwie wysokiej temperatury otoczenia;
  • wykonują ciężką pracę fizyczną również w wysokiej temperaturze;
  • przyjmują leki moczopędne;
  • cierpią na zaburzenia lub choroby obarczone ryzykiem niedoboru sodu.

Konsekwencjami niedoboru sodu są:

  • obrzęki kończyn;
  • ogólne osłabienie;
  • ból głowy;
  • nudności;
  • zaburzenia koncentracji.

Jak widzimy sód ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Odpowiednia jego podaż każdego dnia uchroni nas przed skutkami nadmiaru lub niedoboru tego elektrolitu. Gdy w badaniach laboratoryjnych wyniki wskażą na podwyższoną zawartość sodu we krwi należy zasięgnąć porady lekarza rodzinnego, a następnie dietetyka który ułoży nam jadłospis dostosowany do aktualnego stanu zdrowia. Pomocne w redukcji poziomu sodu są zmiany nawyków żywieniowych, gdyż głównie sód do organizmu dostarczamy wraz z pożywieniem. Ograniczenie soli kuchennej, odpowiednie nawodnienie oraz aktywność fizyczna pomoże utrzymać stan zdrowia w jak najlepszej kondycji, a co za tym idzie poprawi komfort naszego życia.

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Odżywianie i Diety Badania i diagnostyka

Więcej artykułów