Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Nadciśnienie tętnicze – objawy, rozpoznanie, leczenie

Nadciśnienie tętnicze dotyka coraz większą rzeszę ludzi – zarówno młodych jak i w starszym wieku. Jakie objawy powinny nas niepokoić? Jak wygląda rozpoznanie oraz leczenie nadciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie tętnicze – objawy, rozpoznanie, leczenie

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Mówiąc o chorobie jaką jest nadciśnienie tętnicze mamy do czynienia z charakterystycznym podwyższeniem ciśnienia krwi zarówno skurczowego jak i rozkurczowego. Na nadciśnienie wskazują wartości przekraczające 140/90 mm Hg (wzorcowe ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg). W momencie występowania nadciśnienia tętniczego serce pompujące krew pod większym ciśnieniem niż powinno. Choroba ta występuje stosunkowo często w populacji Polski – już co 3 osoba zmaga się z problemem nieprawidłowego ciśnienia krwi.

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

Objawami, które mogą wskazywać na nadciśnienie tętnicze są:

Powyższe objawy są sygnałem ostrzegawczym, dlatego jak najszybciej należy rozpocząć dalszą diagnostykę. Aby potwierdzić nadciśnienie tętnicze należy udać się do lekarza rodzinnego, a następnie do kardiologa aby ten mógł dobrać prawidłowy zestaw leków potrzebnych do wyrównania ciśnienia krwi. 

Wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować online za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Nadciśnienie tętnicze – diagnoza

Aby zdiagnozować nadciśnienie należy wykonywać pomiary ciśnienia krwi kilkukrotnie w odstępach paru dni. Na podstawie jednego nieprawidłowego wyniku nie można stwierdzić, że chorujemy na nadciśnienie tętnicze. Wyniki z pomiarów ciśnienia krwi wykonywane regularnie powinny jednoznacznie wskazywać nie nieprawidłowy wynik aby móc zdiagnozować chorobę. Pomocne w diagnozie nadciśnienia jest zastosowanie Holtera – 24 godzinnego automatycznego urządzenia do pomiaru ciśnienia tętniczego.

Jak wygląda badanie ciśnienia krwi?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli ciśnieniomierzy. Najdokładniejsze pomiary możemy uzyskać wybierając ciśnieniomierz naramienny. Aby zmierzyć ciśnienie lekarz zakłada mankiet na ramię pacjenta po czym za pomocą pompki napełnia go powietrzem. Gdy mankiet będzie już wystarczająco napełniony, spuszcza powietrze powoli i obserwuje zapis na monitorze lub za pomocą stetoskopu nasłuchuje tony serca. Wartości uzyskane podczas badania wskazują na ciśnienie skurczowe oraz rozkurczowe krwi.

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny

Na rozwój nadciśnienia tętniczego na wpływ wiele składowych. Do czynników wpływających na rozwój choroby można zaliczyć:

  • obciążenie rodzinne,
  • otyłość brzuszną,
  • dietę obfitującą w sól oraz produkty wysokoprzetworzone,
  • wiek – im osoba jest starsza tym większe ryzyko rozwoju choroby,
  • płeć męską,
  • brak aktywności fizycznej,
  • nadużywanie alkoholu,
  • stes,
  • palenie papierosów,
  • leki zawierające sterydy.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Leczenie nieprawidłowego ciśnienia krwi należy rozpocząć od zmiany stylu życia. Jeżeli cierpimy na otyłość lub nadwagę konieczne jest pozbycie się zbędnych kilogramów. Należy zrezygnować z używek – picia alkoholu, palenia papierosów. W codziennej diecie konieczna jest rezygnacja lub zminimalizowanie użycia soli. Zamiast niej korzystajmy z ziół, które nie tylko poprawiają smak potrawy ale również wpłyną korzystnie na zdrowie. Wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej również pozytywnie wpłynie na nasz organizm. Początkowo zacznijmy od krótkich spacerów, pływania czy jazdy na rowerze. Pomoże nam to zgubić nadprogramowe kilogramy oraz ustabilizować ciśnienie krwi. Na wysiłek fizyczny dziennie przeznacz chociaż 30 minut, a zaobserwujesz zadowalające rezultaty. Jeżeli będzie taka konieczność lekarz kardiolog wprowadzi leczenie farmakologiczne.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą z którą bezwzględnie należy walczyć. Pamiętajmy o regularnych badaniach – to dzięki nim możemy szybko wyłapać nieprawidłowości i wprowadzić odpowiednie leczenie. Poprzez zmianę stylu życia, ograniczeniu sytuacji stresowych oraz systematycznym wizytom u lekarza jesteśmy w stanie zapobiec oraz skutecznie przeciwdziałać rozwojowi nadciśnienia tętniczego.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów