Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ciśnienie krwi – normy. Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Zdrowy organizm opiera się na prawidłowym funkcjonowaniu wszystkich jego układów. Jednym z nich jest układ krwionośny, który pompuje krew i napędza wszystkie komórki do działania poprzez dostarczanie niezbędnych składników transportowanych wraz z krwią. Prawidłowe działanie tego układu jest więc niezwykle ważne. Jednym z podstawowych, rutynowych badań kontrolnych jest pomiar ciśnienia krwi. Jakie są jego prawidłowe norm tego pomiaru? W jaki sposób mierzyć samodzielnie ciśnienie krwi? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Ciśnienie krwi – normy

Czym jest ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi mierzone jest w mmHg i wyraża się je za pomocą dwóch liczb: 

  • Pierwsza liczba oznacza ciśnienie skurczowe, czyli ciśnienie krwi wywierane na ściany tętnic podczas transportu krwi generowanego skurczem serca, gdy dochodzi do zmniejszenia światła naczynia.
  • Druga liczba to ciśnienie rozkurczowe – jest to nacisk wywierany przez krew podczas spoczynku serca i przy rozkurczu tętnic, czyli pomiędzy skurczami serca.

Normy ciśnienia krwi

Stale aktualizowane są dane i wytyczne na temat prawidłowych norm ciśnienia krwi. Obecnie przyjmuje się, że wartość prawidłowego ciśnienia krwi wynosi:

  • 120-129 mmHg – dla ciśnienia skurczowego,
  • 80-84 mmHg – dla ciśnienia rozkurczowego.

Należy jednak pamiętać, że ciśnienie może różnić się zależnie od pory dnia, czynności, które pacjent wykonywał przed badaniem oraz miejsca przeprowadzenia badania. Często możemy mieć do czynienia z lekkim podwyższeniem ciśnienia krwi w placówce medycznej (jest to tzw. syndrom białego fartucha), z uwagi na towarzyszący wizycie stres i dyskomfort. Dlatego w celu kontroli ciśnienia krwi i uzyskania wiarygodnych wyników, należy regularnie wykonywać pomiary w warunkach domowych. Wyniki otrzymane w kolejnych kilku lub kilkunastu dniach, są dobrym sposobem na wykrycie nieprawidłowości w układzie krążenia już na wczesnym ich etapie. Zapisywanie wartości samodzielnych pomiarów daje również możliwość wglądu lekarza do więcej niż jednego pomiaru, który medyk jest w stanie wykonać podczas wizyty pacjenta w placówce leczniczej.

 

 

Nadciśnienie

W przypadku kilkukrotnego odczytu wartości ciśnienia tętniczego krwi przekraczających normę, lekarz może stwierdzić nadciśnienie i zaproponuje wówczas właściwy sposób leczenia. Często jednak zmiana trybu życia, uprawianie lekkiej i regularnej aktywności fizycznej, stosowanie zbilansowanej diety oraz porzucenie lub zmniejszenie ilości zażywanych używek, powoduje obniżenie ciśnienia krwi i pomaga pacjentowi zapanować nad chorobą.

Niedociśnienie

Przeciwną sytuacją do nadciśnienia jest regularne uzyskiwanie wyników pomiarów ciśnienia tętniczego krwi niższych od zalecanych norm. Mamy wówczas do czynienia z niedociśnieniem (hipotensją). Przy nim także należy zachować szczególną ostrożność i regularną kontrolę, ponieważ gwałtowne spadki ciśnienia mogą powodować m.in. utratę przytomności. O sposobie leczenia schorzenia oraz metodach zapobiegania nagłym spadkom ciśnienia informuje pacjenta lekarz w trakcie konsultacji. Istotne znaczenie dla zdrowia będzie miała przy niedociśnieniu np. regularna aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta.

Umów wizytę u kardiologa

Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

W celu wykonania pomiaru ciśnienia krwi, który pozwoli na uzyskanie wiarygodnego wyniku, należy przeprowadzić go we właściwy sposób. Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać podczas pomiaru. Sprawdzanie wartości ciśnienia krwi powinno się wykonywać regularnie, najlepiej o stałej porze dnia, gdyż ciśnienie w ciągu doby może ulegać zmianie. Ważne jest również, aby przed przystąpieniem do badania odpocząć, przynajmniej kilka minut oraz wykonywać badanie w pozycji spoczynkowej. Łokieć kończyny górnej, na której dokonujemy pomiaru powinien spoczywać oparty na podłożu (np. stoliku). Najbardziej dokładne wyniki uzyskujemy dokonując pomiaru ciśnienia na ramieniu, nieco mniej dokładne są np. ciśnieniomierze nadgarstkowe. Podczas pomiaru nie należy mówić, ani się poruszać.
W przypadku pierwszorazowego pomiaru, warto zbadać ciśnienie krwi na obu kończynach górnych. Następnie, do kolejnych badań, wybrać jedną, na której ciśnienie było wyższe. Pozwoli to na szybszą reakcję w momencie, gdy ciśnie znacznie „podskoczy”. Jeśli jednak nie występowały odchylenia pomiędzy rękoma, można wybrać kończynę górną dowolnej strony (zazwyczaj sugeruje się jednak wybór niedominującej).

Kontrola ciśnienia krwi

W celu zapobiegania jakimkolwiek poważnym konsekwencjom związanych z dużymi wahaniami ciśnienia tętniczego krwi, ważne jest, aby je regularnie kontrolować jego wartości. Jeśli jest coś, co Cię niepokoi i podejrzewasz u siebie nieprawidłowe ciśnienie krwi, warto skonsultować się z lekarzem. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę np. do kardiologa. Wizytę u wybranego specjalisty możesz w łatwy sposób umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Kardiologia

Więcej artykułów