Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Nadciśnienie złośliwe – przyczyny, objawy i leczenie

Nadciśnienie złośliwe jest najcięższą i najbardziej niebezpieczną odmianą nadciśnienia tętniczego. W krótkim czasie może ono powodować uszkodzenia narządów, a nieleczone niesie wysokie ryzyko śmierci. Dzięki odpowiedniej diagnostyce i leczeniu polegającym na obniżeniu ciśnieniu tętniczego, nadciśnienie złośliwe spotykane jest coraz rzadziej. Jak rozpoznać nadciśnienie złośliwe i jak je leczyć?

Nadciśnienie złośliwe

Rodzaje nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze to powszechna choroba układu krążenia, która charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem krwi. Należy ona do chorób przewlekłych, a radzenie sobie z nią polega głównie na kontrolowaniu ciśnienia tętniczego i łagodzeniu powstałych objawów. 

W zależności od przyczyny powstania nadciśnienie można podzielić na:

  • pierwotne (samoistne) nadciśnienie tętnicze – to najczęściej spotykany rodzaj nadciśnienia. Konkretnej przyczyny powstania tej choroby nie da się ustalić, uznaje się jednak, że powodem mogą być czynniki genetyczne lub środowiskowe, jak np. stres, niewłaściwa dieta, nadwaga, otyłość czy przyjmowanie niektórych leków;
  • wtórne (objawowe) nadciśnienie tętnicze – to znacznie bardziej niebezpieczny rodzaj nadciśnienia. Za jego przyczyny najczęściej uznaje się: choroby nerek i naczyń nerkowych, choroby neurologiczne, wady serca i dużych naczyń, obturacyjny bezdech senny oraz choroby układu wewnątrzwydzielniczego;
  • oporne nadciśnienie tętnicze – to rodzaj nadciśnienia, podczas którego pomimo modyfikacji stylu życia i stosowania 3 różnych leków hipotensyjnych w maksymalnych dawkach (zgodnie z zaleceniami lekarza), nie udaje się obniżyć ciśnienia krwi;
  • złośliwe nadciśnienie tętnicze – rzadko spotykane, choć jest najbardziej niebezpiecznym rodzajem nadciśnienia. Pojawia się zazwyczaj w wyniku bagatelizowanego lub nieprawdłowo leczonego nadciśnienia pierwotnego lub wtórnego.

Czym jest nadciśnienie złośliwe?

Nadciśnienie złośliwe (zwane też przyśpieszonym) to ciężka postać nadciśnienia, charakteryzująca się nagłym, gwałtownym wzrostem ciśnienia tętniczego i bardzo wysokimi wartościami ciśnienia rozkurczowego (powyżej 120-140 mmHg), co może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. W przebiegu nadciśnienia złośliwego może dojść do uszkodzenia (a nawet martwicy) ściany tętniczek, doprowadzających krew między innymi do serca, mózgu, wątroby oraz nerek. Prowadzi to do uszkodzenia tych narządów przez ich niedotlenienie.

Umów wizytę u kardiologa

Jakie są objawy nadciśnienia złośliwego?

Objawy, które mogą występować w przebiegu nadciśnienia złośliwego, to m.in.:

  • gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego,
  • wysokie wartości ciśnienia rozkurczowego (powyżej 120 mmHg),
  • silny, uporczywy ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia widzenia, 
  • narastająca duszność
  • obecność w moczu krwi lub białka,
  • bóle brzucha,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Nieleczone nadciśnienie złośliwe może nieść za sobą bardzo poważne, zagrażające życiu konsekwencje, takie jak: uszkodzenie nerek, obrzęk płuc, udar mózgu czy niewydolność serca.

Jak rozpoznać nadciśnienie złośliwe?

Zachorowanie na nadciśnienie złośliwe można podejrzewać na podstawie zaobserwowania wyżej wymienionych objawów. Jednak, aby potwierdzić chorobę, należy udać się do lekarz rodzinnego lub lekarza kardiologa, który przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, wykona pomiar ciśnienia i zleci badania pomocnicze, jak np. EKG, tomografię komputerową głowy, rentgen klatki piersiowej oraz ogólne badanie moczu i morfologię krwi. Ostatecznym potwierdzeniem jest wykonanie badania dna oka, które pozwala określić trzeci lub czwarty okres retinopatii nadciśnieniowej.

Jak leczyć nadciśnienie złośliwe?

Leczenie nadciśnienia złośliwego polega na obniżeniu ciśnienia za pomocą leków hipotensyjnych. O doborze odpowiednich preparatów decyduje lekarz – zazwyczaj terapię rozpoczyna się od jednego leku, a w przypadku braku poprawy stanu zdrowia zwiększa się jego dawkę lub dodaje kolejny lek. Pacjent powinien być pod stałą obserwacją specjalisty, dlatego często leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych.

Nieleczone nadciśnienie złośliwe może doprowadzić do śmierci, a więc jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z niepokojących objawów świadczących o wystąpieniu tego schorzenia, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować on-line poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Kardiologia

Więcej artykułów