Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Powikłania nadciśnienia tętniczego

2020-08-07 14:23
Powikłania nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze zaliczane jest do najczęściej występujących i diagnozowanych schorzeń układu krążenia. Tylko w Polsce na nadciśnienie chorować może nawet co trzecia dorosła osoba, a blisko 1/3 chorych nie jest zdiagnozowana. Brak leczenia choroby rodzi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osoby chorej, gdyż cierpią na tym wszystkie narządy. Jakie są przyczyny nadciśnienia i jego negatywne skutki, gdy zaniedbamy leczenie?

Nadciśnienie tętnicze krwi – główna przyczyna przedwczesnych zgonów

Statystyki Światowej Organizacji zdrowia nie kłamią – nadciśnienie tętnicze każdego roku zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. To najczęściej występująca choroba układu krążenia, w Polsce dotyka 1 na 3 osoby dorosłe. W jej przebiegu dochodzi do okresowego lub stałego podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi.

Kardiolodzy wyróżniają dwa typy nadciśnienia – pierwotne oraz wtórne. Nadciśnienie pierwotne (idiopatyczne, samoistne) ujawnia się między 30. a 50. rokiem życia, a jako główną przyczynę jego występowania wskazuje się czynniki genetyczne (mutacje genetyczne) i środowiskowe, takie jak: nadwaga i otyłość, przewlekły stres, nerwice, przyjmowanie niektórych leków, źle skomponowana dieta, nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Leczenie tego typu nadciśnienia trwa całe życie. Inaczej jest z nadciśnieniem wtórnym, którego przyczyna jest znana. Odpowiedzialne za podwyższenie ciśnienia mogą być różne schorzenia (nerek, układu nerwowego lub krążenia, gruczołów endokrynnych), których wyeliminowanie prowadzi do zaniku nadciśnienia.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Występują jednak pewne symptomy, które powinny skłonić nas do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Przy zaburzeniach ciśnienia chory może doświadczać gwałtownych uderzeń gorąca, manifestujących się zauważalnym zaczerwienieniem skóry twarzy i/lub klatki piersiowej. Dolegliwościom tym towarzyszy uczucie kołatania serca, szybka męczliwość i obniżenie sprawności fizycznej, nadmierna potliwość i zawroty głowy. Często występują także uciążliwe bóle głowy w części potylicznej.  Przy nieuregulowanym nadciśnieniu pacjenci miewają kłopoty z zasypianiem.

Umów wizytę u kardiologa

Leczenie nadciśnienia tętniczego

Celem leczenia nadciśnienia tętniczego jest obniżenie i unormowanie jego wartości. W terapii wykorzystuje się różne leki, które dopasowuje się do stanu zdrowia chorego, w tym inhibitory konwertazy angiotensyny, diuretyki tiazydowe, antagonistów receptora angiotensyny, blokery kanałów wapniowych oraz środki blokujące receptory beta-adrenergiczne. Preparaty te często się łączy, aby uzyskać optymalny efekt prowadzonej terapii.

W leczeniu nadciśnienia istotna jest też zmiana stylu życia, uwzględniająca modyfikację diety (rekomendowana jest dieta DASH), ograniczenie używek (alkoholu i papierosów) oraz zwiększenie aktywności fizycznej i redukcję nadmiarowych kilogramów.

Groźne powikłania nieleczonego nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze stwierdza się, jeśli średnie wartości z co najmniej dwóch pomiarów są równe lub wyższe niż 140 mm Hg (ciśnienie skurczowe) i 90 mm Hg (ciśnienie rozkurczowe). Niestety nadal zbyt mało pacjentów, także tych z grup ryzyka, wykonuje profilaktyczne pomiary ciśnienia i zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia.

Przy nadciśnieniu siła, z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych jest tak duża, że stopniowo ulegają one uszkodzeniu, a to wpływa negatywnie na niemal wszystkie układy. Na wczesnym etapie choroby niewielkim uszkodzeniom ulegają tętnice, a także serce, czy nerki, choć zmiany te nie dają jeszcze żadnych objawów. Ściany tętnic zaczynają sztywnieć, nerki stopniowo uwalniają coraz więcej białka, a w obrębie mięśnia sercowego pogrubieniu i przerostowi ulegają ściany komór.

Z biegiem czasu patologiczne zmiany pogłębiają się. W naczyniach krwionośnych rozwija się miażdżyca, której konsekwencją jest choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa), zawał mięśnia sercowego, czy udar mózgu. Nieleczone nadciśnienie prowadzi też to upośledzenia funkcji nerek (np. uszkodzenia kłębuszków nerkowych) i pogorszenia wzroku (tzw. retinopatia nadciśnieniowa). Uszkodzenie naczyń krwionośnych w obrębie mózgu nie tylko zwiększa ryzyko udaru, lecz także przyspiesza rozwój demencji.

Powyższych powikłań można uniknąć. Należy regularnie wykonywać pomiary ciśnienia tętniczego i przestrzegać zaleceń kardiologa prowadzącego. Wizytę u tego specjalisty można zarezerwować online przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów