Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

EKG - na czym polega to badanie i kiedy się je wykonuje?

2019-03-12 14:43
EKG - na czym polega to badanie i kiedy się je wykonuje?

EKG to skrót od elektrokardiografii, badania wykorzystywanego w celu diagnostyki chorób serca. Dla pacjenta jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, lekarzowi dostarcza cennych informacji na temat funkcjonowania mięśnia sercowego. Jak przebiega badanie EKG? Czy trzeba się do niego specjalnie przygotować?

Na czym polega badanie EKG?

Elektrokardiografia (EKG) zalicza się do nieinwazyjnych badań kardiologicznych. W jej trakcie badana jest elektryczna czynność mięśnia sercowego. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu na ciele pacjenta - klatce piersiowej oraz kończynach - elektrod, które gromadzą informacje o elektrycznej pracy serca i przesyłają je do aparatu EKG. Elektrody te różnią się napięciem, a zebrane przez nie dane zapisywane są na taśmie papieru do EKG. Wynik zapisu badania EKG nazywany jest elektrokardiogramem.

Na krzywej EKG możemy zaobserwować trzy powtarzające się części, które odpowiadają pełnemu cyklowi serca:

 • napłynięcie krwi do przedsionków,
 • skurcz przedsionków i komór,
 • wypompowanie krwi z serca.

Wynik EKG powinien zinterpretować kardiolog, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Na podstawie badania może on wykryć pewne nieprawidłowości pracy serca, zaburzenia rytmu, upośledzenia napływu krwi do serca, wady wrodzone serca, czy symptomy przebytego w przeszłości lub istniejącego aktualnie zawału serca.

Wskazania do wykonania EKG

Choć EKG służy do diagnostyki chorób serca, każda zdrowa osoba, która ukończyła 40. rok życia powinna wykonywać je w ramach okresowych badań kontrolnych. W ten sposób można wcześnie wykryć pewne zmiany w układzie krążenia, które mogą przebiegać bezobjawowo. Ponadto badaniu EKG powinni poddać się pacjenci:

 • ze zdiagnozowaną chorobą układu sercowo-naczyniowego, w tym: miażdżycą, zaburzeniami rytmu serca, chorobą niedokrwienną serca, wadami serca (wrodzonymi lub nabytymi), czy zapaleniem osierdzia lub mięśnia sercowego,
 • u których istnieje ryzyko wystąpienia choroby serca (choroby serca w wywiadzie rodzinnym, choroby towarzyszące, które mogą doprowadzić do uszkodzenia serca),
 • u których istnieje podejrzenie choroby układu sercowo-naczyniowego.

Istnieje też grupa objawów, która powinna skłonić nas do wykonania badań, w tym EKG. Jeżeli odczuwamy duszności lub ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, zaburzenia ciśnienia tętniczego, zwiększoną męczliwość i ogólne osłabienie, powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Wizytę u specjalisty, na NFZ lub prywatną, możemy z łatwością zarezerwować na stronie LekarzeBezKolejki.pl. W bazie serwisu dostępnych są tysiące lekarzy różnych specjalizacji, w tym kardiologów.

Jak przygotować się do badania EKG? Jakie są przeciwwskazania?

EKG to badanie bezpieczne i nieinwazyjne dlatego nie ma przeciwwskazań do jego wykonania, nawet u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca. Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań, jednak warto przestrzegać kilku prostych zasad, aby uzyskany wynik był wiarygodny.

 • Nie ma konieczności wykonywania EKG na czczo, zaleca się jednak, żeby tuż przed badaniem nie wypijać zimnych napojów i kawy, gdyż mogą zaburzyć wynik. Lepiej też unikać obfitych posiłków, ponieważ przepełniony żołądek może zwiększyć ciśnienie w jamie brzusznej. Na godzinę przed badaniem nie należy palić papierosów.
 • W dniu poprzedzającym badanie należy zrezygnować z alkoholu, szczególnie wysokoprocentowego oraz intensywnych ćwiczeń.
 • Przed samym EKG należy unikać wysiłku fizycznego. Na kilka minut przed rozpoczęciem badania należy odpocząć, odprężyć się i uspokoić oddech.
 • Jeżeli przyjmujemy leki, zwłaszcza te mogące zaburzać rytm serca, należy o tym poinformować lekarza.
 • Jeżeli pacjent ma gęste owłosienie na klatce piersiowej to przed badaniem trzeba je zgolić. Włosy mogą utrudniać przewodzenie prądu z elektrod umieszczonych na klatce piersiowej.

Jak przebiega badanie EKG?

Elektrokardiografia trwa nie dłużej niż pięć minut. W trakcie badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Zamocowanie elektrod wymaga zdjęcia ubrania od pasa w górę oraz odsłonięcia nadgarstków i kostek u nóg. Pacjent zostanie również poproszony o zdjęcie metalowych elementów (zegarka, biżuterii, okularów), które mogłoby zakłócić przebieg badania. 

Do ciała pacjenta przyczepionych zostanie dziesięć elektrod - sześć na klatce piersiowej i cztery klipsy-elektrody na nadgarstkach i kostkach nóg. Po ich poprawnym umiejscowieniu i przybraniu przed pacjenta odpowiedniej pozycji aparat EKG zostaje włączony. Zaleca się, by w trakcie badania nie poruszać się i nie rozmawiać. Po zakończeniu badania elektrody zostają odczepione, a pacjent może się ubrać. Wyniki badania przekazywane są do kardiologa, który je zinterpretuje i zdecyduje o dalszym postępowaniu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów