Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból w klatce piersiowej - co może oznaczać?

2019-01-04 15:58
Ból w klatce piersiowej - co może oznaczać?

Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Nic zatem dziwnego, że ból w klatce piersiowej, który jest charakterystycznym objawem zawału mięśnia sercowego, może wzbudzać niepokój. Warto być czujnym i regularnie się badać, ale nie należy też od razu panikować, gdyż nie każdy ból w klatce piersiowej oznacza najgorsze.

Jak objawia się ból w klatce piersiowej?

Pacjenci bardzo często ból w klatce piersiowej określają mianem bólu serca. Jednak te dolegliwości wcale nie muszą być związane tylkoz tym narządem. Poza sercem w klatce piersiowej znajdują się duże naczynia krwionośne, nerwy, węzły i naczynia chłonne, a także płuca z drzewem oskrzelowym i początkowa część układu trawiennego. Każdy z tych elementów, poza miąższem płuc, może być przyczyną bólu w klatce piersiowej.

Ból w klatce piersiowej bywa opisywany jest jako uczucie uciskania, gniecenia, pieczenia, rozpierania i kłucia, które może nasilać się podczas kaszlu lub wysiłku, a także promieniować do szyi, pleców i kończyn. Odczucia pacjentów są bardzo subiektywne i w głównej mierze zależą od przyczyny bólu. Dolegliwościom tym mogą towarzyszyć również:

  • zawroty głowy,
  • ogólne osłabienie,
  • duszności, 
  • nudności i wymioty,
  • zimne poty.

5 najczęstszych przyczyn bólu w klatce piersiowej

Zawał serca

Gniotącego, ściskającego i narastającego bólu w okolicy mostka i serca nie można lekceważyć, gdyż najprawdopodobniej jest to objaw zawału serca. Ból ten może promieniować do lewej ręki, a także szyi u żuchwy. Towarzyszą mu nudności i zawroty głowy, a pacjent jest osłabiony. W tej sytuacji należy niezwłocznie wezwać pogotowie, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa, zwana też chorobą niedokrwienną serca, jest zespołem objawów spowodowanych niedostatecznym dotlenieniem komórek mięśnia sercowego. Przyczyną tego stanu jest stopniowe zwężanie światła tętnic, co utrudnia przepływ krwi do serca. Stan ten objawia się bólem w klatce piersiowej zlokalizowanym za mostkiem, najczęściej w momentach wzmożonego posiłku, w stresie lub po posiłku. Ma on charakter uciskający i dławiący, towarzyszą mu duszności i uczucie rozpierania. Ból może promieniować do barków, szyi, żuchwy i szczęki oraz nadbrzusza. Dolegliwości te należy jak najszybciej skonsultować z kardiologiem.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy, zwany też zgagą, objawia się uciskiem i bolesnym pieczeniem zlokalizowanym w okolicy mostka. Powodem jest osłabienie dolnego zwieracza przełyku, co sprawia, że treść żołądkowa może się cofać. Objawom tym towarzyszą nudności, odbijanie się, ból gardła i kwaśny smak w ustach. Jeżeli problem ma tendencję do nawracania, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Przyczyny bólu w klatce piersiowej LekarzeBezKolejki.pl

Zatorowość płucna

To groźna choroba polegająca na zwężeniu lub zamknięciu tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień przez skrzepliny, powstałe w żyłach głębokich kończyn. Objawy choroby pojawiają się nagle, najczęściej w postaci duszności, bólu w klatce piersiowej i suchego kaszlu. Zdarzają się przypadki zasłabnięć oraz plucie krwią. Choroba wymaga leczenia przeciwkrzepliwego, a w cięższych przypadkach również hospitalizacji.

Zapalenie trzustki

Typowym objawem tej choroby jest uporczywy i silny ból w nadbrzuszu, utrzymujący się przez wiele godzin. Z czasem przybiera on na sile, a towarzyszy temu podwyższona temperatura, nudności i wymioty. U części chorych ból może promieniować do pleców. Jeżeli podejrzewamy, że może to być zapalenie trzustki, lepiej powstrzymać się od jedzenia i pić nieduże ilości płynów. Stan ten należy skonsultować z lekarzem.

Inne przyczyny bólu w klatce piersiowej

Choć bólu w klatce piersiowej nie można lekceważyć, nie zawsze jest on objawem schorzenia zagrażającego naszemu życiu. Przykładowo taki ból może mieć podłoże psychicznie. Osoby, które często narażone są na silny stres w momentach zdenerwowania odczuwają kłujący ból w klatce piersiowej. Podobnie bywa u osób mających częste ataki paniki, którym oprócz bólu towarzyszą duszności, zawroty głowy, nudności oraz przyspieszony oddech i szybsze bicie serca. Ponadto niektóre leki mogą wywoływać ból w klatce piersiowej, w tym: inhibitory, niesteroidowe leki przeciwzapalne, tryptany. Ból w klatce piersiowej to również typowy objaw w przebiegi półpaśca - choroby wywołanej reaktywacją wirusa ospy wietrznej.

Ból w klatce piersiowej – do kogo się zgłosić?

Gdy ból w klatce piersiowej ma charakter nawracający, nie powinniśmy go lekceważyć, gdyż może być pierwszym sygnałem rozwijającej się choroby. Pierwsze kroki należy skierować do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny i zleci podstawowe badania diagnostyczne. Na ich podstawie będzie mógł postawić wstępną diagnozę i zdecyduje, czy potrzebujemy pomocy specjalisty. Wówczas możemy otrzymać skierowanie do kardiologa, gastrologa lub innego lekarza, w zależności od charakteru naszych dolegliwości.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów