- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Bóle głowy przy nadciśnieniu – czy są groźne?
Bóle głowy są jednymi z częściej występujących dolegliwości, z którymi pacjent zgłasza się do lekarza. Ból głowy pojawiający się zwykle rano oraz mający charakter pulsujący może wskazywać na to, że ciśnienie tętnicze krwi jest powyżej granic normy. Czy bóle głowy przy nadciśnieniu są groźne oraz jak można się ich pozbyć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
Czym jest nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze jest to stan, w którym ciśnienie tętnicze skurczowe jest równe lub większe niż 140 mmHg lub gdy ciśnienie tętnicze rozkurczowe jest równe lub większe od 90 mmHg. Optymalne ciśnienie krwi, do którego powinno się dążyć, wynosi
120/80 mmHg. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia tętniczego dzieli nadciśnienie na dwa rodzaje: pierwotne oraz wtórne.
U 90 % pacjentów kardiolog stwierdza nadciśnienie tętnicze pierwotne. Charakteryzuje się ono trwale podwyższonym ciśnieniem tętniczym, bez jednoznacznej, określonej przyczyny. Główną rolę odgrywają tutaj czynniki środowiskowe oraz genetyczne.
U 10 % pacjentów, specjalista diagnozuje nadciśnienie tętnicze wtórne, które wynika z konkretnej przyczyny, takiej jak np. choroby nerek, choroby układu nerwowego, choroby gruczołów wewnątrzwydzielniczych (np. choroba Cushinga) czy ze stosowania niektórych leków (np. leków hormonalnych).
Według lekarzy, nadciśnienie tętnicze jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka występowania przedwczesnych zgonów. W Polsce około 30% społeczeństwa nie wie, że choruje na nadciśnienie tętnicze, a 40% osób dorosłych nie jest w stanie powiedzieć, jakie ma zazwyczaj wartości ciśnienia krwi.
Jakie objawy wskazują na nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem, które przez dłuższy czas może nie dawać specyficznych objawów. W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje ok. 30% dorosłej populacji, a choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Symptomy, które powinny nas skłonić do samodzielnego kontrolowania ciśnienia tętniczego krwi lub wizyty u lekarza rodzinnego bądź kardiologa, to m.in.:
- bóle głowy,
- problemy z widzeniem,
- problemy ze snem,
- krwawienia z nosa,
- zmęczenie,
- uderzenia gorąca, nadmierna potliwość,
- zaczerwienienia na twarzy.
Pacjenci pomimo tego, że często czują się dobrze nawet posiadając wysokie ciśnienie tętnicze, powinni jak najszybciej zastosować się do terapii zleconej przez lekarza. Nieleczone przez dłuższy czas nadciśnienie tętnicze, może przyczynić się do uszkodzenia narządów wewnętrznych (m.in. nerek czy narządu wzroku).
Umów wizytę u kardiologa
Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?
W momencie wystąpienia niepokojących objawów, należy zwrócić się o pomoc do lekarza kardiologa, który na podstawie dwóch pomiarów ciśnienia krwi, podczas osobnych wizyt, jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę. Dodatkowo lekarz przeprowadzi z nami wywiad na temat chorób współistniejących oraz zapyta o czynniki ryzyka, które także mają wpływ na wartość ciśnienia, jak np. używki (palenie papierosów, alkohol), niewłaściwa dieta, przyjmowane leki, nieregularna aktywność fizyczna czy zbyt duża masa ciała. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić 24-godzinny, automatyczny pomiar ciśniania tętniczego przy pomocy holtera ciśnieniowego. U pacjenta, u którego stwierdzono ciśnienie powyżej granic normy, bardzo ważna jest świadomość konsekwencji nieleczonego nadciśnienia. Chory powinien zaopatrzyć się w ciśnieniomierz oraz codziennie, samodzielnie mierzyć wartość ciśnienia krwi i prowadzić dzienniczek pomiarów ciśnienia tętniczego.
Jak wygląda leczenie nadciśnienia tętniczego?
Po postawieniu diagnozy, lekarz wdraża leczenie farmakologiczne. Pamiętać należy, że nieodłącznym elementem leczenia nadciśnienia tętniczego jest także postępowanie niefarmakologiczne. Pacjent powinien rzucić palenie, zmniejszyć ilość soli w diecie oraz uprawiać systematyczną aktywność fizyczną.
Bóle głowy przy nadciśnieniu – czy są groźne?
Bóle głowy, pojawiające się zwykle rano oraz mające charakter pulsujący, mogą wskazywać na wysokie ciśnienie tętnicze. Objawu tego nie wolno bagatelizować, gdyż nieleczone nadciśnienie niesie za sobą groźne konsekwencje, takie jak np. udar mózgu czy zawał serca. Wczesna wizyta u kardiologa oraz wdrożenie odpowiedniej terapii pozwoli uniknąć groźnych skutków zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego krwi.
Pamiętaj, że wizytę u kardiologa oraz lekarzy innych specjalizacji możesz umówić przez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.