Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zawał serca – objawy i sposoby postępowania

2019-06-14 13:37
Zawał serca – objawy i sposoby postępowania

Zawał serca objawia się kłującym bólem w klatce piersiowej, któremu towarzyszą duszności i osłabienie. Stan ten jest pokłosiem choroby wieńcowej, która przyczynia się do zwężenia, a nawet całkowitego zablokowania przepływu krwi przez naczynia wieńcowej. Jak reagować, gdy wystąpią objawy zawału serca?

Przyczyny zawału serca

Główną przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej diagnozowanym schorzeniem tego układu jest choroba wieńcowa, inaczej choroba niedokrwienna serca. W jej przebiegu dochodzi do niedostatecznego zaopatrywania mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze. W nawet 90% przypadków za ten stan rzeczy odpowiedzialna jest miażdżyca tętnic wieńcowych – choroba, w której blaszka miażdżycowa stopniowo odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych, upośledzając przepływ krwi. Choć u niektórych pacjentów zmiany miażdżycowe to kwestia pewnych predyspozycji genetycznych, u znacznej większości to konsekwencja niezdrowej diety, palenia papierosów i nieuprawiania sportu.

Mężczyźni częściej niż kobiety zmagają się z zawałem serca. Ryzyko rośnie u osób po 40. roku życia, palących papierosy, otyłych, chorujących na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub hipercholesterolemię. Statystyki dotyczące zawału serca nie napawają optymizmem – w Polsce rocznie na tę przypadłość umiera nawet 200 tys. osób. Wiele z nich mogłoby przeżyć, gdyby w porę rozpoznano objawy.

Najczęstsze objawy zawału serca

Typowym i najczęściej wskazywanym objawem zawału serca jest kłujący, rozpierający ból w okolicy klatki piersiowej, promieniujących do lewej ręki, szyi i żuchwy oraz na plecy i brzuch. Chory przeważnie nie potrafi podać dokładnej lokalizacji bólu, który rozlewa się na znaczną część klatki piersiowej, narastając i utrudniając oddychanie. Dolegliwości te nie przemijają mimo odpoczynku, ruchu, czy zmiany pozycji. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie każdy zawał objawia się silnym bólem. U diabetyków ból może być niemal nieodczuwalny, zaś u innych osób bywa mylony ze zgagą lub objawami choroby wrzodowej.

Innymi objawami zawału są:

  • duszności – częściej występują u osób starszych, mogą im towarzyszyć napadu kaszlu z odkrztuszaniem pienistej wydzieliny;
  • tachykardia – przy zawale częstość akcji serca może gwałtownie wzrastać i stać się nieregularna, chorzy często mówią o kołataniu serca;
  • wahania ciśnienia tętniczego krwi – to objaw współwystępujący z tachykardią, można mocno przyspieszyć lub znacząco się obniżyć;
  • osłabienie i zawroty głowy – wspomniane wcześniej objawy powodują osłabienie organizmu, kłopoty z utrzymaniem równowagi, a także mdłości i wymioty. Mogą też wystąpić obfite zimne poty i zasinienie warg, dłoni i stóp.

Umów wizytę u kardiologa

Zawał serca – pierwsza pomoc

Kardiolodzy uważają, że jeżeli odpowiednio wcześnie rozpoznamy objawy zawału, chory ma duże szanse na uratowanie mięśnia sercowego. W tej sytuacji kluczowy jest czas, ponieważ pacjenci, u których rozpoczęto leczenie w ciągu tzw. złotej godziny (pierwsza godzina od wystąpienia objawów) mają najlepsze rokowania. Ból w klatce piersiowej utrzymujący się dłużej niż 5 minut to sygnał, że należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia. Podróż na własną rękę jest niewskazana, lepiej skontaktować się z pogotowiem, nawet wówczas, gdy nie jesteśmy pewni, czy to zawał.

Stan przedzawałowy - jak rozpoznać? LekarzeBezKolejki.pl

Stan przedzawałowy – jak rozpoznać?

Nim wystąpi zawał serca, organizm wysyła przeróżne sygnały sugerujące pogłębianie się choroby wieńcowej. Dolegliwości te nie są uciążliwe, ale z biegiem czasu przybierają na sile, dlatego powinny zwrócić naszą uwagę. Zgaga i pieczenie w mostku, które odczytywane są jako objawy niestrawności, mogą być symptomami stanu przedzawałowego. Czujność powinny obudzić także bóle w barku i stawie łokciowym, które mylnie brane są za objawy przemęczenia kończyny np. podczas prac domowych czy sportu. Wreszcie takie dolegliwości, jak duszności, drętwienie kończyn, czy zadyszka w trakcie niewielkiego wysiłku powinny skłonić  nas do wizyty u lekarza rodzinnego. Nie warto zwlekać z wizytą, dlatego już dzisiaj zarezerwujmy termin na LekarzeBezKolejki.pl, gdzie dostępnych są tysiące lekarzy z całego kraju, przyjmujących na NFZ lub prywatnie.

Jak przeciwdziałać zawałom serca?

Zawał serca jest stanem zagrażającym życiu, dlatego powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, by do niego nie doprowadzić. Zmian wymagają nawyki żywieniowe oraz podejście do sportu. Dietę korzystną dla układu sercowo-naczyniowego warto skonsultować z dietetykiem, który skomponuje posiłki odpowiednie przy schorzeniach kardiologicznych – lekkie, zdrowe i pełne wartości odżywczych. Wskazane jest zrezygnowanie ze szkodliwych używek, przede wszystkim palenia papierosów, które uważane są za jedną z głównych przyczyn choroby wieńcowej.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów