- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Ablacja (leczenie arytmii serca) - wskazania, przeciwwskazania
Arytmię serca można leczyć na wiele sposobów: farmakologicznie oraz zabiegowo. Jedną z metod niefarmakologicznych jest ablacja. Polega na usunięciu nieprawidłowego obszaru tkanki serca i dzięki temu normalizacji jego pracy. Na czym dokładnie polega wspomniany zabieg? Czy istnieją konkretne wskazania oraz przeciwwskazania do jego wykonania?
Ablacja - co to takiego?
Ablacja jest metodą stosowaną w leczeniu arytmii serca. Wyróżnia się dwa typy ablacji: przezskórną oraz chirurgiczną. Umożliwia ona leczenie zabiegowe arytmii np. w przypadku niewystarczająco skutecznej reakcji organizmu na prowadzoną farmakoterapię. Metoda przezskórna jest znacznie mniej inwazyjna niż chirurgiczna. Polega na wprowadzeniu do serca elektrod ablacyjnych, które odpowiadają za odizolowanie i zniszczenie niewielkiego fragmentu tkanki serca. Usunięcie wspomnianego obszaru uniemożliwia przenoszenie oraz powstawanie arytmii.
Wskazania i przygotowanie do zabiegu
Wskazaniem do wykonania ablacji są: migotanie przedsionków, arytmie nadkomorowe oraz arytmie komorowe. Na zabieg kieruje pacjenta specjalista kardiolog, który dodatkowo odpowiada za dobór właściwego leczenie antyarytmicznego i przeciwzakrzepowego. Preparaty farmakologiczne mają na celu minimalizację ryzyka wystąpienia powikłań po zabiegu. Sposób przygotowania pacjenta do zabiegu różni się w zależności od metody, którą ablacja zostanie przeprowadzona. Osoba chora, zgłaszająca się na zaplanowaną ablację, powinna posiadać przy sobie wyniki aktualnych badań laboratoryjnych i listę stosowanych leków. Może zajść konieczność podania dodatkowych informacji medycznych lub przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań, o czym pacjent powinien zostać z wyprzedzeniem poinformowany przez lekarza. U chorego przed zabiegiem wykonuje się badanie elektrofizjologiczne, które daje obraz drogi rozchodzenia się impulsów elektrycznych w sercu pacjenta i pozwala na zidentyfikowanie miejsca, które należy poddać ablacji.
Umów wizytę u kardiologa
Przeciwwskazania do ablacji
Do przeciwwskazań wykonania zabiegu zalicza się występowanie skrzepliny w przedsionku serca, zaburzenia krzepliwości krwi oraz ciążę.
Arytmia - czym jest?
Pojęcie “arytmia” określa grupę schorzeń charakteryzujących się nieprawidłowym rytmem pracy serca. Może przebiegać bezobjawowo lub ujawniać się dając często uciążliwe dla pacjenta objawy. Wyróżnia się arytmię nadkomorową, zaburzenia dotyczą wówczas pracy przedsionków oraz arytmię komorową związaną z niewłaściwą pracą komór serca. Najczęstszą arytmią jest migotanie przedsionków. Występowanie zaburzeń rytmu serca zazwyczaj jest następstwem innego schorzenia układu krążenia.
W zdecydowanej większości przypadków arytmia cechuje się tzw. częstoskurczem, czyli przyspieszoną pracą serca. U niektórych pacjentów może być jednak odwrotnie. Serce pracuje wolniej i mówi się wówczas o rzadkoskurczu. Rozpoznanie arytmii polega na wykonaniu badania elektrokardiografii lub badania elektrofizjologicznego. Poprzez szczegółowy wywiad lekarski oraz szeroką diagnostykę ustala się również chorobę pierwotną, która wywołała arytmię. Na podstawie uzyskanych danych kardiolog dokonuje wyboru najlepszego sposobu leczenia.
Skuteczność ablacji
Ablację ocenia się jako zabieg skuteczny. O sukcesie zabiegu decyduje rodzaj arytmii, typ wykonanej ablacji, ogólny stan zdrowia pacjenta oraz technika zabiegu i doświadczenie lekarza specjalisty wykonującego ablację. W przypadku migotania przedsionków skuteczność zabiegu ocenia się w granicach 60-90%. Dla arytmii komorowych waha się ona w zakresie 70-90%. Dane te oznaczają, iż u znacznej większości pacjentów zabieg przyczynia się do poprawienia jakości życia oraz trwałego wyleczenia schorzenia.
Leczenie arytmii
Aby uzyskać poprawę nieprawidłowego rytmu serca stosuje się przede wszystkim terapię mającą na celu leczenie choroby podstawowej (której następstwem było pojawienie się arytmii). Równolegle wprowadza się leki zmniejszające objawy zaburzonej pracy serca, czyli leki przeciwarytmiczne. Do środków farmakologicznych o działaniu antyarytmicznym należą antagoniści wapnia oraz β-blokery (leki β-adrenolityczne). Wśród sposobów leczenia zaburzeń rytmu serca wyróżnia się również metody niefarmakologicznie. Zalicza się do nich ablację, elektroterapię oraz zabiegi zwiększające napięcie nerwu błędnego.
Zaburzenia pracy serca wymagają dokładnej diagnostyki lekarskiej. Schorzenia związane z układem krążenia mogą wywołać negatywny wpływ na pracę wielu narządów organizmu. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby w celu ustalenia jednostki chorobowej oraz doboru leczenia skonsultować się z lekarzem specjalistą (kardiologiem). Wizytę u tego specjalisty można zarezerwować on-line w serwisie LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.