Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Arytmia serca - objawy. Jak leczyć arytmię serca?

2020-03-19 15:12
Arytmia serca - objawy

Arytmia to termin obejmujący dużą grupę zaburzeń rytmu serca. Choć wiele z nich przebiega bezobjawowo, jednak niektóre mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Skąd biorą się arytmie? Jak się je rozpoznaje i leczy?

Rodzaje arytmii

Istnieje bardzo wiele odmian arytmii. Zwykle rozróżnia się je na podstawie rodzaju zaburzenia prawidłowej pracy serca oraz części anatomicznej serca, w której te zaburzenia występują. W niektórych opracowaniach termin „arytmia” zarezerwowany jest wyłącznie dla rytmu serca niemiarowego, chaotycznego, w którym poszczególne uderzenia nie są oddzielone przerwami o jednakowej długości. Inne rozszerzają go o miarową tachykardię (przyspieszenie rytmu serca) lub bradykardię (zwolnienie rytmu serca). Zaburzenia rytmu skurczu i rozkurczu mogą dotyczyć przedsionków – wówczas mamy do czynienia z tzw. arytmią nadkomorową oraz komór, czyli arytmią komorową.

Cardio Life na wzmocnienie mięśnia sercowego

Opakowanie suplementu diety Cardio Life.

Zaburzone funkcjonowanie serca może prowadzić do poważnych w skutkach powikłań zdrowotnych. Aby zapobiec rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego lub zredukować występujące nieprawidłowości, warto zadbać o wprowadzenie do codziennej diety składników odżywczych, które w szczególnie korzystny sposób oddziałują na funkcjonowanie serca oraz jego struktur mięśniowych. Wysokie stężenie takich substancji można znaleźć w suplemencie diety Cardio Life, który dedykowany jest zwalczaniu zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. Kapsułki Cardio Life zawierają w składzie berberynę, ekstrakt z karczocha oraz trans-resweratrol, czyli substancje, które wykazują silne właściwości wzmacniające pracę serca. Regularne stosowanie Cardio Life może przyczynić się również do obniżenia stężenia cholesterolu oraz homocysteiny we krwi. Efektem tych procesów może być zmniejszenie ryzyka rozwoju schorzeń, takich jak miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca. 

Cardio Life można zamówić na stronie: https://protonlabs.pl/products/cardio-life

Skąd się bierze arytmia?

Najczęściej arytmia jest wynikiem innej choroby układu sercowo-naczyniowego, np. miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, chorób zastawek serca i choroby niedokrwiennej. Może też powstawać na skutek zaburzeń gospodarki elektrolitowej organizmu.

Bezpośrednią przyczyną arytmii jest nieprawidłowe pobudzanie serca do pracy. W normalnych warunkach serce ma własny mechanizm wyzwalający impulsy elektryczne, które „pobudzają” komórki mięśniowe przedsionków, a następnie komór. W sytuacjach, gdy na drodze tego impulsu wystąpi swego rodzaju „blokada” częstotliwość jego wyzwalania będzie nieodpowiednia lub pojawią się dodatkowe ogniska pobudzeń na sercu, których nie posiada człowiek zdrowy.

Umów wizytę u kardiologa

Jakie są objawy arytmii?

Większość przypadków arytmii to tzw. częstoskurcz, podczas którego praca serca ulega nadmiernemu przyspieszeniu. Częstymi objawami częstoskurczu są ogólne złe samopoczucie, zawroty głowy, nudności, a nawet omdlenia. Chorzy skarżą się na uczucie dyskomfortu i bólu w klatce piersiowej w okolicy serca oraz duszności. Przyspieszenie pracy serca jest odczuwalne jako uczucie kołatania, „uciekania do gardła”, kłucie w klatce piersiowej. Dla zaburzeń rytmu serca charakterystyczne jest nawracanie objawów – pojawiają się nagle i dość szybko ustępują, aby po pewnym czasie pojawiają się znowu. Choroba może także przebiegać bezobjawowo.

Arytmia charakteryzująca się zwolnieniem pracy serca to rzadkoskurcz i jest on rzadziej spotykany. Rzadkoskurcz na ogół jest bezobjawowy. U osób starszych lub z chorobami towarzyszącymi może pojawić się senność i ogólne osłabienie, mogą też wystąpić omdlenia. W przypadku zaobserwowania takich objawów warto udać się do swojego lekarza rodzinnego albo kardiologa. Wizytę lekarską zarezerwujesz na stronie internetowej LekarzeBezKolejki.pl.

Diagnostyka zaburzeń arytmicznych

Ze względu na przypadki arytmii bezobjawowej oraz małą specyficzność objawów względem pozostałych chorób serca (objawy mogą wskazywać chociażby na stan przedzawałowy lub niewydolność serca) do prawidłowego zdiagnozowania arytmii niezbędne jest wykonanie EKG (elektrokardiogramu). Badanie to umożliwia graficzny zapis impulsów elektrycznych przechodzących przez serce w trakcie jego pracy i rejestrację rytmu. Badanie EKG można przeprowadzić w spoczynku w gabinecie lekarskim podłączając pacjenta za pomocą specjalnych elektrod przedsercowych do elektrokardiografu, podczas próby wysiłkowej na bieżni lub cykloergometrze lub w wersji monitorowania serca przez 24 godziny (metoda Holtera). Dodatkowo można wykonać badanie EPS (elektrofizjologiczne) oraz echokardiografia.

Terapia zaburzeń rytmu serca

Podstawowym działaniem po wykryciu arytmii jest leczenie przyczynowe, czyli zwalczanie choroby podstawowej, której wynikiebm są zaburzenia pracy serca. Jednocześnie wdrażana jest terapia objawowa, która polega na łagodzenie zaburzeń rytmu serca i dokuczliwych dolegliwości. W tym celu stosuje się leki przeciwarytmiczne (głównie ß-blokery i antagoniści wapnia – werapamil i diltiazem). Innymi metodami leczenia jest zmodyfikowana próba Valsalvy i inne zabiegi stymulujące nerw błędny. W przypadku arytmii często sięga się także po inwazyjne metody leczenia, jak wszczepienie ICD (kardiowertera-defibrylatora) oraz zabieg ablacji przezskórnej i chirurgicznej.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów