Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Co mogą oznaczać zawroty głowy?

2019-01-02 14:35
Co mogą oznaczać zawroty głowy?

Wirowanie w głowie i towarzyszące mu uczucie niestabilności potocznie nazywa się zawrotami głowy. Mogą się one przydarzyć każdemu, niezależnie od wieku i płci. Choć nie jest to jednostka chorobowa, zawroty głowy mogą być symptomem chorobowym. Kiedy powinny obudzić nasz niepokój i skłonić nas do wizyty u specjalisty?

Jak objawiają się zawroty głowy?

Zawroty głowy są powszechną dolegliwością, która dotyka przeważnie ludzi dorosłych, choć nierzadkie są przypadki również u najmłodszych. Mogą się nasilać z wiekiem, zwłaszcza u kobiet. W jaki sposób objawiają się zawroty głowy? Odczuwane przez pacjentów dolegliwości bywają bardzo subiektywne. Charakterystyczne jest uczucie wirowania i kołysania, które utrudniają utrzymanie równowagi. Symptomom tym często towarzyszą nudności i wymioty, uderzenia gorąca, podwójne widzenie, oczopląs i dezorientacja.

Rodzaje zawrotów głowy

Problem zawrotów powiązany jest z zaburzeniami w obrębie układu równowagi, który dzieli się na część obwodową i ośrodkową. Częścią obwodową to błędnik wraz z jego unerwieniem, zaś część ośrodkowa to pień mózgu, móżdżek i kora mózgowa, a także ich połączenia. Z tego względu zawroty głowy dzielimy na:

 • układowe zawroty głowy (obwodowe) - wynikają z zaburzeń występujących w obrębie błędnika. Pacjent ma złudzenie ruchu obrotowego otoczenia, własnego ciała lub głowy. Objawom tym często towarzyszą nudności i wymioty, oczopląs, a także zaburzenia orientacji przestrzennej, chwiejność chodu i kłopoty ze słuchem. Co ważne, pacjent potrafi dosyć precyzyjnie opisać charakter tych symptomów,
 • nieukładowe zawroty głowy (ośrodkowe) - pacjent ma złudzenie niestabilności postawy i braku równowagi, obawia się upadku, ale nie potrafi dokładnie opisać swoich dolegliwości.

Najczęściej mamy do czynienia z tzw. fizjologicznymi zawrotami głowy, którymi nie powinniśmy się nadmiernie przejmować. Przeważnie pojawiają się one przy gwałtownej zmianie pozycji, szybkim odwracaniu głowy, czy po intensywnym wysiłku fizycznym. Jednak nawracające zawroty głowy mogą być wyraźnym sygnałem od naszego organizmu, że w organizmie toczy się proces chorobowy.

Przyczyny zawrotów głowy LekarzeBezKolejki.pl

Przyczyny zawrotów głowy

Przyczyny zawrotów głowy bywają bardzo zróżnicowane, dlatego niełatwo jest je zdiagnozować. W ponad połowie przypadków powodem są zaburzenia ucha wewnętrznego, takie jak:

 • przewlekłe narażenie na hałas,
 • stan zapalny błędnika,
 • uraz,
 • choroba lokomocyjna.
 • łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy.

Zawroty głowy mogą być również jednym z objawów innych chorób otolaryngologicznych (ucha środkowego i zewnętrznego). We wszystkich wymienionych przypadkach możemy mówić o obwodowych zawrotach głowy. Przyczyny pozabłędnikowe (zawroty ośrodkowe) mogą mieć swoje źródło w zaburzeniach układu nerwowego. Zawroty głowy mogą się pojawić, gdy pacjent dozna urazu lub cierpi na:

 • choroby naczyniowe mózgu,
 • padaczkę,
 • zapalenie nerwu przedsionkowego,
 • stwardnienie rozsiane,
 • migrenę,
 • depresję i zespoły lękowe.

Zawroty głowy są również jednym z częstych objawów nadciśnienia tętniczego, choroby miażdżycowej i cukrzycy. Bywa również, że mają podłoże psychologiczne, które wiąże się z różnymi bodźcami stresowymi i wywołanymi przez nie dolegliwościami, takimi jak: duszności, kołatanie serca, przyspieszony oddech.

Który lekarz pomoże przy zawrotach głowy?

Jeżeli zawroty od pewnego czasu nie dają nam spokoju, to odpowiedni moment, by odbyć konsultację u swojego lekarza rodzinnego. Należy dokładnie opisać mu swoje objawy oraz sytuacje, w których występują. Nie zapomnijmy wspomnieć o współistniejących chorobach i innych istotnych czynnikach, które mogą mieć znaczenie w procesie diagnostycznym. Na podstawie tej wizyty lekarz będzie wiedział, czy konieczne jest skierowanie do specjalisty. Może to być neurolog lub laryngolog, a także inni specjaliści, jeżeli lekarz POZ stwierdzi, że przyczyną zawrotów głowy jest jakieś schorzenie.

Rodzaj leczenia zawrotów głowy uzależniony jest przede wszystkim od ich przyczyny. Przeważnie jednak opiera się na leczeniu farmakologicznym. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne, jednak o tym decyduje lekarz.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów