Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wysokie ciśnienie rozkurczowe – czy należy się niepokoić?

2020-11-16 14:31
Wysokie ciśnienie rozkurczowe

W obecnych czasach wiele mówi się o nadciśnieniu tętniczym. Na schorzenie to składają się dwie wartości: ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego. Czy nieprawidłowa wartość jedynie ciśnienia rozkurczowego podczas pomiarów powinna niepokoić? Jakie są przyczyny pojawienia się wysokiego ciśnienia rozkurczowego krwi i czy mamy wpływ na jego występowanie? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Wysokie ciśnienie rozkurczowe, czyli jakie?

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi obejmuje dwa pomiary: ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego. Wartości prawidłowe (zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego) powinny mieścić się w następujących zakresach:

  • Ciśnienie prawidłowe: 120-129 mmHg / 80-84 mmHg;
  • Ciśnienie wysokie prawidłowe: 130-139 mmHg / 85-89 mmHg.

Pierwsza cyfra informuje o ciśnieniu skurczowym krwi, natomiast druga wskazuje wartość ciśnienia rozkurczowego.

Każda wartość przewyższająca normę może oznaczać istnienie różnego rodzaju zaburzeń. Podwyższone ciśnienie rozkurczowe świadczy, w zależności od zakresu, w którym się mieści o:

  • Nadciśnieniu tętniczym 1. stopnia: ciśnienie rozkurczowe w zakresie 90-99 mmHg;
  • Nadciśnieniu tętniczym 2. stopnia: ciśnienie rozkurczowe w zakresie 100-109 mmHg;
  • Nadciśnienie tętnicze 3. stopnia: ciśnienie rozkurczowe ≥ 110 mmHg.

Przyczyny wysokiego ciśnienia rozkurczowego

Powtarzające się wysokie wartości ciśnienia rozkurczowego podczas regularnych pomiarów ciśnienia krwi, mogą świadczyć o izolowanym nadciśnieniu rozkurczowym. Schorzenie to jest diagnozowane przede wszystkim u osób młodych. Innymi, coraz częstszymi powodami podwyższonego ciśnienia rozkurczowego są:

  • nadmierna masa ciała, 
  • otyłość, 
  • zła dieta,
  • stres,
  • używki (papierosy, alkohol).

Wysokie ciśnienie rozkurczowe – diagnostyka

Sama wartość ciśnienia rozkurczowego często nie wystarcza lekarzowi do postawienia konkretnej diagnozy. Warto porównać ją z ciśnieniem skurczowym oraz tętnem.

Zanim udamy się na wizytę do gabinetu lekarza rodzinnego, warto wykonywać samodzielnie regularne pomiary ciśnienia krwi w warunkach domowych. Wartości pomiarów wraz z datą ich zebrania możesz zapisać w specjalnym notesie lub na zwykłej kartce papieru – takie dane mogą stanowić dla lekarza pomoc w ustaleniu diagnozy.

Konsultacja lekarska

Podwyższone ciśnienie krwi może świadczyć o obecności innych chorób lub o nieprawidłowym funkcjonowaniu układu krążenie, dlatego nie należy go lekceważyć. Jeśli zauważysz u siebie lub osób bliskich nieprawidłowości, zgłoś się do lekarza rodzinnego lub internisty w celu rozpoczęcia szczegółowej diagnostyki. W razie konieczności, lekarz pierwszego kontaktu skieruje pacjenta na konsultację do konkretnego specjalisty, w zależności od podejrzewanej przyczyny problemu, np. do kardiologa. Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli wysokie ciśnienie (zarówno rozkurczowe, jak i skurczowe) pojawia się podczas ciąży. Na szali leży wówczas nie tylko zdrowie przyszłej mamy, ale również rozwijającego się w jej łonie dziecka. Kobiety w ciąży powinny pozostawać pod stałym nadzorem prowadzącego ciążę lekarza ginekologa i informować go o wszelkich zaobserwowanych zmianach i niepokojących objawach.

Leczenie wysokiego ciśnienia rozkurczowego

Izolowane nadciśnienie rozkurczowe, bez innych objawów towarzyszących, nie stanowi zazwyczaj podstawy do włączenia leczenie farmakologicznego u osób w młodym wieku. 

Zmiana stylu życia

Jeśli podwyższone wartości ciśnienia krwi wynikają z niewłaściwego stylu życia, zaleca się walkę ze złymi nawykami: zmianę diety, regularne uprawianie aktywności fizycznej, rezygnację z używek. Wyrobienie prawidłowych, zdrowych nawyków przekłada się nie tylko na prawidłową wartość ciśnienia krwi, ale również zmniejsza ryzyko występowania innych chorób.

Walka ze stresem

W przypadku, gdy nadciśnienie tętnicze wynika z przewlekłego i silnego stresu, zaleca się skorzystanie z pomocy doświadczonego psychiatry lub psychoterapeuty.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów