Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Biały szum nie tylko dla niemowląt? Dlaczego biały szum ułatwia zasypianie i poprawia koncentrację?

2020-12-07 13:24
Biały szum nie tylko dla niemowląt?

Biały szum to określenie, z którym najczęściej spotykają się młodzi rodzice. Głównie dotyczy ono problemów z zasypianiem u niemowlęcia, które pojawiają się niedługo po przyjściu dziecka na świat. Biały szum jest przekazywanym od pokoleń sposobem na usypianie oraz uspokojenie maluszków. Czym jest biały szum? Czy rzeczywiście tak skutecznie wpływa na sen oraz koncentrację? Czy korzyści płynące ze stosowania białego szumu mogą dotyczyć także osób dorosłych?

Czym jest biały szum?

Biały szum (ang. white noise) należy do rodzaju szumu akustycznego o całkowicie płaskim widmie. Oznacza to, że biały szum obejmuje wszystkie słyszalne częstotliwości. Często określany jest jako szum o jednostajnej intensywności, mający za zadanie zamaskowanie innych naturalnie występujących dźwięków w otoczeniu. Jego cechy umożliwiają noworodkom spokojne zasypianie. Do dźwięków białego szumu zaliczyć można np. odgłosy domowych sprzętów (suszarki lub odkurzacza), a także odgłos deszczu, klimatyzatora czy szumiącego radia bez ustawionej konkretnej częstotliwości. Ponadto dźwięk białego szumu dostępny jest również w formie nagrań, a na rynku istnieją nawet specjalne zabawki wydające odgłosy białego szumu.

Biały szum dla niemowląt

Biały szum często używany jest przez rodziców w celu ułatwienia procesu zasypiania swoim dzieciom. Uważa się, iż dźwięk białego szumu przypomina niemowlętom okres płodowy, w którym były otoczone szumem wód płodowych oraz biciem serca matki. Dźwięk białego szumu w pewnym stopniu wywołuje u dziecka poczucie bezpieczeństwa i dzięki temu działa uspokajająco na noworodki. Należy jednak pamiętać, że ciągłe stosowanie takich dźwięków może okazać się szkodliwe dla dziecka. Amerykańska Akademia Pediatrii w 2014 roku wydała specjalne zalecenia dla producentów zabawek emitujących biały szum, jak i dla rodziców, którzy chcą korzystać z tych urządzeń. Według nich należy:

  1. Źródło szumu umieścić możliwie jak najdalej od dziecka. Nie zaleca się stosowania go w łóżeczku lub na jego szczebelkach.
  2. Ograniczyć czas wydawanego szumu do niezbędnego minimum. Warto pamiętać, aby samodzielnie wyłączać urządzenie lub prawidłowo ustawić automatyczny wyłącznik.
  3. Ustawić możliwie jak najmniejszą głośność urządzenia.

Przed zastosowaniem terapii białym szumem, należy odpowiednio dokładnie zapoznać się z wszelkimi skutkami ubocznymi, które może wywołać. W przypadku problemów z zasypianiem, warto przede wszystkim obserwować dziecko (trudności z zasypianiem mogę wynikać np. z problemów zdrowotnych), wprowadzić stały harmonogram dnia, skorzystać z pomocy specjalistów lub stosować przed snem specjalne rytuały wyciszające. Zabawki emitujące biały szum, powinny być używane tylko do zabawy lub w bardzo wyjątkowych sytuacjach.

Wpływ białego szumu na koncentrację

Co ciekawe, biały szum nie jest wykorzystywany tylko w terapii snu u niemowląt i małych dzieci. Może być pomocny w podnoszeniu koncentracji i wydajności. Biały szum skutecznie niweluje hałasy z otoczenia i dzięki temu zapewnia większe skupienie. Według przeprowadzonych badań, biały szum może wzmacniać przyswajanie leksykalne, sugeruje się, że słuchanie białego szumu może poprawić niektóre aspekty zdolności poznawczych u osób z mniejszą uwagą.

Biały szum nie tylko dla niemowląt?

Biały szum stosowany jest nie tylko u niemowląt (choć z ułatwiania procesu zasypiania u dzieci jest szczególnie znany). Używany jest również w terapii bezsenności, zagłusza hałasy ulicy lub inne intensywne dźwięki, które znacznie przeszkadzają w odpowiednim odpoczynku i regeneracji. Pozytywny wpływ białego szumu odnotowano także u osób skarżących się na nieustanne ,,dzwonienie w uszach”. Stosowanie szumu akustycznego o płaskim widmie powoduje znaczne odcięcie się od otoczenia i wydawanych przez nie dźwięków. U niektórych pozwala się wyciszyć i odpowiednio zrelaksować. Ponadto biały szum wykazuje korzystny i uspokajający wpływ na dzieci z autyzmem i ADHD.

Do kogo udać się przed zastosowaniem białego szumu?

Decyzję o zastosowaniu odgłosów białego szumu warto wcześniej omówić ze specjalistami różnych dziedzin. W przypadku niemowląt i małych dzieci, przydatna może okazać się konsultacja z doradcą snu u dzieci czy lekarzem pediatrą. Osobom dorosłym, które cierpią na problemy związane z narządem słuchu, zaleca się skorzystanie z porady lekarza laryngologa, natomiast pacjenci z bezsennością w pierwszej kolejności powinni odbyć konsultację u lekarza psychiatry.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować online za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów