Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ulewanie u noworodka — dlaczego dziecko ulewa i jak sobie z tym poradzić?

Publikacja:
2025-07-11 14:02
Aktualizacja:
2025-07-11 14:03

Częste ulewanie u niemowlaka czy noworodka niejednokrotnie budzi niepokój zatroskanych rodziców. Co właściwie oznacza ulewanie — czy jak dziecko ulewa, to jest najedzone? A może ulewanie świadczy o przejedzeniu noworodka? Przeczytaj poniższy tekst, aby dowiedzieć się, czym właściwie jest ulewanie, jak sobie z nim radzić i kiedy powinno niepokoić.

Zapłakany noworodek na rękach mamy.

Ulewanie u noworodka — czemu dziecku się ulewa?

Ulewanie to cofanie się spożytego pokarmu z żołądka aż do wnętrza i na zewnątrz jamy ustnej. W języku fachowym mówi się na nie regurgitacje

Najczęstszym zaburzeniem czynnościowym dotyczącym układu pokarmowego u najmłodszych pacjentów jest właściwe ulewanie, Innym problemem, który może współwystępować z ulewaniem, są kolki u noworodka lub niemowlęcia

Warto zaznaczyć, iż ulewanie u dziecka może mieć miejsce zarówno po karmieniu piersią, jak i z butelki (mlekiem mamy lub mieszanką modyfikowaną). Obecność ulewania po posiłku nie musi świadczyć o przejedzeniu, często wynika po prostu z niedojrzałości przewodu pokarmowego niemowlaka i nie ma związku ze stopniem najedzenia się dziecka.

Sprawdź najbliższe terminy wizyt online u lekarza rodzinnego

Do kiedy niemowlę ulewa?

Najwyższa częstość ulewania u noworodków i niemowlaków przypada na pierwsze miesiące ich życia. Zwykle problem mija do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Warto zauważyć, iż ten moment może pokrywać się z początkiem rozszerzania diety u niemowlęcia. W niektórych przypadkach ulewanie u niemowlaka trwa jednak dłużej. Nie ma sztywnej granicy wieku, jednak warto założyć, iż jeśli dziecko nie przestanie ulewać po 6. miesiącu życia, lepiej skonsultować się z pediatrą

Kiedy ulewanie powinno niepokoić?

Warto zaznaczyć, że w przeważającej większości dzieci ulewanie nie wpływa negatywnie na rozwój psychoruchowy dziecka i minie wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego maluszka. Postawienie diagnozy ulewanie o podłożu czynnościowym wymaga badania pacjenta, wywiadu z rodzicami oraz wykluczenia różnego rodzaju stanów alarmowych.

Istotnym czynnikiem wskazującym na ciężkość problemu związanego z ulewaniem jest ocena przyrostu masy ciała noworodka. Jeśli przyrost ten jest nieprawidłowy, stanowi to sygnał alarmowy i zwykle wskazaniem do poszerzenia diagnostyki. Inne objawy mogące wskazywać na poważniejszą przyczynę ulewania i wymagające konsultacji z lekarzem (pedatrią lub gastroenterologiem) to między innymi:

  • ulewanie rozpoczęło się jeszcze przed ukończeniem 3. tygodnia życia;
  • obecność wymiotów o fusowatej treści lub zawierających krew, lub żółć;
  • towarzyszące problemy z wypróżnianiem — zaparcia lub biegunka;
  • gorączka;
  • zahamowanie wzrastania lub przyrostu masy ciała;
  • ciemiączka uwypuklone.

Ulewanie u noworodka — postępowanie

Jeśli wykluczono poważne przyczyny ulewania, warto podejść do tematu na spokojnie. Dziecko najprawdopodobniej niedługo „wyrośnie” z ulewania i problem samoistnie mienie. W okresie ulewania warto jednak zadbać o kilka prostych elementów, które pomogą zapobiec ulewaniom lub zmniejszą ich ilość.

Warto zadbać o modyfikację diety, np. u części dzieci sprawdzi się podawanie bardziej zagęszczonego pokarmu. Istotne jest także zwrócenie uwagi na właściwą pozycję podczas karmienia — lepiej, gdy główka jest powyżej reszty ciała, dlatego warto nie kłaść noworodków podczas jedzenia na płasko. Po spożyciu posiłku, którym w  przypadku noworodka będzie mleko matki lub mleko modyfikowane ponoś przez jakiś czas dziecko tak, aby odbiło mu się. Dzieci podczas jedzenia mogą połykać sporo powietrza i m.in. dlatego takie odbicie nieraz poprawia problem ulewania u noworodków. 

Czy ulewanie u dziecka wymaga farmakoterapii?

W zdecydowanej większości przypadków u dzieci nie ma potrzeby stosowania leków z uwagi na ulewanie. W nielicznych przypadkach pediatra może zalecić farmakoterapię, jednak nie jest to częste postępowanie w przypadku ulewania przebiegającego bez obecności objawów alarmowych. Warto pamiętać, iż każdorazowe podanie preparatów leczniczych z uwagi na ulewanie u noworodków i niemowląt powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem i prowadzone zgodnie z zaleceniami spacjalisty.

Wizytę u wybranego pediatry i lekarzy innych specjalności umówisz na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

 

Bibliografia

  1. Dziekiewicz, M., Albrecht, P. (2016). Ulewanie – praktyczny poradnik. Pediatria po Dyplomie, 05. Dostępna na: https://podyplomie.pl/pediatria/22980,ulewanie-praktyczny-poradnik. (Dostęp: 04.2025).
  2. Dziechciarz, P. Ulewanie u dzieci. Medycyna praktyczna. Dostępna na: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/61940,ulewanie-u-dzieci. (Dostęp: 04.2025).

Autor

Redakcja lekarzebezkolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja lekarzebezkolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Pediatria

Więcej artykułów