Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Skąd się bierze kolka niemowlęca? Jak pomóc maluchowi?

Okres niemowlęcy to czas dużych wyzwań. Przyszli rodzice często zmagają się z wieloma nieprzespanymi nocami, które spowodowane są różnymi przyczynami. W przypadku dzieci nieraz trudno jest zdiagnozować powód płaczu czy niepokoju. Jednym z nich może być kolka niemowlęca. Występowanie jej często powoduje u rodziców zmartwienie. Czy kolki u niemowlaka są niebezpieczne? W jaki sposób uniknąć kolki niemowlęcej?

Dziecko płacze z powodu bolesnej kolki niemowlęcej.

Skąd bierze się kolka niemowlęca?

Kolka występuje u większości dzieci od około 3. tygodnia życia do około 3.-4. miesiąca życia. Najczęściej objawia się w godzinach wieczornych. Jest jednym z najczęściej występujących schorzeń u niemowląt. Powody pojawienia się kolki u niemowląt są różne i raczej niejednoznaczne. Wśród nich wymienia się najczęściej:

  • niedojrzałość układu nerwowego i nadwrażliwość na bodźce;
  • zaburzenia perystaltyki jelit, spowodowane niedojrzałością układu pokarmowego;
  • gromadzenie gazów jelitowych;
  • nieprawidłowe karmienie.

Na pojawienie się kolki niemowlęcej wpływać może również zbyt duża liczba bodźców dostarczanych do organizmu, np. zbyt duży hałas, światło czy zdenerwowanie rodziców. Przy nawracających kolkach u niemowlaka warto udać się do lekarza rodzinnego lub lekarza pediatry. Specjalista wykluczy choroby i zaburzenia mogące objawiać się kolką, np. nadwrażliwość pokarmową na białko mleka krowiego, całkowitą nietolerancję laktozy, alergie pokarmowe czy refluks żołądkowo-przełykowy. W razie potrzeby lekarz zleci dodatkowe badania i poinstruuje, w jaki sposób radzić sobie z kolkami.

Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego

Objawy kolki niemowlęcej

Głównymi objawami kolki jest niepokój oraz nieustający, napadowy płacz. Można zauważyć również, że dziecko podkurcza nóżki, jego brzuch zwiększa swój obwód, a maluch ma dodatkowo problemy z wypróżnianiem. Na twarzy dziecka zmagającego się z kolką nieraz zaczyna pojawiać się zaczerwienienie. W wielu przypadkach po skończeniu około 6. miesiąca życia kolka ustępuje samoistnie.

Aby mieć pewność, że powyższe objawy wywołane są przez kolkę niemowlęcą, warto zastanowić się przed wizytą u lekarza pediatry nad tym, kiedy i jak długo dziecko płacze. Można sytuacje, w których podejrzewamy obecność kolki opisać, a następnie przedstawić zapisane informacje pediatrze. 

Konsultację z pediatrą możesz umówić bez wychodzenia z domu korzystając z portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Sposoby na kolkę niemowlęcą

Istnieje wiele sposobów mogących pomóc w walce z kolką niemowlęcą. Skuteczne mogą okazać się różne sposoby pielęgnacyjne, takie jak:

  • kołysanie,
  • delikatny masaż brzuszka,
  • wykorzystanie delikatnego hałasu - suszarki do włosów,
  • ciepła kąpiel,
  • jazda samochodem.

Kolka niemowlęca a dieta

Pomocne przy kolkach niemowlęcych może być zmienienie diety matki, jeśli karmi ona dziecko piersią. Ewentualne eliminowanie produktów spożywczych z diety powinno się jednak odbywać pod okiem lekarza, aby nie doprowadzić u karmiącej mamy do niebezpiecznych niedoborów.

U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym często stosuje się hydrolizaty serwatkowe lub kazeinowe, które dobrze sprawdzają się u dzieci z alergiami pokarmowymi (głównie na mleko). Korzystanie z hydrolizatów serwatkowych może skrócić czas płaczu niemowlaka, który towarzyszy kolce. Ważne jest, aby dziecko unikało dymu papierosowego, a także różnych przebodźcowań - dużych hałasów i zbyt dużego nasilenia świetlnego. Należy zapewnić dziecku spokój.

Farmakoterapia

Co na kolki u niemowlaka możemy znaleźć w aptece? W przypadku farmakoterapii stosuje się leki spazmolityczne i te, które wspomagają usuwanie gazów z jelit. Można zastosować również naturalne środki lecznicze, w tym koper włoski, miętę czy rumianek pospolity. Zastosowanie preparatu probiotycznego w płynie, który w swoim składzie zawiera szczep Lactobacillus reuteri również może złagodzić kolki u niemowlaka. 

Należy pamiętać, aby nie stosować leków bez konsultacji z pediatrą.

Inne metody walki z kolką niemowlęcą

Rodzice mogą również udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty pediatrycznego.Wykonując pracę manualną, może przyczynić się on do zlikwidowania dysfunkcji, które powodują gorszą pracę układu nerwowego i zwiększają intensywność kolek. Fizjoterapeuta upewni się, czy dziecko ma prawidłowe nawyki ułożeniowe i w razie potrzeby je skoryguje To ważne, ponieważ nieprawidłowe nawyki wpływają na zwiększenie napięcia mięśniowego.

Kolka niemowlęca a samopoczucie rodzica

Kolka niemowlęca to dolegliwość, która uciążliwa jest nie tylko dla dziecka, ale także dla jego rodziców. Środowisko wpływa na niemowlaka, dlatego ważne jest, aby nawet w tym trudnym okresie rodzice pozwalali sobie na odpoczynek i nie wykazywali się zdenerwowaniem przy swoim potomku.

Bibliografia:

  1. Szymański, H., Pejcz, J. (2017). Kolka u niemowląt (niepokój i płacz). Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/73436,kolka-u-niemowlat-niepokoj-i-placz. (Dostęp: 04.2023).
  2. Czerwionka-Szaflarska, M., Gawryjołek, J. (2010). Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej. Forum Medycyny Rodzinnej, 4(6), s. 408-414.
  3. Jastrzębska, I. (2013). Kolka niemowlęca. Pediatria po Dyplomie, nr 06.
  4. Rurarz, A., Ratajczak, K., Feleszko, W. (2016). Kolki niemowlęce. Pediatr Med. Rodz, 12 (4), s. 413-418.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Pediatria

Więcej artykułów