- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Skąd się bierze kolka niemowlęca? Jak pomóc maluchowi?
Okres niemowlęcy to czas dużych wyzwań. Przyszli rodzice często zmagają się z wieloma nieprzespanymi nocami, które spowodowane są różnymi przyczynami. W przypadku dzieci nieraz trudno jest zdiagnozować powód płaczu czy niepokoju. Jednym z nich może być kolka niemowlęca. Występowanie jej często powoduje u rodziców zmartwienie. Czy kolki u niemowlaka są niebezpieczne? W jaki sposób uniknąć kolki niemowlęcej?
Skąd bierze się kolka niemowlęca?
Kolka występuje u większości dzieci od około 3. tygodnia życia do około 3.-4. miesiąca życia. Najczęściej objawia się w godzinach wieczornych. Jest jednym z najczęściej występujących schorzeń u niemowląt. Powody pojawienia się kolki u niemowląt są różne i raczej niejednoznaczne. Wśród nich wymienia się najczęściej:
- niedojrzałość układu nerwowego i nadwrażliwość na bodźce;
- zaburzenia perystaltyki jelit, spowodowane niedojrzałością układu pokarmowego;
- gromadzenie gazów jelitowych;
- nieprawidłowe karmienie.
Na pojawienie się kolki niemowlęcej wpływać może również zbyt duża liczba bodźców dostarczanych do organizmu, np. zbyt duży hałas, światło czy zdenerwowanie rodziców. Przy nawracających kolkach u niemowlaka warto udać się do lekarza rodzinnego lub lekarza pediatry. Specjalista wykluczy choroby i zaburzenia mogące objawiać się kolką, np. nadwrażliwość pokarmową na białko mleka krowiego, całkowitą nietolerancję laktozy, alergie pokarmowe czy refluks żołądkowo-przełykowy. W razie potrzeby lekarz zleci dodatkowe badania i poinstruuje, w jaki sposób radzić sobie z kolkami.
Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego
Objawy kolki niemowlęcej
Głównymi objawami kolki jest niepokój oraz nieustający, napadowy płacz. Można zauważyć również, że dziecko podkurcza nóżki, jego brzuch zwiększa swój obwód, a maluch ma dodatkowo problemy z wypróżnianiem. Na twarzy dziecka zmagającego się z kolką nieraz zaczyna pojawiać się zaczerwienienie. W wielu przypadkach po skończeniu około 6. miesiąca życia kolka ustępuje samoistnie.
Aby mieć pewność, że powyższe objawy wywołane są przez kolkę niemowlęcą, warto zastanowić się przed wizytą u lekarza pediatry nad tym, kiedy i jak długo dziecko płacze. Można sytuacje, w których podejrzewamy obecność kolki opisać, a następnie przedstawić zapisane informacje pediatrze.
Konsultację z pediatrą możesz umówić bez wychodzenia z domu korzystając z portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Sposoby na kolkę niemowlęcą
Istnieje wiele sposobów mogących pomóc w walce z kolką niemowlęcą. Skuteczne mogą okazać się różne sposoby pielęgnacyjne, takie jak:
- kołysanie,
- delikatny masaż brzuszka,
- wykorzystanie delikatnego hałasu - suszarki do włosów,
- ciepła kąpiel,
- jazda samochodem.
Kolka niemowlęca a dieta
Pomocne przy kolkach niemowlęcych może być zmienienie diety matki, jeśli karmi ona dziecko piersią. Ewentualne eliminowanie produktów spożywczych z diety powinno się jednak odbywać pod okiem lekarza, aby nie doprowadzić u karmiącej mamy do niebezpiecznych niedoborów.
U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym często stosuje się hydrolizaty serwatkowe lub kazeinowe, które dobrze sprawdzają się u dzieci z alergiami pokarmowymi (głównie na mleko). Korzystanie z hydrolizatów serwatkowych może skrócić czas płaczu niemowlaka, który towarzyszy kolce. Ważne jest, aby dziecko unikało dymu papierosowego, a także różnych przebodźcowań - dużych hałasów i zbyt dużego nasilenia świetlnego. Należy zapewnić dziecku spokój.
Farmakoterapia
Co na kolki u niemowlaka możemy znaleźć w aptece? W przypadku farmakoterapii stosuje się leki spazmolityczne i te, które wspomagają usuwanie gazów z jelit. Można zastosować również naturalne środki lecznicze, w tym koper włoski, miętę czy rumianek pospolity. Zastosowanie preparatu probiotycznego w płynie, który w swoim składzie zawiera szczep Lactobacillus reuteri również może złagodzić kolki u niemowlaka.
Należy pamiętać, aby nie stosować leków bez konsultacji z pediatrą.
Inne metody walki z kolką niemowlęcą
Rodzice mogą również udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty pediatrycznego.Wykonując pracę manualną, może przyczynić się on do zlikwidowania dysfunkcji, które powodują gorszą pracę układu nerwowego i zwiększają intensywność kolek. Fizjoterapeuta upewni się, czy dziecko ma prawidłowe nawyki ułożeniowe i w razie potrzeby je skoryguje To ważne, ponieważ nieprawidłowe nawyki wpływają na zwiększenie napięcia mięśniowego.
Kolka niemowlęca a samopoczucie rodzica
Kolka niemowlęca to dolegliwość, która uciążliwa jest nie tylko dla dziecka, ale także dla jego rodziców. Środowisko wpływa na niemowlaka, dlatego ważne jest, aby nawet w tym trudnym okresie rodzice pozwalali sobie na odpoczynek i nie wykazywali się zdenerwowaniem przy swoim potomku.
Bibliografia:
- Szymański, H., Pejcz, J. (2017). Kolka u niemowląt (niepokój i płacz). Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/73436,kolka-u-niemowlat-niepokoj-i-placz. (Dostęp: 04.2023).
- Czerwionka-Szaflarska, M., Gawryjołek, J. (2010). Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej. Forum Medycyny Rodzinnej, 4(6), s. 408-414.
- Jastrzębska, I. (2013). Kolka niemowlęca. Pediatria po Dyplomie, nr 06.
- Rurarz, A., Ratajczak, K., Feleszko, W. (2016). Kolki niemowlęce. Pediatr Med. Rodz, 12 (4), s. 413-418.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.