Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Odparzenia pieluszkowe u dzieci - jak im zaradzić?

Odparzenia pieluszkowe u małych dzieci pojawiają się stosunkowo często, powodując niemałe przerażenie zwłaszcza u młodych rodziców. Nawet niewielkie podrażnienie tak delikatnej skóry, potraktowane w niewłaściwy sposób może przerodzić się w poważny stan zapalny. Jakie są przyczyny powstawania pieluszkowego zapalenia skóry i jak można temu zapobiec?

Niemowlę w pieluszce raczkuje po pościeli.

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Odparzenia pieluszkowe to stan zapalny skóry, objawiający się wysypką o charakterze wyprysków, zaczerwienienia skóry czy przesuszonego i złuszczającego się naskórka. Zazwyczaj pojawia się w miejscu przylegania skóry do pieluszki.

Jest to jedna z najczęściej występujących u niemowląt i małych dzieci chorób skóry. Pojawia się głównie między 7. a 12. miesiącem życia. Pieluszkowe zapalenie skóry może również wystąpić u osób starszych z problemami nietrzymania moczu, które stosują pieluchy.

Umów wizytę u pediatry

Jakie są przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry?

Przyczyn powstawania pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt jest bardzo wiele i mają one charakter złożony. Najczęściej jednak występuje odparzenie pieluszkowe na skutek niedostatecznej higieny oraz niezbyt częstego zmieniania pieluchy dziecka.

Do głównych czynników, które sprzyjają powstawaniu odparzeń pieluszkowych u niemowląt można zaliczyć:

  • Zbyt długie przebywanie dziecka w mokrej i zabrudzonej pieluszce. Wilgoć powoduje uszkodzenia i macerację skóry, co prowadzi do uszkodzenia bariery ochronnej i przenikania substancji drażniących w jej głąb. Prowadzi to do wytworzenia się stanu zapalnego.
  • Mechaniczne uszkodzenia naskórka, spowodowane ocieraniem się skóry o pieluszkę. Najczęściej jest to spowodowane źle dobranym rozmiarem pieluchy dla dziecka.
  • Działanie moczu na skórę dziecka. Zasadowe ph moczu sprzyja powstawaniu zapalenia pieluszkowego u niemowląt.
  • Niedostateczna higiena.
  • Obniżona odpornośc, np. na skutek długotrwałego przyjmowania antybiotyków.
  • Częste biegunki.
  • Skłonność do alergii.

Jakie są objawy pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt?

Odparzenie skóry u niemowląt objawiają się głównie:

  • zaczerwieniem skóry;
  • łuszczeniem się naskórka;
  • obrzękiem;
  • grudkami wypełnionymi wodnistą wydzieliną;
  • pęcherzykami oraz nadżerkami;
  • świądem.

W przebiegu pieluszkowego zapalenia skóry może dochodzić też do rozwoju infekcji grzybiczej czy bakteryjnej, objawiające się obecnością krost, grudek, pęcherzy i żółtych strupów.

Co zrobić w przypadku wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt?

Gdy zaobserwujemy wystąpienie zmian zapalnych u dziecka, należy natychmiast wdrożyć środki mające na celu zapobieganie powstawaniu infekcji. Pierwszą i podstawowa rzeczą jest zadbanie o odpowiednią higienę okolicy pieluszkowej dziecka i częste zmienianie pieluch.

Należy również zweryfikować, czy odpowiednio dobraliśmy rozmiar pieluch - czy nie są one zbyt małe oraz czy kosmetyki, których używamy do pielęgnacji, nie powodują podrażnień. Ponadto, należy starać się, aby jak najczęściej dziecko przebywało bez pieluszki, co umożliwi regenerację naskórka.

Jeśli dojdzie do powstania infekcji, należy niezwłocznie zgłosić się do pediatry lub dermatologa.

Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

W łagodnych stanach zapalnych lub lekkich podrażnieniach skóry stosujemy częste “wietrzenie” okolicy pieluszkowej dziecka oraz zapewniamy prawidłową higienę delikatnymi, niepodrażniającymi skóry środkami. Na podrażnienia skórne świetnie sprawdzą się kosmetyki w postaci maści na odparzenia. Łagodzą one podrażnienia i wspomagają regenerację naskórka.

W przypadku ostrych stanów zapalnych czy infekcji, lekarz pediatra może zalecić preparaty miejscowe o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym czy przeciwbakteryjnym.

Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwujesz wygodnie bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Jak zapobiegać powstawaniu odparzeń pieluszkowych u dziecka?

Aby zapobiegać powstawaniu odparzeń okolicy pieluszkowej u dzieci, należy przestrzegać kilku wydawałoby się prostych zasad, takich jak:

  • dbanie o odpowiednią higienę i częstą zmianę pieluch niemowlaka;
  • odpowiednia pielęgnacja podczas przewijania i stosowanie maści na odparzenia oraz przeciw odparzeniom;
  • odpowiednio dobrany rozmiar pieluch;
  • używanie jednorazowych chusteczek nawilżających;
  • częste “wietrzenie’ pupy niemowlaka.

Bibliografia:

  1. Czarnecka-Operacz, M., Jenerowicz, D. (2016). Pieluszkowe zapalenie skóry. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/61801,pieluszkowe-zapalenie-skory.
  2. Łosik, M. (2018). Pieluszkowe zapalenie skóry i inne odparzenia u niemowląt. Postępy neonatologii, 24(2), s. 103-106.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Pediatria

Więcej artykułów