Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Trądzik niemowlęcy – ile trwa, jak wygląda i czy trzeba go leczyć?

Trądzik niemowlęcy dotyczy około 20% niemowląt i częściej pojawia się u chłopców. Nie wyjaśniono do końca przyczyn jego powstawania. Najprawdopodobniej rozwija się on pod wpływem androgenów matki, ale na jego powstawanie mają wpływ także geny i występujące na skórze drożdze z gatunku Malassezia. Czy należy leczyć trądzik niemowlęcy? Jakie są jego objawy i ile może trwać?

Niemowlę z widocznym na buzi trądzikiem niemowlęcym.

Czym jest trądzik niemowlęcy?

Trądzik niemowlęcy dzielimy na dwa typy:

  • noworodkowy – pojawia się zwykle około 3.-4. tygodnia życia, ustępuje samoistnie w ciągu 6-12 tygodni;
  • niemowlęcy – występuje u dzieci między 3. a 16. miesiącem życia.

Zarówno trądzik niemowlęcy, jak i noworodkowy przebiega dokładnie w ten sam sposób. Obydwa typy ustępują samoistnie i najczęściej nie wymagają leczenia. 

Trądzik niemowlęcy – objawy

Trądzik niemowlęcy to występująca u niemowlaka wysypka, ma postać czerwonych krostek, które najczęściej pojawiają się na policzkach, a czasami też w okolicach brody i czoła. Może przyjmować postać zaskórników zamkniętych (w obrębie nasady mają biały punkt). Trądzik niemowlęcy czasami ma ostry przebieg, wtedy na skórze dziecka pojawiają się ropne wypryski lub torbiele. Niezbędna jest wówczas wizyta u dermatologa i odpowiednie leczenie. Ważne jest, aby odróżnić pojawiające się krostki od potówek, alergii czy chorób wieku dziecięcego – najlepiej skonsultować się w tym celu z pediatrą.

Umów wizytę u pediatry

Jakie są przyczyny trądziku niemowlęcego?

Nie wyjaśniono do końca powodów powstawania trądziku niemowlęcego. Uważa się, że przyczyną mogą być androgeny. Są to hormony męskie, które u kobiet występują w niskim stężeniu. Podczas ciąży ich poziom znacznie wzrasta i są przekazywane dziecku przez matkę poprzez łożysko i mogą stymulować gruczoły łojowe malucha. Nadmierna praca tych gruczołów może prowadzić do powstania trądziku niemowlęcego. Androgeny mogą też być przekazywane dziecku wraz mlekiem, podczas karmienia piersią. Część badaczy uważa jednak, że trądzik niemowlęcy wynika z uwarunkowań genetycznych lub reakcji alergicznej na występujące na skórze drożdże Malassezia. Lekarze pediatrzy zwracają uwagę, że jedną z przyczyn pojawienia się trądziku u malucha może być także przegrzewanie niemowlęcia. Charakterystyczne jest wówczas to, że zmiany skórne znikają podczas ochładzania skóry, na przykład w czasie spaceru. 

Jak długo trwa trądzik niemowlęcy?

Trądzik niemowlęcy znika samoistnie zwykle po kilku tygodniach, czasem po zakończeniu karmienia piersią lub gdy poziom androgenów w mleku matki znacząco spadnie. Zdarza się jednak, że trwa dłużej niż 6 miesięcy i wtedy należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, dermatologiem lub endokrynologiem

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Czy trądzik niemowlęcy trzeba leczyć?

Najczęściej trądzik niemowlęcy nie wymaga specjalistycznego leczenia. Wystarczy przemywać skórę przegotowaną, ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego mydła dla niemowląt lub emolientu, aby uniknąć nadmiernego przesuszenia skóry. Można na grudki stosować maść z dodatkiem tlenku cynku, która wysusza powstałe krostki. Trądzik niemowlęcy ustępuje samoistnie, należy chorobę po prostu przeczekać. Jeśli zmiany skórne zaostrzają się, powstają torbiele lub ropne wypryski – należy udać się do specjalisty, który zastosuje odpowiednie leczenie. Czasami niezbędne jest podanie antybiotyku (erytromycyny).

Czy można zapobiegać trądzikowi niemowlęcemu?

W celu zapobiegania pojawienia się trądziku niemowlęcego, ważne jest, aby przestrzegać kilku zasad:

  • unikać przegrzewania dziecka,
  • stosować hipoalergiczne kosmetyki dla niemowląt,
  • używać podczas kąpieli emolientów, aby uniknąć nadmiernego przesuszania skóry,
  • dbać, by ubranka i pościel były z naturalnych tkanin (tworzywa sztuczne mogą powodować podrażnienia skóry),
  • stosować proszki do prania przeznaczone dla niemowląt,
  • unikać oleistych preparatów do pielęgnacji, gdyż utrudniają skórze oddychanie,
  • dbać, by skóra wokół ust była zawsze czysta i sucha.

W trądziku niemowlęcym ważne jest, aby cierpliwie czekać aż zmiany same ustąpią. Nie należy wyciskać powstałych krostek, bo może to prowadzić do rozprzestrzeniania się zmian i rozwoju bakterii, zaostrzenia choroby oraz powstawania blizn. 

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Pediatria

Więcej artykułów