- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
- Medycyna estetyczna
Choroba lokomocyjna u dzieci i dorosłych — przyczyny, objawy, sposoby na kinetozę
- Publikacja:
- 2025-07-17 13:44
- Aktualizacja:
- 2025-07-17 13:44
Choć najmłodsi chorują częściej, choroba lokomocyjna występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Objawy choroby lokomocyjnej obejmują złe samopoczucie, nudności oraz wymioty. Jaki jest skuteczny lek na chorobę lokomocyjną oraz czy choroba lokomocyjna jest uleczalna? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Choroba lokomocyjna — czym jest?
Jeśli podczas podróży samochodem, pociągiem lub autobusem źle się czujesz, masz nudności oraz wymiotujesz, oznacza to, że cierpisz na chorobę lokomocyjną. Najczęściej występuje ona u dzieci, jednakże bywa, że dorośli także chorują. Choroba ta uaktywnia się podczas podróży, a co ciekawe, może dotyczyć konkretnego środka transportu. Oznacza to, że dana osoba może mieć objawy choroby lokomocyjnej np. w autobusie, a podczas jazdy samochodem nie odczuwać dolegliwości z nią związanych.
Inną odmianą choroby lokomocyjnej jest choroba morska, która dotyczy podróżujących statkami i innymi środkami transportu morskiego. Jednak to, że ktoś odczuwa objawy podczas jazdy autem, nie oznacza, że podczas podróży na otwartym morzu również będzie źle się czuł. Jest to zależne od organizmu.
Choroba lokomocyjna — ICD 10
Choroba lokomocyjna została ujęta jako jednostka chorobowa w klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych. Kod ICD 10 dla choroby lokomocyjnej, inaczej kinetozy, to T75.3.
Wybierz termin telewizyty u lekarza rodzinnego
Choroba lokomocyjna — przyczyny
Przyczyną odczuwania objawów choroby lokomocyjnej jest zaburzenie odczuwania ruchu przez różne zmysły, tj. zmysł wzroku, równowagi, słuchu. Jadąc pojazdem, nasze oko rejestruje, że się poruszamy, natomiast zmysł równowagi odbiera, że pozostajemy w pozycji siedzącej. Błędnik nieprawidłowo określa położenie, dochodzi do zaburzenia równowagi podczas jazdy samochodem. W ten sposób dochodzi do pojawienia się dolegliwości związanych z chorobą lokomocyjną.
Choroba lokomocyjna — objawy
Do objawów choroby lokomocyjnej oprócz złego samopoczucia, nudności oraz wymiotów zalicza się również:
- zawroty głowy (spowodowane zaburzeniem funkcjonowania błędnika);
- nadmierne pocenie się;
- ból głowy;
- bladość skóry;
- zaburzenia słuchu;
- nadwrażliwość na zapachy.
Należy pamiętać, że podane objawy nie muszą występować jednocześnie. Oznacza to, że każda osoba może odczuwać chorobę lokomocyjną różnie, np. mogą wystąpić nudności bez wymiotów.
Sposoby na chorobę lokomocyjną
Niektórzy zadają sobie pytanie, jak pozbyć się choroby lokomocyjnej? W przypadku dzieci wraz z okresem dorastania istnieje szansa, że objawy zmniejszą swoje nasilenie, a nawet znikną. Dobrym sposobem na ograniczenie ryzyka wystąpienia mdłości podczas jazdy samochodem jest powstrzymanie się od czytania, grania oraz przeglądania mediów społecznościowych na telefonie podczas podróży.
Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z chorobą lokomocyjną, przed podróżą warto zjeść lekkostrawny posiłek, unikać przejadania się i picia gazowanych napojów. Warto zaopatrzyć się również w butelkę z wodą niegazowaną oraz dobrze wyspać się przed podróżą. Podczas podróży najlepiej siedzieć przodem do kierunku jazdy, patrzeć w dal, dbać o odpowiednie nawodnienie oraz wentylację środka transportu.
Domowe sposoby na chorobę lokomocyjną
Jednym z domowych sposobów na chorobę lokomocyjną jest aromaterapia olejkiem o zapachu mięty bądź imbiru. Z pomocą mogą przyjść również produkty zawierające imbir (znany od lat z łagodnych właściwości przeciwwymiotnych), takie jak herbata imbirowa. Cukierki miętowe to też często atrybuty osób cierpiących na chorobę lokomocyjną.
Co na chorobę lokomocyjną? Produkty dostępne w aptece
Jak wyleczyć chorobę lokomocyjną? Nie ma obecnie leku, który pozwoliłby raz na dobre powstrzymać chorobę lokomocyjną. Są jednak leki, dzięki którym możemy ograniczyć wystąpienie jej objawów. Wystarczy, że około 15-30 min przed podróżą przyjmie się tabletkę. W aptece można otrzymać preparaty z dimenhydraminą, która działa przeciwwymiotnie oraz lekko uspokaja. Dzięki temu pozwala złagodzić dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną. Lek ten dostępny jest bez recepty i można go stosować u dzieci od 6. roku życia.
W aptekach dostępne są również środki ziołowe, zawierające wyciąg z kłącza imbiru w formie tabletek do połykania. Można przyjąć je 30 minut przed podróżą lub w trakcie jej trwania. Mogą je stosować dzieci od 6. roku życia.
Choroba lokomocyjna — konsultacja ze specjalistą
Jeśli nie wiesz, jaki preparat przeciwwymiotny będzie dla Ciebie najlepszy lub odczuwasz podczas podróży inne, niepokojące objawy, warto wybrać się na wizytę do lekarza rodzinnego. Specjalista wybierze odpowiedni preparat bądź, w razie potrzeby, pokieruje na dalszą diagnostykę.
Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty z łatwością umówisz poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Bibliografia
- Wiercińska, M. (2025). Choroba lokomocyjna u dzieci i dorosłych – skuteczne leki i sposoby. Medycyna Praktyczna. Dostępna na: https://www.mp.pl/pacjent/choroby/373409,choroba-lokomocyjna-u-dzieci-i-doroslych-skuteczne-leki-i-sposoby. (Dostęp: 04.2025).
- Zakrzewska, A. (2014). Jak można zapobiegać chorobie lokomocyjnej? Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.8.12. (Dostęp: 04.2025).
- Chang, C.H.., Pan, W.W.., Tseng, L.Y. i in. (2012). Aktywność posturalna i choroba lokomocyjna podczas gry w gry wideo u dzieci i dorosłych. Exp Brain Res, 217, s. 299–309. DOI: 10.1007/s00221-011-2993-4.
Autor
Redakcja lekarzebezkolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.