- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Imbir - stosowany nie tylko w kuchni. Jakie właściwości zdrowotne wykazuje imbir?
Imbir jest znaną i stosowaną od lat rośliną, której walory wykorzystuje się nie tylko w kuchni, ale także w lecznictwie. Wyciągi z kłącza imbiru stosowane są jako tradycyjny produkt leczniczy m.in. w łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej. Czy spożywanie imbiru niesie za sobą ryzyko działań niepożądanych? Kto powinien uważać przy jego stosowaniu?
Właściwości lecznicze imbiru
Imbir lekarski (Zingiber officinale) jest rośliną zielną, pochodzącą z południowo-wschodniej Azji. Obecnie nie występuje w stanie dzikim i uprawiany jest w krajach strefy podzwrotnikowej, takich jak Chiny, Indie czy Jamajka. Surowcem wykorzystywanym zarówno w sztuce kulinarnej, jak i lecznictwie, jest kłącze imbiru (Zingiberis rhizoma), dostępne w postaci świeżej lub suszonej.
Za właściwości lecznicze kłącza imbiru odpowiadają związki zawarte w olejku eterycznym, który może stanowić od 0,6 do 3% surowca oraz substancje nielotne o charakterze żywic. W składzie olejku eterycznego znajduje się m.in. zingiberen, kurkumen, limonen, linalol oraz α- i β-pinen. Wśród związków nielotnych wyróżnia się ponadto gingediole, gingerdiony, zingeron i shogaole.
Umów wizytę u lekarza rodzinnego
Gdzie w lecznictwie znalazł zastosowanie imbir?
Kłącze imbiru znalazło zastosowanie jako tradycyjny produkt leczniczy w łagodzeniu nudności związanych z chorobą lokomocyjną. Europejska Agencja Leków zaleca spożycie od 250 do 500 mg surowca u dzieci i 750 mg u dorosłych pół godziny przed planowaną podróżą. Preparaty apteczne dostępne na rynku cechują się różną zawartością wyciągu z kłącza imbiru, dlatego warto dokładnie przeczytać ulotkę i przestrzegać zaleconego dawkowania.
Poza działaniem łagodzącym nudności, kłącze imbiru korzystnie wpływa na proces trawienia, zwiększając ilość śliny, soku żołądkowego i żółci, a także poprawiając perystaltykę jelit. Ponadto imbir posiada właściwości hamujące agregację płytek krwi oraz sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu. Pamiętajmy jednak, że samoleczenie imbirem ma charakter wspomagający i nie zastąpi farmakoterapii zaleconej przez lekarza.
Olejki eteryczne zawarte w kłączu imbiru mogą wykazywać działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. dlatego tego powodu surowiec wykorzystywany jest także w przebiegu przeziębienia.
Jak spożywać i prawidłowo przechowywać imbir?
Imbir może występować w formie świeżego lub sproszkowanego surowca, ponadto w kuchni azjatyckiej popularne jest spożywanie imbiru marynowanego. Świeże kłącze powinno charakteryzować się jasną, jędrną skórką, która świadczy o jego świeżości. W temperaturze pokojowej kłącze imbiru może być przechowywane około tygodnia. Zwiększenie czasu przydatności do spożycia można uzyskać poprzez przechowywanie imbiru w lodówce.
Czy napar i syrop z imbiru działają na przeziębienie?
W stanach przeziębienia lub wychłodzenia często sięgamy po herbatę z dodatkiem imbiru lub przygotowany na jego bazie napar. Napoje przyrządzone z użyciem świeżych plasterków imbiru będą wykazywać większe właściwości napotne, z kolei dodanie suszonego kłącza zapewni uczucie większego rozgrzania. Do herbaty z imbirem warto dodać cynamon lub goździki, które również zawierają substancje o charakterze przeciwwirusowym.
Ostatnio na popularności zyskują także syropy z imbiru z dodatkiem soku z cytryny, miodu i korzennych przypraw. Dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym i powlekającym, wykorzystywane są w łagodzeniu bólu gardła.
Imbir w ciąży
Imbir może być bezpiecznie stosowany w okresie ciąży w celu łagodzenia uporczywych nudności. Ponadto wyciągi z imbiru wchodzą w skład preparatów na przeziębienie, dedykowanych kobietom ciężarnym. Pamiętajmy jednak, by w przypadku nasilenia objawów nie zwlekać z wizytą u lekarza.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania imbiru?
Na spożycie kłącza imbiru powinny uważać osoby, które borykają się z chorobami układu pokarmowego, ze względu na jego możliwe działanie drażniące w obrębie błony śluzowej żołądka i jelit. Stosowanie imbiru jest przeciwwskazane u chorych ze stwierdzonymi wrzodami żołądka i refluksem.
Kłącze imbiru może nasilać działanie leków rozrzedzających krew, dlatego należy zwrócić uwagę na jego spożycie u osób stosujących m.in. kwas acetylosalicylowy, rywaroksaban czy dabigatran. W przypadku zażywania takich leków, warto omówić regularne stosowanie imbiru z lekarzem kardiologiem lub lekarzem POZ.
Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwujesz na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Bibliografia:
- European Medicines Agency (2012).Community herbal monograph on Zingiberofficinale Roscoe, rhizoma. Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC). Dostępne na: https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final–community-herbal-monograph-zingiber-officinale-roscoe-rhizoma_en.pdf.
- Glibowski, P., Długołęcka, A., Grdeń, A., Toczek, K. (2017). Właściwości prozdrowotne imbiru. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – L, 2, s. 115–121
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.