- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Skrzyp polny - właściwości i zastosowanie
Skrzyp polny to jedna z najstarszych i najbardziej znanych roślin leczniczych. Występuje powszechnie na terenie całej Polski. Często spotykany jako składnik preparatów na poprawę stanu włosów, skóry i paznokci, ale czy naprawdę poprawia naszą urodę? Poznajmy bliżej właściwości skrzypu polnego.
Skrzyp polny - właściwości
Skrzyp polny to roślina zarodnikowa, często rosnąca jako chwast na zboczach i przydrożach. Surowcem leczniczym jest ziele skrzypu, które zbiera się w okresie od czerwca do września i suszy w temperaturze poniżej 60°C. Skrzyp polny można łatwo pomylić ze skrzypem błotnym, który jest rośliną trującą. Ich rozróżnienie możliwe jest tylko poprzez obserwację mikroskopową, dlatego lepiej nie zbierać skrzypu samodzielnie.
W aptece można kupić skrzyp polny w postaci ziół do zaparzania: Skrzyp APTEO NATURA, Skrzyp fix Tylko Natura, soku (np. Skrzyp Polny Sok) lub w postaci tabletek BigGarden Skrzyp polny + pokrzywa, Fitolizyna Nefrocaps Forte.
Ziele skrzypu (Equiseti herba) - skład chemiczny
Na świecie występuje około 50 gatunków skrzypu, ale tylko jeden z nich - skrzyp polny - wykazuje właściwości lecznicze.
Ziele skrzypu zawiera substancje aktywne takie jak:
- flawonoidy, w tym pochodne luteoliny, apigeniny, kwercetyny i kemferolu
- kwasy fenolowe,
- substancje mineralne, w tym kwas krzemowy (około 66%),
- rozpuszczalne związki krzemu,
- sole potasu, magnezu i glinu.
Właściwości i zastosowanie
Działanie moczopędne
Skrzyp wykazuje głównie działanie moczopędne, związane jest to z dużą zawartością w jego składzie flawonoidów i kwasów fenolowych. Zwiększa się ilość wydalanej wody, ale nie dochodzi do zaburzeń równowagi elektrolitowej. Ziele skrzypu ma również działanie przeciwkrwotoczne oraz w małym stopniu krwiotwórcze.
Surowiec ten wchodzi w skład popularnej pasty stosowanej pomocniczo w zakażeniach i stanach zapalnych dróg moczowych - Fitolizyna.
Na skórę, włosy i paznokcie
Ze względu na dużą zawartość rozpuszczalnej krzemionki, skrzyp poprawia kondycję włosów i paznokci. Zapobiega wypadaniu i rozdwajaniu włosów. Można stosować go wewnętrznie - pijąc napary albo bezpośrednio płukać nim włosy, co dodatkowo wzmocni i poprawi ich stan. Skrzyp łagodzi podrażnienia, normalizuje pracę gruczołów łojowych, jest polecany do cery trądzikowej, a świeży sok ze skrzypu uelastycznia i wygładza skórę. W aptece możesz kupić suplementy diety zawierające ziele skrzypu oraz kosmetyki - szampony, odżywki, wcierki, serum.
Przeciwwskazania do stosowania ziela skrzypu
Naparów z ziela skrzypu nie stosować skrzypu przy obrzękach pochodzenia sercowego lub nerkowego. Szczególną ostrożność powinny zachować też kobiety w czasie ciąży i karmiące piersią - dla bezpieczeństwa decyzję o jego stosowaniu należy skonsultować z lekarzem.
Długotrwałe picie naparów z ziela skrzypu może przyczynić się niedoboru witaminy B1, więc warto co jakiś czas zrobić kilkutygodniową przerwę w jego stosowaniu.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.