Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zapalenie spojówek u dzieci — rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Dziewczynka zasłania oczy i twarz dłońmi.

Zapalenie spojówek jest chorobą, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Objawia się występowaniem zaczerwienionych, piekących oczu. Często towarzyszy mu uczucie piasku pod powiekami i dodatkowo, w zależności od przyczyny, charakterystyczna wydzielina. Jak leczyć zapalenie spojówek u dzieci?

Co jest przyczyną zapalenia spojówek u dzieci?

Zapalenie spojówek jest jedną z częściej występujących chorób oczu. W zależności od czynnika wywołującego, zapalenie spojówek u dzieci można podzielić na:

 • wirusowe,
 • alergiczne,
 • bakteryjne.

Ile trwa zapalenie spojówek u dzieci? Ze względu na długość choroby, zapalenie spojówek u dzieci można podzielić na: 

 • ostre, trwające zwykle kilka dni,
 • przewlekłe, utrzymujące kilka miesięcy.

Ostre zapalenia spojówek u dzieci jest charakterystyczna dla postaci infekcyjnych, tj. bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Alergiczne zapalenie spojówek przyjmuje najczęściej postać przewlekłą, ze względu na długotrwały kontakt z czynnikiem wywołującym alergię. 

Czy zapalenie spojówek u dzieci jest zaraźliwe? W zależności od przyczyny, zapalenie spojówek może być zaraźliwe. Ma to miejsce w sytuacji, gdy jest spowodowane czynnikiem bakteryjnym lub wirusowym. Drobnoustroje mogą być przenoszone z jednego oka do drugiego, poprzez pocieranie podrażnionych oczu, jak również przez kontakt bezpośredni, pomiędzy dziećmi.

Umów najbliższy termin telewizyty u lekarza rodzinnego

Jakie są objawy zapalenia spojówek u dzieci?

Niezależnie od przyczyny, charakterystycznymi objawami zapalenia spojówek są:

 • zaczerwienione oczy, 
 • łzawienie, 
 • opuchlizna oczu, 
 • uczucie „piasku” pod powiekami, 
 • ropna lub wodnista wydzielina.

Występowanie ropnej, gęstej wydzieliny wskazuje na zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym, z kolei wodnista wydzielina częściej towarzyszy alergicznemu i wirusowemu zapaleniu spojówek. Objawy bakteryjnego zapalenia spojówek pojawiają się początkowo na jednym oku i z czasem przenoszą się na drugie oko, natomiast wirusowe i alergiczne zapalenie spojówek ma charakter obustronny. 

Charakterystycznym objawem alergicznego zapalenia spojówek jest swędzenie oczu oraz objawy typowe dla reakcji alergicznych, np. wodnista wydzielina z nosa, kichanie czy alergie skórne. Wirusowemu zapaleniu spojówek u dzieci towarzyszy zwykle gorączka i typowe symptomy przeziębienia: ból gardła, kaszel czy powiększone węzły chłonne

Jak leczyć zapalenie spojówek u dzieci?

Leczenie zapalenia spojówek u dzieci jest uzależnione od przyczyny schorzenia. Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci jest leczone zwykle kroplami lub maściami do oczu z antybiotykami. Odpowiednie leki, po zebranym wywiadzie i badaniu, dobiera lekarz pediatra lub okulista. Do najczęściej stosowanych antybiotyków w tym wskazaniu należą: amikacyna, gentamycyna, cyprofloksacyna czy lewofloksacyna

Z kolei terapia alergicznego zapalenia spojówek polega najczęściej na podawaniu tabletek lub syropów o działaniu przeciwalergicznym, uzupełnionym o krople z substancjami przeciwhistaminowymi i w razie zaostrzeń - przeciwzapalnymi. Krople z olopatadyną, ketotifenem czy kromoglikanem sodowym mogą być skuteczne w leczeniu alergicznego zapalenia spojówek u dzieci i można je kupić w aptece bez recepty.  

Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwujesz przez portal LekarzeBezKolejki.pl

Czym przemywać oczy przy wystąpieniu zapalenia spojówek u dzieci? Znane od lat domowe sposoby na zapalenie spojówek u dzieci, takie jak przemywanie oczu rumiankiem nie jest najlepszą metodą. Ciepły i mokry okład z torebki rumianku jest doskonałym środowiskiem do namnażania i przenoszenia bakterii i wirusów z oka do oka. Sklejone powieki małego dziecka można próbować przemyć przy pomocy soli fizjologicznej. Ampułki z solą sprawdzą się również przy alergicznym zapaleniu spojówek, pomagając w mechanicznym usunięciu alergenów z powierzchni oka.

Czy dziecko z zapaleniem spojówek może wychodzić na dwór?

Zapalenie spojówek nie stanowi przeciwwskazania do wychodzenia na dwór, jednak może powodować u dziecka dyskomfort. Wiatr i słońce mogą podrażniać oczy i nasilać objawy choroby. W przypadku infekcyjnego zapalenia spojówek wspólna zabawa z dziećmi może grozić przeniesieniem drobnoustrojów na zdrowe dzieci. 

Bibliografia: 

 1. Groblewska, A. (2011). Alergiczne zapalenie spojówek. Alergoprofil, 7.1, s. 11-15.
 2. Prost, M. E. (2018). Bakteryjne zapalenie spojówki i rogówki–wytyczne terapeutyczne. OphthaTherapy. Therapies in Ophthalmology 5.supl. 1, s. 5-9.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów