- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Zapalenie spojówek u dzieci — rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie
Zapalenie spojówek jest chorobą, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Objawia się występowaniem zaczerwienionych, piekących oczu. Często towarzyszy mu uczucie piasku pod powiekami i dodatkowo, w zależności od przyczyny, charakterystyczna wydzielina. Jak leczyć zapalenie spojówek u dzieci?
Co jest przyczyną zapalenia spojówek u dzieci?
Zapalenie spojówek jest jedną z częściej występujących chorób oczu. W zależności od czynnika wywołującego, zapalenie spojówek u dzieci można podzielić na:
- wirusowe,
- alergiczne,
- bakteryjne.
Ile trwa zapalenie spojówek u dzieci? Ze względu na długość choroby, zapalenie spojówek u dzieci można podzielić na:
- ostre, trwające zwykle kilka dni,
- przewlekłe, utrzymujące kilka miesięcy.
Ostre zapalenia spojówek u dzieci jest charakterystyczna dla postaci infekcyjnych, tj. bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Alergiczne zapalenie spojówek przyjmuje najczęściej postać przewlekłą, ze względu na długotrwały kontakt z czynnikiem wywołującym alergię.
Czy zapalenie spojówek u dzieci jest zaraźliwe? W zależności od przyczyny, zapalenie spojówek może być zaraźliwe. Ma to miejsce w sytuacji, gdy jest spowodowane czynnikiem bakteryjnym lub wirusowym. Drobnoustroje mogą być przenoszone z jednego oka do drugiego, poprzez pocieranie podrażnionych oczu, jak również przez kontakt bezpośredni, pomiędzy dziećmi.
Umów najbliższy termin telewizyty u lekarza rodzinnego
Jakie są objawy zapalenia spojówek u dzieci?
Niezależnie od przyczyny, charakterystycznymi objawami zapalenia spojówek są:
- zaczerwienione oczy,
- łzawienie,
- opuchlizna oczu,
- uczucie „piasku” pod powiekami,
- ropna lub wodnista wydzielina.
Występowanie ropnej, gęstej wydzieliny wskazuje na zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym, z kolei wodnista wydzielina częściej towarzyszy alergicznemu i wirusowemu zapaleniu spojówek. Objawy bakteryjnego zapalenia spojówek pojawiają się początkowo na jednym oku i z czasem przenoszą się na drugie oko, natomiast wirusowe i alergiczne zapalenie spojówek ma charakter obustronny.
Charakterystycznym objawem alergicznego zapalenia spojówek jest swędzenie oczu oraz objawy typowe dla reakcji alergicznych, np. wodnista wydzielina z nosa, kichanie czy alergie skórne. Wirusowemu zapaleniu spojówek u dzieci towarzyszy zwykle gorączka i typowe symptomy przeziębienia: ból gardła, kaszel czy powiększone węzły chłonne.
Jak leczyć zapalenie spojówek u dzieci?
Leczenie zapalenia spojówek u dzieci jest uzależnione od przyczyny schorzenia. Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci jest leczone zwykle kroplami lub maściami do oczu z antybiotykami. Odpowiednie leki, po zebranym wywiadzie i badaniu, dobiera lekarz pediatra lub okulista. Do najczęściej stosowanych antybiotyków w tym wskazaniu należą: amikacyna, gentamycyna, cyprofloksacyna czy lewofloksacyna.
Z kolei terapia alergicznego zapalenia spojówek polega najczęściej na podawaniu tabletek lub syropów o działaniu przeciwalergicznym, uzupełnionym o krople z substancjami przeciwhistaminowymi i w razie zaostrzeń - przeciwzapalnymi. Krople z olopatadyną, ketotifenem czy kromoglikanem sodowym mogą być skuteczne w leczeniu alergicznego zapalenia spojówek u dzieci i można je kupić w aptece bez recepty.
Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwujesz przez portal LekarzeBezKolejki.pl
Czym przemywać oczy przy wystąpieniu zapalenia spojówek u dzieci? Znane od lat domowe sposoby na zapalenie spojówek u dzieci, takie jak przemywanie oczu rumiankiem nie jest najlepszą metodą. Ciepły i mokry okład z torebki rumianku jest doskonałym środowiskiem do namnażania i przenoszenia bakterii i wirusów z oka do oka. Sklejone powieki małego dziecka można próbować przemyć przy pomocy soli fizjologicznej. Ampułki z solą sprawdzą się również przy alergicznym zapaleniu spojówek, pomagając w mechanicznym usunięciu alergenów z powierzchni oka.
Czy dziecko z zapaleniem spojówek może wychodzić na dwór?
Zapalenie spojówek nie stanowi przeciwwskazania do wychodzenia na dwór, jednak może powodować u dziecka dyskomfort. Wiatr i słońce mogą podrażniać oczy i nasilać objawy choroby. W przypadku infekcyjnego zapalenia spojówek wspólna zabawa z dziećmi może grozić przeniesieniem drobnoustrojów na zdrowe dzieci.
Bibliografia:
- Groblewska, A. (2011). Alergiczne zapalenie spojówek. Alergoprofil, 7.1, s. 11-15.
- Prost, M. E. (2018). Bakteryjne zapalenie spojówki i rogówki–wytyczne terapeutyczne. OphthaTherapy. Therapies in Ophthalmology 5.supl. 1, s. 5-9.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.