Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jakie są najczęstsze choroby oczu?

Choroby oczu obejmują szeroką grupę schorzeń o różnym podłożu. Nieleczone prowadzić mogą do pogorszenia jakości widzenia, a nawet utraty wzroku. Jak zatem rozpoznać najczęstsze choroby oczu? Kiedy konieczna jest konsultacja z okulistą?

Kobieta zasłania dłońmi oczy, co symbolizuje rozmaite choroby oczu.

Przyczyny chorób oczu

Choroby oczu obejmować mogą zarówno poszczególne struktury gałki ocznej, jak i aparat ochronny oka – powieki, rzęsy, spojówki oraz aparat łzowy. Wśród najczęstszych przyczyn zaburzeń wyróżnia się między innymi:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • urazy mechaniczne,
  • uszkodzenia powstałe w przebiegu chorób przewlekłych (cukrzycy, nadciśnienia tętniczego),
  • zakażenia bakteryjne lub wirusowe.

Warto pamiętać, że dolegliwości związane z narządem wzroku mogą również stanowić powikłanie stosowanych leków, m.in. beta-blokerów lub amiodaronu.

Umów się do lekarza rodzinnego

Najczęstsze choroby oczu

Istnieje wiele rozmaitych chorób oczu, zarówno o charakterze ostrym, jak i przewlekłym. Warto wiedzieć, jakie objawy dają najpopularniejsze z nich, by w porę udać się do lekarza okulisty.

Wizytę u wybranego specjalisty umówisz za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Zespół suchego oka (ZSO)

Zespół suchego oka wynika z zaburzonego składu filmu łzowego, którego zadaniem jest nawilżenie i odżywienie rogówki, a także zachowanie prawidłowych funkcji optycznych gałki ocznej. U większości pacjentów obserwuje się zarówno niewystarczającą ilość warstwy wodnej, jak i ubytki w warstwie lipidowej, odpowiedzialnej za hamowanie parowania łez. Do czynników sprzyjających rozwojowi ZSO zaliczamy między innymi zaawansowany wiek, zabiegi okulistyczne oraz długotrwałą pracę przed ekranem komputera. 

Zespół suchego oka objawia się uczuciem piasku pod powiekami, dyskomfortem oraz pogorszeniem widzenia. Leczeniem pierwszego rzutu jest stosowanie kropli mających za zadanie uzupełnienie filmu łzowego, zarówno w obrębie warstwy wodnej, jak i lipidowej. W ich skład wchodzą m.in. kwas hialuronowy, pochodne celulozy oraz fosfolipidy.

Zaćma

Zaćma jest chorobą, polegającą na postępującym mętnieniu soczewki, co prowadzi do pogorszenia wzroku, a następnie całkowitej ślepoty. Do jej głównych przyczyn zalicza się zmiany metaboliczne (rozwijające się wraz z wiekiem) oraz stres oksydacyjny. Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia zaćmy jest wszczepienie sztucznej soczewki w miejsce starej, zmienionej chorobowo podczas zabiegu chirurgicznego. Środki farmakologiczne mają znaczenie drugorzędne i nie są w stanie cofnąć już zaistniałych zmian.

Jaskra

Jaskra polega na postępującym uszkodzeniu nerwu wzrokowego, wynikającym głównie z podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej. Choroba objawia się ubytkami w polu widzenia, a w zaawansowanej postaci prowadzić może nawet do ślepoty. 
 
Leczenie jaskry opiera się na stosowaniu kropli zawierających substancje zmniejszające produkcję lub usprawniające odpływ tzw. cieczy wodnistej, której nadmiar powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zaliczamy do nich m.in. prostaglandyny, beta-blokery czy inhibitory anhydrazy węglanowej.

Zapalenie spojówek

Wyróżniamy trzy główne rodzaje zapalenia spojówek:

  • bakteryjne, któremu towarzyszy gęsta, ropna wydzielina i zaczerwienienie oka;
  • wirusowe, w przebiegu którego pojawia się gęsta, śluzowa wydzielina, a także objawy charakterystyczne dla przeziębienia, np. gorączka lub katar;
  • alergiczne, objawiające się silnym łzawieniem oraz świądem oczu.

Prawidłowe rozpoznanie zapalenia spojówek umożliwia dobór odpowiedniego leczenia. W przypadku infekcji bakteryjnych, konieczne jest zastosowanie maści ocznych lub kropli z antybiotykiem, z kolei zakażenie wirusowe nie wymaga leczenia przyczynowego. 

W przebiegu reakcji alergicznej zaleca się preparaty o działaniu przeciwhistaminowym, stosowane doustnie oraz miejscowo. W ramach profilaktyki lekarz zalecić może krople zawierające kromoglikan sodu.

Retinopatia

Retinopatia polega na uszkodzeniu siatkówki w wyniku toczących się schorzeń przewlekłych, zwłaszcza cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego. Wiele zmian tego typu ma charakter nieodwracalny, dlatego tak ważne jest monitorowanie choroby i regularne wizyty u odpowiednich specjalistów.

Profilaktyka chorób oczu

Profilaktyka chorób oczu polega przede wszystkim na systematycznych wizytach kontrolnych u lekarza okulisty i zgłaszaniu specjaliście wszelkich niepokojących objawów. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano schorzenia przewlekłe mogące wpływać na kondycję wzroku (np. cukrzycę). 

Pamiętajmy, że oko jest delikatnym i wrażliwym narządem, wymagającym odpowiedniej higieny. W przypadku skłonności do infekcji, warto zaopatrzyć się w specjalne płyny lub chusteczki przeznaczone do przemywania powiek, a także dbać o czystość okularów i soczewek kontaktowych.

W przypadku nagłego pogorszenia widzenia, silnego przekrwienia lub infekcji ropnej oka, należy zrezygnować z samoleczenia i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Okulistyka

Więcej artykułów