Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jaskra i jej leczenie - co warto wiedzieć?

Artykuł sponsorowany

Choć jaskra jest groźną chorobą wzroku, współczesna medycyna potrafi zahamować jej postępy i pomóc pacjentowi zachować użyteczną ostrość widzenia. Im wcześniej wykryte schorzenie, tym większe na to szanse. Co jeszcze warto wiedzieć na temat jaskry i jej leczenia?

jaskra operacja jaskry

Jaskra – choroba, której nie wolno lekceważyć!

Wbrew temu co może się wydawać, jaskra (glaucoma) nie jest tylko chorobą seniorów – może wystąpić właściwie w każdym wieku. Zwykle diagnozuje się ją po 35. roku życia, choć zdarza się także u młodszych, a nawet u dzieci. Schorzenie polega na postępującej degeneracji nerwu wzrokowego, która bez podjętego leczenia może być prostą drogą do poważnych zaburzeń widzenia, a ostatecznie nawet jego całkowitej utraty. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia nerwu jest wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, które powoduje ucisk i w konsekwencji jego degenerację. W normalnych warunkach znajdująca się w środku tzw. ciecz wodnista napiera na ścianki oka z ciśnieniem wynoszącym ok 16 mmHg. W przypadku rozwijającej się jaskry wartość ta jest znacznie przekraczana.

Objawy jaskry

Jeden z rodzajów choroby (szerzej opisujemy je na końcu) - jaskra pierwotna otwartego kąta przesączania - może rozwijać się bezboleśnie i bezobjawowo całymi latami. W pozostałych postaciach schorzenia do najczęstszych symptomów należą m.in.:

  • mroczki przed oczami,
  • spadek ostrości obrazu,
  • silne bóle głowy i oczu,
  • zawężone pole widzenia,
  • wrażenie aureoli wokół źródeł światła.

Diagnostyka jaskry

Jak można wykryć jaskrę? Kluczowe jest regularne badanie wzroku - najczęstsza postać choroby rozwija się zwykle bezobjawowo. Schorzenie często występuje rodzinnie. Dlatego też osoby,

u których ktoś z bliskich mają jaskrę, powinny zwrócić na to szczególną uwagę. Badanie jaskry polega na wykonaniu m.in.:

  • optycznej koherentnej tomografii (OCT),
  • badania dna oka - w przypadku jaskry można tu zobaczyć charakterystyczne zmiany
    w wyglądzie tarczy nerwu wzrokowego,
  • pomiaru ciśnienia wewnątrz gałki ocznej,
  • badania pola widzenia,
  • badania kąta przesączania (gonioskopii) – pozwala m.in.: rozpoznać z którym rodzajem jaskry mamy do czynienia.

Jak można walczyć z jaskrą?

Regularne badanie wzroku daje szansę powstrzymać jaskrę na bardzo wczesnym etapie. Dzięki temu pacjent może zachować użyteczną ostrość wzroku na długie lata – a nawet do końca życia. Celem terapii jest obniżenie i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wyróżniamy dwa sposoby leczenia jaskry. Farmakologiczne polega głównie na przyjmowaniu leków obniżających ciśnienie wewnątrz gałki ocznej – najczęściej w postaci kropli do oczu. Taką formę terapii stosuje się najczęściej w jaskrze o niewielkim stopniu zaawansowania, postępującej powoli. Drugim rodzajem leczenia są zabiegi operacyjne.

Powyższe leczenie wymaga sumienności i regularności, dzięki której pacjent nie tylko niweluje pierwsze objawy, ale także działa prewencyjnie. W procesie aplikowania leków i dozowania kropli do oczu pomóc mogą specjalistyczne zakraplacze, które ułatwiają tą czynność, np. pacjentom z obniżoną koordynacją i sprawnością ruchową. Wybór pomocnych gadżetów znajdziesz w Sklep PomoceDlaSeniora.pl.

Operacja jaskry

Operacyjne leczenie jaskry polega na próbie wytworzenia dodatkowej drogi odpływu dla cieczy wodnistej. Do najczęściej stosowanych zabiegów należą:

  • Irydotomia laserowa – polega na wykonaniu laserem niewielkiego otworu w górnej części tęczówki. To stwarza nową drogę odpływu i tym samym obniża ciśnienie wewnątrz oka. Stosowana głównie w jaskrze pierwotnej zamkniętego kąta przesączania.
  • Selektywna trabekuloplastyka SLT – nieinwazyjna, sprawdzona technika obniżająca ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Stosuje się ją w różnych postaciach jaskry. Nie powoduje powstawania blizn, a w razie potrzeby można ją wielokrotnie powtarzać.
  • Wszczepienie mikroimplantu – istnieje kilka rodzajów nowoczesnych, maleńkich implantów (wielkości zaledwie milimetra!), które wszczepia się do oka, gdzie stwarzają nową drogę odpływu cieczy wodnistej.

Zabiegi te są bezbolesne (przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym) i bardzo bezpieczne. Jednym z miejsc, gdzie można je wykonać jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica. Więcej informacji na temat leczenia jaskry znajdziesz na stronie https://vidiummedica.pl/operacja-jaskry/.

Rodzaje jaskry

Na koniec krótko przyjrzyjmy się różnym postaciom jaskry. Należą do nich:

 

  • Jaskra pierwotna otwartego kąta przesączania – która jest zdecydowanie najczęstszą postacią choroby. Potrafi rozwijać się bezobjawowo przez długie lata. Dochodzi w niej do utrudnienia odpływu cieczy wodnistej z oka. Naturalna droga – kąt przesączania – jest otwarta, jednak mimo to płyn kumuluje się i ciśnienie w oku rośnie. Jej bezpośrednia przyczyna nie jest znana. Leczenie polega na spowolnieniu choroby tak, by pacjent mógł jak najdłużej zachować dobre widzenie.
  • Jaskra pierwotna zamkniętego kąta przesączania – w tym przypadku różne czynniki (najczęściej nieprawidłowości anatomiczne wewnątrz oka) powodują, że kąt przesączania jest zamykany. To blokuje odpływ cieczy wodnistej i prowadzi do wzrostu ciśnienia. Może wystąpić nagle i w krótkim czasie spowodować poważne uszkodzenie wzroku. W odróżnieniu od jaskry pierwotnej otwartego kąta, tę można wyleczyć.
  • Jaskra wtórna – może wystąpić na skutek innych czynników, np. po urazie, w wyniku stanu zapalnego lub jako powikłanie innej choroby. Występuje w dwóch postaciach: z otwartym
     i zamkniętym kątem przesączania.
  • Jaskra wrodzona - nieprawidłowa budowa lub rozwój kąta przesączania mogą towarzyszyć nam już od urodzenia. Tak jest w przypadku jaskry wrodzonej, która ujawnia się
    w niemowlęctwie lub we wczesnym dzieciństwie. Jednym z jej najczęstszych objawów jest powiększenie chorego oka.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Okulistyka

Więcej artykułów