Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Które zabiegi okulistyczne są refundowane przez NFZ?

Artykuł sponsorowany

Kobieta podczas badania u lekarza okulisty.

W ostatnich latach medycyna okulistyczna poczyniła znaczące postępy, oferując pacjentom nowoczesne metody leczenia schorzeń i wad wzroku. W Polsce, dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), pacjenci mogą korzystać z wielu zaawansowanych zabiegów okulistycznych, które są refundowane. W tym artykule przyjrzymy się, jakie procedury są obecnie dostępne i jak można z nich skorzystać.

Zabiegi okulistyczne refundowane przez NFZ

Operacja zaćmy

Jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów okulistycznych, który jest w pełni refundowany przez NFZ, jest operacja zaćmy. Ta procedura polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej sztucznym implantem, przywracając pacjentowi dobrą jakość widzenia.

Leczenie jaskry

Jaskra, prowadząca do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, może być skutecznie leczona za pomocą laseroterapii lub chirurgii, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. NFZ refunduje zarówno operacje, jak i niektóre formy terapii laserowej mające na celu zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Witrektomia

Zaawansowane zabiegi siatkówki, takie jak witrektomia, mające na celu leczenie odwarstwienia siatkówki, dziur siatkówki czy krwawień do ciała szklistego, są również objęte refundacją. Pozwala to na przywrócenie lub zachowanie wzroku w przypadkach, które jeszcze kilka lat temu uznawano za beznadziejne.

Jak skorzystać z refundowanych zabiegów?

Aby skorzystać z zabiegów okulistycznych refundowanych przez NFZ, pacjent musi podjąć odpowiednie kroki, które umożliwią dostęp do niezbędnej opieki medycznej.

1. Konsultacja u lekarza pierwszego kontaktu

Pierwszym krokiem do skorzystania z refundowanych usług okulistycznych jest wizyta u lekarza rodzinnego lub bezpośrednio u okulisty. Podczas tej wizyty, lekarz przeprowadzi wstępną ocenę stanu zdrowia oczu pacjenta i na jej podstawie może wystawić skierowanie na dalsze badania diagnostyczne lub konsultacje specjalistyczne.

2. Skierowanie na badania i konsultacje

Skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty okulisty jest kluczowe, ponieważ otwiera pacjentowi drogę do skorzystania z refundowanych badań diagnostycznych.

3. Wybór odpowiedniej placówki

Wybór placówki,, która specjalizuje się w leczeniu wzroku, jest istotnym elementem procesu. Dzięki zaawansowanemu sprzętowi diagnostycznemu możliwe jest precyzyjne zidentyfikowanie problemów wzroku i odpowiednie zaplanowanie leczenia.

4. Diagnostyka stanu zdrowia oczu i dobór leczenia

W placówce, na podstawie skierowania, przeprowadzane są badania, które są kluczowe dla oceny stanu zdrowia oczu. Nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają na dokładną analizę problemów i doboru odpowiedniej metody leczenia.

Podsumowanie

Dostęp do refundowanych zabiegów okulistycznych przez NFZ otwiera przed pacjentami nowe możliwości leczenia zaawansowanych schorzeń wzroku. Dzięki ciągłemu rozwojowi medycyny okulistycznej, pacjenci mogą liczyć na skuteczne i bezpieczne metody leczenia, które znacząco poprawiają jakość życia.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów