Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Światłowstręt (fotofobia) - jak się objawia i o czym może świadczyć?

Kobieta zasłania się dłońmi przed światłem, cierpi na światłowstręt.

Światłowstręt, często w filmach, książkach, ogólnie pop-kulturze kojarzony jest jako skutek uboczny wampiryzmu. Jednak nadwrażliwość oczu na światło to nie tylko problem fikcyjnych wampirów, jest to ważny objaw wielu schorzeń. O jakich chorobach może świadczyć światłowstręt? Jak objawia się światłowstręt?

Co to jest światłowstręt?

Fotofobia, czyli światłowstręt nie jest samodzielną jednostką chorobową, ale jest klasyfikowany jako objaw chorób oczu i układu nerwowego lub skutek stosowanych leków. Po bezpośrednim kontakcie oczu ze światłem lub w trakcie przebywania w nasłonecznionym pomieszczeniu, u nadwrażliwych odczuwane jest pieczenie i ból oka, prowadzące do nasilonego mrużenia powiek

Chociaż objawy światłowstrętu są bardziej nasilone w sytuacji narażenia na bardzo jasne światło słoneczne, to występują one także w sytuacji narażenia na światło umiarkowane. Nie ma też znaczenia, czy narażamy się na światło naturalne, czy sztuczne. Co ciekawe światłowstręt nie zawsze dotyczy obojga oczu, czasem może obejmować tylko jedno oko, na przykład w konsekwencji jakiegoś urazu.

Występowanie zjawiska światłowstrętu jest związane z zaburzeniem przewodnictwa nerwowego na osi oko-mózg. Udowodniono, że osoby niewidome, ale z zachowaną gałką oczną, także mogą odczuwać światłowstręt.

Umów dogodny termin telewizyty u lekarza rodzinnego

Światłowstręt - objawy

Do podstawowych objawów światłowstrętu należą:

 • dyskomfort podczas widzenia,
 • ból oczu,
 • uczucie pieczenia i kłucia w oczach,
 • odruchowe mrużenie i zamykanie oczu,
 • łzawienie oczu,
 • uczucie suchości oczu.

Warto pamiętać, że światłowstręt często pojawia się w pakiecie z:

 • problemami ze wzrokiem,
 • wymiotami, nudnościami,
 • zawrotami głowy,
 • bólem w okolicy czoła.

Światłowstręt - przyczyny

Sposób leczenia światłowstrętu jest ściśle uzależniony od powodu jego pojawienia się. Lista przyczyn fotofobii jest jednak długa, a należą do nich przede wszystkim problemy oczne takie jak:

 • zapalenie spojówek,
 • choroby przebiegające z uszkodzeniem nabłonka rogówki - zapalenie rogówki, erozje rogówki, dystrofie rogówki,
 • dystrofie czopków,
 • zapalenia wnętrza gałki ocznej,
 • beztęczówkowość,
 • bezsoczewkwość,
 • jaskra wrodzona,
 • bielactwo,
 • powikłania noszenia soczewek kontaktowych, takie jak nieodpowiednia higiena i mikrourazy powstałe podczas ich ściągania i zakładania ,
 • oparzenia oczu spowodowane podczas spawania lub przebywania na intensywnym słońcu, zwłaszcza na śniegu lub nad wodą bez prawidłowej ochrony oczu.

Często wymienia się także przyczyny neurologiczne fotofobii:

Światłowstręt jest również objawem:

Fotofobia jest też popularnym działaniem niepożądanym niektórych leków: benzodiazepin, barbituranów, haloperidolu, chlorochiny, metotreksatu, ibuprofenu, naproksenu, metylofenidatu. Także leki, których zadaniem jest rozszerzenie źrenicy, powodują światłowstręt, a więc tropikamid, cyklopentolat, fenylefryna, atropina. Należy zawsze zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, aby być świadomym wystąpienia możliwych skutków ubocznych.

Światłowstręt a ból głowy

W przypadku migreny, oprócz bólu głowy, to właśnie światłowstręt jest czynnikiem, wskazującym na tę jednostkę chorobową. Ponad 90% cierpiących na migrenę odczuwa fotofobię na którymś z etapów migreny, a najczęściej pojawia się ona w trakcie fazy aury.

Światłowstręt a zapalenie spojówek i zespół suchego oka

Fotofobia nie jest obca ani zapaleniu spojówek, ani zespołowi suchego oka. Zespół suchego oka spowodowany jest niedostatecznym wydzielaniem łez, co sprawia chęć ich drapania oraz uczucie suchości pod powiekami. Z kolei zapalenie spojówek powoduje świąd oka, obecność ropno-śluzowej wydzieliny, zaczerwienienie oczu i ich nadmierne łzawienie. Zapalenie spojówek może tworzyć się zarówno na podłożu infekcyjnym, jak i alergicznym, dlatego tylko znając przyczynę, możemy wyeliminować problem fotofobii.

Światłowstręt - leczenie

Jeżeli wystąpią u Ciebie objawy fotofobii, nie zwlekaj i udaj się do lekarza ogólnego lub okulisty. Nie można lekceważyć tej dolegliwości, bo może być sygnałem ostrzegawczym, wskazującym na poważną chorobę.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Światłowstręt diagnozuje się poprzez wywiad lekarski oraz przeprowadzenie badania ostrości wzroku, wziernikowania dna oka oraz badania w lampie szczelinowej. Leczenie odbywa się poprzez terapię pierwotnej choroby, której skutkiem jest światłowstręt. 

Skuteczne w niwelowaniu dyskomfortu jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych, szkieł fotochromowych lub specjalnych osłon do oczu.

Bibliografia:

 1. Albilali, A., Dilli, E. (2018). Photophobia: When Light Hurts, a Review. Current neurology and neuroscience reports, 18(9), 62. https://doi.org/10.1007/s11910-018-0864-0
 2. Katz, B. J., Digre, K. B. (2016). Diagnosis, pathophysiology, and treatment of photophobia. Survey of ophthalmology, 61(4), 466–477. https://doi.org/10.1016/j.survophthal.2016.02.001
 3. Wu, Y., Hallett, M. (2017). Photophobia in neurologic disorders. Translational neurodegeneration, 6, 26. https://doi.org/10.1186/s40035-017-0095-3
 4.  Pojda – Wilczek, D. Światłowstręt – diagnostyka różnicowa (dostęp dnia: 19.12.2023).
 5. Pogrzebalski, A. Światłowstręt, Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/objawy/85959,swiatlowstret Dostęp dnia 18.12.2023
 6. Niżankowska, M.H. (2007). Okulistyka - podstawy kliniczne, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2007.  

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów