Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Mroczki przed oczami – kiedy się pojawiają? O czym świadczą?

2022-12-07 22:06
Starsza kobieta przymyka powieki, ma mroczki przed oczami.

Problem występowania mroczków przed oczami jest często spotykanym zjawiskiem i zapewne choć raz doświadczył ich każdy z nas. Choć przeważnie są całkowicie niegroźne, warto znać przyczynę powstawania mroczków przed oczami. Czym dokładnie jest to zjawisko, kogo dotyka i o czym może świadczyć?

Czym są mroczki przed oczami?

Mroczki przed oczami są to różnego rodzaju kształty, które zauważamy w polu widzenia. Mogą być to punkciki, plamki oraz inne formy. Najczęściej mają ciemny kolor lub są prawie przezroczyste. Poruszają się one wraz z ruchem gałki ocznej, a w momencie zatrzymania oka, one również się zatrzymują. Mroczki przed oczami najczęściej widoczne są, kiedy patrzymy w jasny punkt, np. w ścianę o jasnym kolorze lub inne bardzo jasne przedmioty.

Umów się do lekarza rodzinnego

Mroczki przed oczami – o czym mogą świadczyć?

Występowanie mroczków przed oczami może być spowodowane zróżnicowaniem ciśnienia krwi w gałce ocznej – zbyt niskim lub zbyt wysokim. Często mroczki przed oczami mogą być spowodowane zmęczeniem, jak również mogą być powiązane z wieloma schorzeniami.

Mroczki przed oczami - przyczyny

Istnieje wiele przyczyn, mogących odpowiadać za pojawianie się mroczków przed oczami. Szczególnie warto wśród nich wyróżnić zaburzenia okulistyczne, cukrzycę, a także niedobory, np. żelaza.

Problem okulistyczny

Mroczki przed oczami mogą występować w wielu przypadkach, ale jeśli częstotliwość ich występowania jest wysoka, warto udać się do okulisty. Wśród okulistycznych przyczyn pojawiania się mroczków przed oczami najczęściej wyróżnia się:

 • odwarstwienie siatkówki, które początkowo objawia się występowaniem mętów, a następnie zauważalnymi błyskami;
 • mechaniczne uszkodzenia gałki ocznej;
 • tylne odłączenie ciała szklistego, czyli inaczej oderwanie ciała szklistego od siatkówki, także powoduje, że w polu widzenia pacjent zaczyna widzieć różnego rodzaju męty, którym może towarzyszyć „zasłona”. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do okulisty;
 • jaskrę, której towarzyszą mroczki, nazwane tu konkretni mroczkami jaskrowymi. Choroba ta występuje najczęściej u osób starszych.

Cukrzyca a mroczki przed oczami

W przebiegu cukrzycy u niektórych pacjentów zaobserwowano pojawianie się mroczków przed oczami. Prawdopodobnie ma to związek z mogącą wystąpić retinopatią cukrzycową, na skutek której dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Wówczas warto udać się do diabetologa, aby wykluczyć tę chorobę.

Mroczki przed oczami a niedobór żelaza

Anemia może powodować pojawianie się mętów przed oczami. Pacjenci z niedoborem żelaza oprócz charakterystycznych objawów, takich jak osłabienie, zmęczenie, problemy ze snem, mogą skarżyć się również na mroczki przed oczami. Badania krwi i wizyta u lekarza internisty jest w tym przypadku wskazana.

Mroczki przed oczami a problem neurologiczny

Mroczki przed oczami i ból głowy to jeden z rzadszych objawów migreny, która charakteryzuje się bardzo silnym, pulsującym bólem głowy. Mogą występować w tym przypadku również mdłości czy wymioty, pacjenci skarżą się również na nadwrażliwość na dźwięki i światło. Migrenę siatkówkową powoduje niedokrwienie siatkówki, czego objawem jest występowanie mroczków oraz zaburzeń widzenia. W przypadku wystąpienia takich objawów należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub neurologa.

Migrena nie jest jednak jedyną przyczyną neurologiczną, która może prowadzić do występowania mroczków przed oczami. Pacjenci, u których występują objawy neurologiczne, takie jak: 

 • bóle gałki ocznej, 
 • pogorszenie wzroku, 
 • mroczki przed oczami, 
 • zawroty głowy
 • zaburzenia w koordynacji ruchowej, 
 • zaburzenia czucia na ciele,
 • cierpią czasem na stwardnienie rozsiane. W tym przypadku należy niezwłocznie udać się do neurologa w celu rozpoczęcie diagnostyki schorzenia. 

Pojedynczy mroczek występujący centralnie w polu widzenia może świadczyć o pozagałkowym zapaleniu nerwu wzrokowego, na które najczęściej chorują młodzi ludzie. W tym przypadku charakterystyczny jest ból przy poruszaniu gałką oczną, a także trudności w postrzeganiu kolorów. Należy wykonać rezonans magnetyczny i udać się do neurologa, aby wykluczyć stwardnienie rozsiane.

Dlaczego pojawiają się mroczki przed oczami po wstaniu?

Czasami bezpośrednio po szybkim wstaniu (np. z łóżka o poranku), kiedy długo się leżało lub spało można zauważyć charakterystyczne plamki, czyli mroczki przed oczami. Najczęściej nie jest to spowodowane żadną chorobą, ale dzieję się to w wyniku nagłego spadku ciśnienia w oku. Zjawisko to zwykle nie jest to niebezpieczne i mija po chwili. Jednak, jeśli mroczki przed oczami pojawiają się bardzo często i nie znikają lub towarzyszy im ból - należy udać się do lekarza.

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty z łatwością umówisz poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

 1. Hill-Bator, A., Misiuk-Hojło, M. (2009). Diagnostyka różnicowa zmian na dnie oka istotnych dla neurologa i okulisty. Polski Przegląd Neurologiczny, 5(3), s. 130-134.
 2. Mackiewicz J., Jasielska, M. (2016). Tylne odłączenie ciała szklistego. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysiatkowki/95521,tylne-odlaczenie-ciala-szklistego.
 3. Milczarczyk, A., Franek, E. (2013). Nowe aspekty farmakoterapii retinopatii cukrzycowej u chorych na cukrzycę typu. Kardiologia Polska, 71, s. 21-26.
 4. Pietrzak, B., Seremak-Mrozikiewicz, A., Marciniak, B. i inni (2016). Niedokrwistość z niedoboru żelaza w położnictwie i ginekologii. Gin. Perinat. Prakt., 1, 3, s. 115-121.
 5. Pogrzebielski, A. (2013). Mroczki przed oczami. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/lista/92297,mroczki-przed-oczami.
 6. Prost, M. (2013). Rozwarstwienie siatkówki. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysiatkowki/93574,rozwarstwienie-siatkowki.
 7. Stopa, M. (2013). Odwarstwienie siatkówki przedarciowe. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysiatkowki/73312,odwarstwienie-siatkowki-przedarciowe.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów