Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kiedy wykonuje się badanie rezonansem magnetycznym?

2018-09-13 14:56
Kiedy wykonuje się badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny (MRI) jest nowoczesnym badaniem, pozwalającym uzyskać dokładny obraz narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. To jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej, z której korzystają lekarze różnych specjalizacji. Jakie są wskazania do wykonaniu rezonansu magnetycznego? W jaki sposób należy przygotować się do tego badania?

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego – na czym polega?

Działanie rezonansu magnetycznego wykorzystuje właściwości magnetyczne cząstek wody, znajdujących się w ciele człowieka, a ściślej mówiąc - protonów w jądrach wodoru. Posiadają one ładunek elektryczny, który po umieszczeniu w stałym polu magnetycznym ulegają magnetyzacji i ustawiają się wzdłuż linii tego pola. W tym stanie poddawane są oddziaływaniu fal elektromagnetycznych, by wracając do położenia równowagi emitować falę zwrotną, którą rejestruje czujnik tomografu. Dane te są następnie przetwarzane na przekrojowy obraz medyczny. Technika komputerowa umożliwia stworzenie trójwymiarowych obrazów badanych narządów.

Samo urządzenie ma postać tuby, w środku której znajduje się stół, na którym w trakcie badania leży pacjent.

Jakie są wskazania do badania rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny z dużą dokładnością pozwala wykryć różne anomalie i nieprawidłowości w obrębie ludzkiego działa. Dzięki badaniu możemy uzyskać bardzo wyraźny obraz wewnętrznych struktur, co jest pomocne w trakcie procesu diagnostycznego. Możliwe jest dokładne sprawdzenie struktury naczyń krwionośnych, stawów, układu szkieletowego i kręgosłupa, narządów wewnętrznych, w tym także mózgu.

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego są naprawdę różne. Lekarze przeważnie decydują się na ten krok, gdy nie uzyskali jednoznacznych wyników z mniej dokładnych badań diagnostycznych lub gdy mają wątpliwości dotyczące ostatecznej diagnozy. Rezonans często wykonuje się przy podejrzeniach chorób ośrodkowego układu nerwowego, schorzeń jamy brzusznej oraz obejmujących okolicę klatki piersiowej. Przeważnie służy wykrywaniu guzów w tkankach miękkich, płucach i sercu, czy nowotworów układu rozrodczego.

Badanie rezonansem magnetycznym jest refundowane, jednak należy posiadać skierowanie otrzymane od lekarza specjalisty np. neurologa, kardiologa, ortopedy. Lekarz rodzinny nie posiada uprawnień, by takie skierowanie wypisać. Na wizytę do specjalisty, także na NFZ, możemy się umówić za pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl. Strona udostępnia terminy do tysięcy specjalistów na terenie całego kraju.

Badanie rezonansem magnetycznym – jak się przygotować?

Badanie metodą rezonansu magnetycznego jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Wielu pacjentów boi się jednak przebiegu badania i odczuwa dyskomfort na myśl o przebywaniu w tak niewielkiej przestrzeni. Jeżeli cierpimy na klaustrofobię, powinniśmy o tym poinformować personel.

Samo badanie nie wymaga szczególnych przygotowań. Pacjent nie musi być na czczo, gdyż spożyte jedzenie i napoje nie mają wpływu na jakość obrazu. Zasada ta nie dotyczy dzieci, w którymi współpraca jest utrudniona i mogą zostać poddane sedacji, czyli farmakologicznemu obniżeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Do badania najlepiej wybrać luźne ubrania z naturalnych materiałów, pozbawione metalowych elementów, jak metalowe guziki czy haftki. Ściągamy również wszelką biżuterię, ozdoby do włosów oraz rezygnujemy z makijażu, niektóre kosmetyki mogą bowiem zawierać drobinki metali.

W trakcie badania pacjent kładzie się na wysuwanym stole skanera rezonansu magnetycznego, który następnie wsuwany jest do wnętrza urządzenia. Należy pamiętać, by przez cały czas leżeć nieruchomo. Całość trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wnętrze urządzenia jest wentylowane i oświetlone, a pacjent ma stały kontakt z personelem. Dla bezpieczeństwa w środku dostępny jest przycisk, który pozwala w każdej chwili przerwać badanie.

Przeciwwskazania do badania rezonansem magnetycznym

Choć bezpieczne dla zdrowia, badanie rezonansem nie może być wykonane u każdego. Istnieje kilka istotnych przeciwwskazań, które wykluczają niektórych pacjentów:

  • kobiety w I trymestrze ciąży,
  • osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, elektronicznym implantem usznym lub innym urządzeniem elektronicznym,
  • osoby z założonymi ferromagnetycznymi klipsami naczyniowymi,
  • osoby z protezami lub implantami ortopedycznymi wykonanymi z metalu,
  • pacjenci z odłamkami metalu w ciele,
  • kobiety z założoną metaliczną wkładką wewnątrzmaciczną,
  • osoby posiadające metaliczne protezy dentystyczne.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.