Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Cukrzyca – objawy skórne. Jak je rozpoznać wcześnie?

2020-11-16 13:44
Cukrzyca – objawy skórne. Jak je rozpoznać wcześnie?

W obecnych czasach nadmiar pracy i obowiązków sprawia, że niestety mało czasu poświęcamy dla zdrowia. Jest to aspekt wciąż spychany na dalszy plan. Jest to o tyle niebezpieczne, że w ciągłym biegu i ogólnym zmęczeniu, możemy nie zauważyć sygnałów, które wysyła nasz organizm i w konsekwencji nie zauważyć, że coś niedobrego zaczyna się dziać. Najczęściej są to dyskretne sygnały, ale zbagatelizowane, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Wśród chorób, które nieleczone prowadzą do spustoszeń w organizmie znajduje się m.in. cukrzyca.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, spowodowaną nieprawidłowym wydzielaniem insuliny przez trzustkę lub zaburzeniem przyswajania glukozy przez komórki ciała. Do niedawna była uznawana za chorobę występującą głównie w środowisku osób starszych, ale coraz częściej dotyka również osoby młode.  Ze względu na przyczynę rozwoju cukrzycy oraz przebieg choroby, wyróżnia się cztery główne typy cukrzycy:

Ważne jest jednak, aby zwracać uwagę na niepokojące sygnały, które wysyła nam organizm i w momencie podejrzenia nieprawidłowości udać się na konsultację lekarską. Medyka należy poinformować o zaobserwowanych, niepokojących objawach, aby mógł zlecić właściwą diagnostykę. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana cukrzyca, tym lepiej, ponieważ nieleczona choroba powoduje poważne uszkodzenia w obrębie organizmu.

Objawy cukrzycy typu I

Do głównych objawów cukrzycy typu I zalicza się:

  • wzmożone uczucie pragnienia,
  • częste oddawanie moczu,
  • utrata masy ciała (pomimo braku zmian nawyków żywieniowych).

Najłatwiej zauważyć powyższe objawy u osób, które odczuwają silne pragnienie i konieczność częstego korzystania z toalety (również w ciągu nocy). Jest to bardzo charakterystyczne dla tego rodzaju cukrzycy. Szacuje się, że chorzy potrafią wypić nawet około 6-8 litrów płynów dziennie.

Umów wizytę u diabetologa

Objawy cukrzycy typu II

Cukrzyca typu II przez długi czas może nie dawać żadnych objawów lub mogą być one bardzo słabe i ledwo zauważalne. Powoduje to, że wykrycie choroby następuję często już w zaawansowanym stadium. Późna diagnostyka  prowadzić może niestety do poważnych skutków zdrowotnych.

Do najczęstszych objawów cukrzycy typu II zalicza się:

  • uczucie senności i zmęczenia,
  • zwiększenie masy ciała,
  • zaburzenia widzenia,
  • delikatnie wzmożone pragnienie,
  • wolne gojenie się ran.

Objawy skórne cukrzycy

Pomimo tak różnych objawów charakteryzujących obydwa wyżej wymienione typy cukrzycy, posiadają one punkt wspólny. W obydwu schorzeniach występować mogą bowiem zmiany i problemy skórne.

Wysokie stężenie glukozy we krwi u osoby chorej na cukrzycę, powoduje uszkodzenia w naczynkach skórnych, włośniczkach oraz tętniczkach i żyłach. Wpływa to na kruchość naczyń i wywołuje ich „zwyrodnienie”, co skutkuje trudnością w prawidłowym przepływie krwi i zaburzeniem odżywienia tkanek. Taki stan objawia się przesuszeniem skóry, złuszczaniem się naskórka oraz większą wrażliwość na zranienia i dłuższym, trudnym gojeniem się ran. Niezwykle istotne jest regularne kontrolowanie zmian skórnych, ponieważ to właśnie one często dają pierwsze sygnały o toczącym się stanie chorobowym (nawet na kilka miesięcy przed wystąpieniem innych objawów).

Infekcje – skórne objawy cukrzycy

Obecność glukozy we krwi to także świetna pożywka dla bakterii, wirusów i grzybów. Gojenie się ran podczas choroby jest utrudnione, dlatego cukrzycy są silnie narażeni na infekcje skórne, szczególnie dotyczące okolic intymnych.

Problemy skórne cukrzyków

Najbardziej charakterystycznym objawem skórnym, u pacjentów cierpiących z powodu cukrzycy, są trudno gojące się rany. Jest to pierwszy sygnał świadczący o konieczności przeprowadzenia diagnostyki. Kolejne problemy skórne, z którymi zmagają się diabetycy, to m.in.:

  • świąd skóry,
  • częste zajady w kącikach ust,
  • nadmierna suchość skóry,
  • tendencja do łuszczenia się skóry,
  • zmiany trądzikowe,
  • podatność na zakażenia bakteryjne,
  • uczucie stwardniałej skóry.

Stopa cukrzycowa

Dość częstym i niebezpiecznym objawem źle leczonej cukrzycy jest wystąpienie tzw. stopy cukrzycowej. Dotyka ona około 10% diabetyków. Powstaje jako efekt zakażenia tkanek miękkich oraz kości stopy. Spowodowana jest uszkodzeniami w naczyniach krwionośnych i nerwach obwodowych.

Stopa cukrzycowa objawia się zaburzeniami czucia temperatury i dotyku na stopie. Skóra staje się delikatna, cienka i sucha, a także podatna na uszkodzenia. Nieleczona może doprowadzić do trwałej deformacji, a w ciężkim przypadku również do amputacji.

Problematyczna skóra

Skóra diabetyków jest wymagająca i problematyczna. Na jej stan wpływa wiele czynników m.in. wahania glikemii we krwi. Dbałość o nią konieczna jest zarówno od wewnątrz (zdrowa dieta i wyrównanie glikemii), jak i z zewnątrz (odpowiednia higiena, nawilżanie, stosowanie produktów łagodzących). Zaburzenia wydzielania łoju i trudno gojące się rany, mogą powodować wydłużenie okresu wyciszenia skóry, ale zauważenie pogorszenia się stanu skóry, zaostrzenia świądu lub stanu zapalnego czy zaobserwowania grzybicy jest wskazaniem do pilnej interwencji dermatologa.

Monitorowanie cukrzycy i objawów skórnych choroby

Wszystkie opisane wyżej objawy są charakterystyczne dla cukrzycy, jednak u każdego mogą przebiegać nieco inaczej. Ważne jest, aby monitorować swój stan zdrowia, szczególnie, jeśli jest się w grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy. W przypadku zaobserwowania zmian skórnych, należy udać się na konsultację lekarską oraz dokładnie obserwować, czy nie ulegają one dalszemu rozwojowi. Jeśli zauważasz u siebie któreś z wymienionych wyżej objawów, skorzystaj z porady lekarza internisty lub diabetologa, w celu profesjonalnej oceny zdrowia. Na wizytę możesz umówić się on-line za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów